نتیجه نظرسنجی: کاربران زومیت مخالف اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل

نتیجه نظرسنجی: کاربران زومیت مخالف اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل

با آغاز اجرایی شدن طرح رجیستری موبایل از شما کاربران زومیت خواستیم تا با توجه به مزایا و معایت اجرای آن، نظر خود را در مورد مخالفت یا موافقت با آغاز شدن این طرح بیان کنید. با توجه به نتایج به دست آمده غالب کاربران زومیت با اجرایی شدن این طرح مخالف هستند. 

هر گوشی تلفن همراه دارای کد ۱۵ رقمی منحصر به فرد با نام IMEI است که با استفاده از آن می‌توان گوشی را در شبکه رجیستر یا آن را ردیابی کرد. این کد دارای مشخصاتی از جمله شرکت و کشور تولید کننده‌ی موبایل است. کد IMEI شبیه به شناسه‌ی MAC در رایانه‌ها یا دستگاه‌های متصل به شبکه است.

در طرح رجیستر موبایل، IMEI گوشی‌هایی که از طریق گمرک وارد کشور می‌شوند ثبت شده و می‌توانند در شبکه‌ی اپراتورهای تلفن همراه کشور فعالیت کنند. گوشی‌هایی هم که به صورت قاچاق به کشور وارد می‌شوند، نمی‌توانند در شبکه‌های موبایل کشور فعال باشند.

مزایای اجرای صحیح طرح رجیستر موبایل

اجرای درست طرح رجیستر شدن موبایل مزایایی را در بر دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

اولین مزیت این طرح را می‌توان در جلوگیری از ضرر مالی مشتریان دانست. بسیاری از واردکنندگان و فروشندگان گوشی‌های قاچاق که تعدادشان کم نیست، تمام عوارض و مالیات‌هایی که واردکنندگان قانونی پرداخت می‌کنند را به مبلغ گوشی اضافه می‌کنند در حالی که آنها را نمی‌پردازند. این باعث می‌شود که سود کلان کرده و تنها خریداران هستند که از این سودجویی ضربه می‌خورند. با اجرای طرح رجیستری این سودجویان باید از گمرک‌های قانونی برای واردات موبایل اقدام کنند یا اینکه قید فروش گوشی در ایران را بزنند.

مزیت بعدی، جلوگیری از گوشی‌های تقلبی به بازار یا به فروش نرفتن گوشی‌های تلفن همراه تقلبی و قاچاق است. مزیت دیگری که در این طرح به چشم می‌آید، حمایت از واردکننده قانونی و عدم پذیرش واردات گوشی موبایل توسط هر فرد یا هر شرکت بدون تخصص در این زمینه است. جلوگیری از ورود گوشی‌های بدون خدمات پس از فروش و بدون گارانتی می‌تواند از دیگر مزایای اجرای صحیح طرح رجیستر شدن موبایل خواهد بود.

معایب اجرای ناصحیح طرح رجیستر موبایل

اجرای ناصحیح طرح رجیستر کردن موبایل می‌تواند مشکلاتی را در بر داشته باشد.

گران شدن قیمت گوشی تلفن همراه را می‌توان مهم‌ترین و برجسته‌ترین عیب اجرای نامناسب و بدون نظارت رجیستر موبایل دانست که به خریداران ضربه خواهد زد.

یکی از معایب این طرح می‌تواند دور زدن طرح با استفاده از راه‌های نفوذ به سامانه یا سودجویی برخی از کارمندان سازمان‌ها و شرکت‌های درگیر طرح دانست که می‌تواند سودجویان را به منافع خودشان برساند و اجرای طرح را بدون بهره کند. این سودجویان در بازارها با دریافت هزینه‌های هنگفت، موبایل‌های رجیستر نشده‌ی کاربران را رجیستر می‌کنند.

عیب دیگر این طرح را می‌توان افزایش زمان ورود گوشی‌های جدید در بازار به خاطر افزایش زمان ماندن کالا در گمرک دانست. کاهش ورود گوشی‌های هوشمند به دلیل دردسرهای احتمالی در گمرک نیز از دیگر معایب اجرای این طرح خواهد بود.

با توجه به مزایا و معایب بیان شده، از شما کاربران زومیت خواستیم تا نظر خود را در مورد اجرایی شدن یا نشدن این طرح اعلام کنید که نتایج این نظرسنجی به شرح زیر است:

نتیجه نظرسنجی

همانطور که می‌بینید، کاربران زومیت معایب اجرای طرح را بیشتر از مزایای آن می‌دانند. به احتمال زیاد بالا رفتن قیمت گوشی هوشمند یکی از تاثیرگذارترین دلایل این انتخاب بوده است. نظر شما و دلیل انتخابتان چه بوده است؟

منبع زومیت
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده