سنسوری که آینده‌ی خانه‌ هوشمند را رقم می‌زند

سنسوری که آینده‌ی خانه‌ هوشمند را رقم می‌زند

شرکت اینترفیسز به‌تازگی سنسور هوشمند‌ی معرفی کرده است که می‌تواند آینده‌ی خانه‌ هوشمند را دگرگون کند. در ادامه مطلب با این سنسور همه‌کاره بیشتر آشنا شوید.

در آینده‌ای نه‌چندان دور خانه‌های هوشمند دیگر وابسته به دستگاه‌های هوشمند متعدد نخواهند بود. در عوض تمامی وسایل خانه‌ی هوشمند به یک دستگاه که همه‌ی وسایل خانه را هوشمند می‌سازد، متصل خواهند شد. این آینده‌ای است که کارنگی ملون و همکارانش در شرکت فیوچر اینترفیسز (Future Interfaces Group) روی آن کار می‌کنند. آن‌ها موفق شده‌اند یک دستگاه ترکیبی از سنسور‌های مختلف بسازند که قابلیت رصد و کنترل هم‌زمان اتفاقات متعدد در یک اتاق دارد؛ از جمله صدا‌، لرزش، نور، حرارت، نویز‌های الکترومغناطیسی و دما. این وسیله‌ی همه‌کاره و کوچک شامل ۹ سنسور است که علاوه بر قابلیت‌های، بالا امکان تشخیص باز ماندن شیر آب، تشخیص بازماندن در مایکروفر و تعداد دستمال‌کاغذی‌های استفاده‌شده را نیز دارد.

جیراد لاپوت، دانشجوی دکترای دانشگاه کارنگی (CMU) در مصاحبه‌ای با وب‌سایت اسپون گفت:

ایده اصلی این است که به‌محض این‌که یک دستگاه را به پریز برق وصل کردید، همه وسایل اتاق هوشمند شود… لازم نیست برای هوشمند سازی یک خانه از وسایل گران‌قیمت استفاده شود که احتمالا با یکدیگر نیز نمی‌توانند ارتباط برقرار کنند . همچنین برای وسایلی که می‌خواهید از راه دور کنترل کنید، استفاده از سنسور‌های متعدد سخت و عملا غیر‌ممکن است. در عوض کافی ‌است دستگاه هوشمندی وجود داشته باشد که تنها نیاز به یک پریز برق دارد.

راز پشت پرده‌ی این سنسور هوشمند از الگوریتم‌های یادگیری ماشین نشأت می‌گیرد. این الگوریتم‌ها قابلیت این را دارند که داده‌های مختلف را با یکدیگر ترکیب کنند تا تفاوت وسایل مختلف و استفاده‌های مختلف از آن‌ها را از یکدیگر تشخیص بدهند. در نتیجه صرفا بر اساس صدا و لرزش ایجادشده توسط وسایل مورد استفاده، می‌تواند تشخیص بدهد که آیا صدای یک همزن برقی، آسیاب قهوه یا شیر آب را می‌شنود.

تیم توسعه‌دهنده‌ی این دستگاه قصد دارد قابلیت‌های بیشتر و سنسورهای بیشتری به آن اضافه کنند و به‌زودی قابلیت تشخیص ورود و خروج افراد از محیط و تشخیص زمان روشن و خاموش‌ شدن وسیله‌ی گرمایش یا سرمایش اتاق نیز به آن اضافه خواهد شد.

تیم محققان در مصاحبه‌ای گفته است: «وسایل هوشمند بسیار گران هستند و عموما با یکدیگر ارتباط برقرار نمی‌کنند. ما به دنبال جایگزینی هستیم که کاربرد عمومی داشته باشد و بتواند به‌طور غیرمستقیم یک اتاق را کنترل کند.» 

در ادامه، ویدیوی نحوه‌ی کارکرد این سنسور هوشمند را مشاهده‌ کنید:

منبع digitaltrends

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید