OLED

OLED

OLEDکه مخفف کلمه  Organic Light Emitting Diode است به دسته ای از LED ها گفته می شوند که به صورت Organic یا مجموعه ای در کنار یکدیگر قرار داده شده اند. این OLED ها نیاز به نور پس زمینه نداشته و خود صفحه نمایش را تشکیل می دهند.

مروری بر LED Backlight

در مباحث قبلی در مورد نور پس زمینه  LED صحبت کردیم. نور پس زمینه LED کهLED Backlight  نیز خوانده می شود، نوری است که به پنل LCD تابیده می شود. تلویزیون هایی که امروزه با نام LED فروخته می شوند ، در واقع همان LED Backlight یا LCD با نور پس زمینه LED هستند. بنابراین تفاوت این LED  ها با LCD در نحوه تابیدن نور است. در LCD نور از طریق لامپ های CCFL  تامین می شود و در LED ها از طریق لامپ های LED .  بنابراین تاکید می کنیم که در نوع پنل LCD و LED تفاوتی وجود ندارد و تنها نحوه تابیدن نور متفاوت است. LED Backligh  نیز انواع مختلف دارد که در این قسمت مفصلا در مورد آنها توضیح داده شده است.

زین پس به جای LED Backlight مختصرا از کلمه LED استفاده می کنیم.

OLED چیست و چه تفاوتی با LED  دارد؟

OLED

OLEDکه مخفف کلمه  Organic Light Emitting Diode است به دسته ای از LED ها گفته می شوند که به صورت Organic یا مجموعه ای در کنار یکدیگر قرار داده شده اند. این OLED ها نیاز به نور پس زمینه نداشته و خود صفحه نمایش را تشکیل می دهند. OLED ها در نمایشگرهای تلویزیون ، مانیتور کامپیوتر ، سایر وسایل قابل حمل و سبک همچون موبایل و تبلت ، ساعت و ... استفاده می شوند. از آنجایی که نمایشگر های OLED  نیازی به نور پس زمینه ندارد، می توانند رنگ مشکلی عمیقی ایجاد کنند. این نمایشگر ها همچنین باریک تر و سبک تر از پنل های کریستال مایع (LCD) یا LED backlight ها باشند. نمایشگر های OLED کنتراست بیشتری نسبت به LED Backlight  و LCD خواهند داشت.

AMOLED چیست و تفاوت آن با OLED چیست ؟

برای اینکه این مجموعه LED ها خود بتوانند تصویر را تشکیل دهند باید آدرس دهی شده باشند. طبق آدرسی که هر LED دارد به وی فرمان خاموش یا روشن شدن داده می شود. نمایشگر های OLED به دو روش آدرس دهی می شوند: Passive و Active

در روش آدرس دهیActive یا (Active Matrix OLED) ، یک ترانزیستور برای خاموش و روشن کردن هر پیکسل نیاز است. به همین علت ساختن سایز های بزرگ و رزولوشن های بالا توسط AMOLED  ها مقدور است.

AMOLED

تکنولوژی AMOLED  برق و هزینه کمتری برای کاربران دارد و برای تهیه پنل ها در سایز های بزرگ، از این تکنولوژی می توان استفاده کرد.

از جمله مزایای AMOLED  میتوان موارد زیر را نام برد:

  • Refresh Rate سریع
  • مصرف برق کم
  • زمان پاسخ دهی کم
  • نمایش رنگ مشکی عیق

ایرادات AMOLED  را نیز می توان به صورت زیر نام برد:

  • مشاهده یک نمایشکر AMOLED  در نور آفتاب یا محیط های پر نور مشکل ساز خواهد بود. البته Super AMOLED  سامسونگ که در ادامه آن را معرفی خواهیم کرد این مشکل را با کاهش فاصله بین لایه های صفحه نمایش ، کم کرده است.
  • مواد موجود در نمایشگر های AMOLED  پس از مدتی کیفیت اولیه خود را از دست می دهند.
  • تقاضای کنونی برای AMOLED ها بالاست و تولید آنها کم است. چرا که کارخانه های تولید کنندهاین صفحه نمایش ها زیاد نیستند.

تفاوت OLED  و AMOLED در چیست؟

به گفته سامسونگ تفاوت اساسی بین این دو دسته وجود ندارد. Active Matrix تنها یک متد جدید برای آدرس دهی به پیکسل های جداگانه است.

Super AMOLED چیست و مزیت آن نسبت به AMOLED چیست؟

super-amoled

تاکنون آموختیم که برای ساخت پنل های بزرگ (مثلا تلویزیون 40 اینچ) می توان از تکنولوژی های OLED یا AMOLED استفاده  کرد. ولی AMOLED ها یک ایراد بزرگ دارند و آن نیز ضعف نمایش تصاویر در محیط های پر نور است. چراکه AMOLED ها رفلکس نور بالایی دارند.

تکنولوژی جدیدی که با تکنولوژی های به کار رفته در پنل های قبل تفاوت دارد سیستم Super AMOLED است. در این سیستم که اصولا برای گوشی های موبایل استفاده می شود سیستم لمسی با سیستم نمایش صفحه تلفیق شده است. زمانی که سیستم AMOLED برای گوشی موبایل استفاده می شود، سیستم لمسی آن به صورت یک لایه جداگانه روی آن قرار می گیرد. در صورتی که در Super AMOLED این دو تکنولوژی در هم آمیخته شده اند. اولین کمپانی که این قبیل صفحه نمایش ها را تولید کرده است سامسونگ است. این کمپانی با ارائه گوشی های Samsung Wave  توانست AMOLED را به خوبی معرفی کند.

super-amoled_0

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید در AMOLED ها لایه های OLED و لایه صفحه لمسی از هم جدا هستند در صورتی که در Super AMOLED این لایه ها تلفیق شده اند.

در مقایسه با AMOLED ها می توان مزایای زیر را برای Super AMOLED در نظر گرفت:

  • صفحه نمایش 20% روشن تر
  • بازتاب نور 80% کم تر
  • حفظ انرژی 20% بیشتر

samsung-super-amoled

تصویر بالا مقایسه گوشی های Samsung  با صفحه Super AMOLED و iPhone با صفحه LED backlight است.

منابع :

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید