خیز بریتانیا برای سلطه بر صنعت تراشه‌سازی با سرمایه‌گذاری یک‌میلیارد‌پوندی

شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۵
مطالعه 1 دقیقه
برد مدار تراشه پردازنده Chip طرح گرافیکی
بریتانیا مثل اکثر کشورهای پیشرفته‌ی جهان به اهمیت روزافزون تراشه‌سازی پی برده است و قصد دارد سرمایه‌گذاری هنگفتی روی آن انجام دهد.
تبلیغات

دولت بریتانیا استراتژی ملی خود را در حوزه‌ی صنایع نیمه‌هادی رونمایی کرد. سرمایه‌گذاری جدید این کشور سه هدف مهم را دنبال می‌کند: تقویت رشد تراشه‌های داخلی و کاهش خطر اختلالات زنجیره‌ی تأمین و حفاظت از امنیت ملی.

با وجود تعهد یک‌میلیارد‌پوندی بریتانیا برای سرمایه‌گذاری در ساخت پردازنده‌ها طی دهه‌ی آینده، کارشناسان نگرانی‌هایی درباره‌ی اثربخشی این استراتژی‌ دربرابر بودجه‌ی درخورتوجه ایالات‌ متحده و اتحادیه‌ی اروپا در این حوزه ابراز کرده‌اند.

استراتژی نیمه‌هادی بریتانیا نشان‌دهنده‌ی تعهدات دولت این کشور به تقویت تراشه‌سازی داخلی و رسیدگی به آسیب‌پذیری‌های زنجیره‌ی تأمین و تضمین امنیت ملی است. بیشتر سرمایه‌گذاری به طرح ملی زیرساخت نیمه‌هادی اختصاص داده خواهد شد. این استراتژی بر تقویت استعدادها و تسهیل دسترسی به نمونه‌سازی و ابزارها و پشتیبانی تجاری برای شرکت‌های بریتانیایی تمرکز دارد.

بین سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۵، تقریباً ۲۰۰ میلیون پوند برای تقویت دسترسی بریتانیا به زیرساخت‌ها و تحقیق‌وتوسعه‌ و ارتقای همکاری‌های بین‌المللی اختصاص خواهد یافت.

به‌نوشته‌ی Neowin، انگلیس و ژاپن به‌دنبال همکاری‌های بین‌المللی هستند و هدف آن‌ها تمرکز بر تقویت صنعت تراشه‌سازی در هر دو کشور است. ژاپن تعهد دارد به حمایت مالی درخورتوجه از شرکت‌های حاضر در این کشور ادامه دهد.

اگرچه نگرانی‌هایی بابت صنعت تراشه‌سازی بریتانیا مطرح شده است، واکنش صنعت به استراتژی این کشور خوش‌‌بینانه بوده است. رنه هاس، مدیرعامل ARM، ابراز امیدواری کرد و گفت استراتژی مذکور از نقش بریتانیا در زنجیره‌ی تأمین جهانی نسل بعدی فناوری‌های تراشه‌سازی حمایت می‌کند. علاوه‌براین، سؤالاتی درباره‌ی تأثیر گسترش سرمایه‌گذاری در مدت ۱۰ سال و اینکه آیا برای ایجاد تفاوت اساسی کافی خواهد بود، مطرح شده است.

کارشناسان ضمن استقبال از سرمایه‌گذاری و تحقیق‌وتوسعه و اذعان به ظرفیت‌های بریتانیا برای پیشروی در صنعت نیمه‌هادی، خواستار شفافیت بیشتر درخصوص تخصیص یک‌میلیارد پوند شده‌اند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات