Touchpad

شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۲:۵۴
مطالعه 2 دقیقه
Touchpad یا Trackpad وسیله است با سطح خاص که قادر است حرکت و موقعیت انگشتان دست برروی آن را به حرکت  و موقعیت در صفحه نمایشگر تبدیل کند. تاچ پد ها بیشتر در کامپیوتر های لپ تاپ و بعنوان جایگزین ماوس استفاده می شوند. و با حرکت کردن انگشت برروی صفحه آن نشانگر ماوس به حرکت در میاد. تاچ پد ها در ابعاد مختلف برروی وسایل مختلف استفاده می شوند ولی معمولا ابعاد آنها از 40 سانتی متر مربع (6.3 در 6.3 سانتی متر) بزرگتر نمی باشد.
تبلیغات

برخی از Touchpad ها قادرند حرکت و موقعیت بیش از یک انگشت را بصورت همزمان تشخیص دهند بعنوان مثال در این نوع از تاچ پد ها که Multi-Touch نام دارند می توانید تعریف کنید که اگر با دو انگشت و یا بیشتر برروی صفحه Touchpad کلیک کردید دستور خاصی اجرا شود و آن را به عملگر خاصی اختصاص دهید.

خاصیت دیگر که برخی از Touchpad ها دارند Multi-Gesture نام دارد این تاچ پدها قادرند اشکال خاصی را که برروی صفحه Touchpad با انگشت خود می کشید را تجزیه و تحلیل کنند. به عنوان مثال می توانید تعریف کنید که اگر برروی تاچ پد دایره کشیدید نرم افزار ماشین حساب اجرا شود.

در مورد تاچ پد ها دو قابلیت Multi Touch و Multi-Gesture با یکدیگر متفاوت هستند. اگر تاچ پد دارای قابلیت Multi Touch باشد که در تمام محصولات اپل وجود دارد تاچ پد قادر خواهد بود دستورات بیش از یک انگشت بصورت همزان برروی سطح آن را بپذیرد بعنوان مثال اگر هر دو انگشت خود را روی تاچ پد بگذارید دستور خاصی را انجام دهد ولی تاچ پدی که فقط قابلیت Multi Gesture داشته باشد لزوما Multi-Touch نیست و شکل هایی که با یک انگشت برروی تاچ پد می کشید را تجزیه و تحلیل می کند.

منبع: Wikipedia

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات