این توپ بزرگ مین‌یاب خود را فدا می‌کند تا جان شما را نجات دهد!

پنج‌شنبه ۴ آبان ۱۳۹۱ - ۱۴:۱۸
مطالعه 2 دقیقه
با توجه به آمار و ارقام سازمان ملل متحد، بیش از ۱۱۰ میلیون مین ضدنفر فعال در بیش از ۶۴ کشور دنیا وجود دارد که هر روزه ده‌ها مورد نقص عضو یا مرگ دلخراش را در پی دارد. بدین ترتیب بخش زیادی از سرزمین‌های این کشور‌ها همچنان در دام این قاتلین بی‌رحم قرار دارد که پاک‌سازی آنها نه تنها کاری بسیار پرخطر و ظریف است، بلکه هزینه‌ زیادی را نیز برای دولت‌ها در پی دارد. خوشبختانه ایده‌های نوین بشری نیز می‌توانند در این زمینه راهگشا باشند. اگر به این موضوع علاقه‌مند شده‌اید، با زومیت همراه باشید.
تبلیغات

مسعود حسنی طراحی است که اصالتی افغانی دارد و اخیراً توپ بزرگ مین‌یابی را ابداع کرده که با استفاده از نیروی باد به دنبال مین‌های ضد نفر می‌گردد و آنها را کشف و خنثی‌سازی می‌نماید. این دستگاه که Mine Kafon نام دارد از چوب‌های بامبو و پلاستیک تجزیه‌پذیر ساخته شده است. پایه‌های پلاستیکی دستگاه با وارد آوردن فشار بر روی زمین، نه تنها نیروی حرکتی خود را بازمی‌یابد بلکه مین‌های ضد نفر احتمالی در آن مسیر را نیز کاوش و خنثی می‌نماید.

این توپ آنقدر سبک وزن است که با نیروی وارده‌ی باد، به این سو و آن سو حرکت می‌کند، و مسیر مورد نظر را از لوث وجود مین‌ها پاک می‌نماید. از سویی دیگر دستگاه جی‌پی‌اسی که در هر یک از این توپ‌های بزرگ کار گذاشته شده است، کاربر را قادر می‌سازد تا نقشه محوطه پاک‌سازی شده را نیز به خوبی داشته باشد. خوشبختانه هر یک از این توپ‌ها می‌توانند تا پیش از ازکارافتادگی چندین مین را شناسایی و خنثی نمایند.

جرقه‌ی اولیه‌ی Mine Kafon از توپ‌های اسباب‌بازی که مسعود حسنی در کودکی با آنها مشغول بوده برداشت شده است. امید می‌رود این توپ ارزان قیمت، بتواند ارزش حقیقی خود را در نجات جان انسان‌ها در اقصی نقاط جهان به اثبات برساند. به این امید که دنیای پیش‌رو امن‌تر و دوست‌داشتنی‌تر از پیش باشد. بیایید هرگز از یاد نبریم که ابداعات بزرگ از ایده‌های کوچک و گاه به ظاهر احمقانه شکل گرفته‌اند، پس به ایده‌های خود نخندید!

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات