دوبی تسلیم شد، پشتیبانی از فلش برای ابزارهای پرتابل و تلویزیون ها متوقف می شود

پنج‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۰ - ۱۶:۴۱
مطالعه 2 دقیقه
امروز شرکت Adobe رسما اعلام کرد که تولید و توسعه Flash Player برای ابزارهای موبایل را متوقف کرده است. این شرکت دیگر تلاشی برای اجرای Flash Player در تلفن های هوشمند، تبلت ها و تلویزیون های هوشمند نخواهد کرد. مهمترین دلیل تصمیم دوبی در کنار گذاشتن فلش، HTML5 و پشتیبانی وسیع شرکت ها از این فناوری است.
تبلیغات

دوبی پشتیبانی از فلش را برای کامپیوترها ادامه خواهد داد ولی بیش از این تلاشی برای اضافه کردن فلش به ابزارهای موبایل نخواهد کرد. دوبی اعلام کرده اگرچه از فلش در مرورگر وب این ابزارها پشتیبانی نمی شود اما تولید کنندگان می توانند از آن در نرم افزارهای تولید خود استفاده کنند. این شرکت اعلام کرده تلویزیون های هوشمند نیز می توانند نرم افزارهای مورد نیاز خود برای نمایش ویدیو و یا بازی های فلش را جدا گانه تولید کنند.

تلاش دوبی برای انتقال فلش به ابزارهای موبایل قسمتی از پروژه این شرکت با نام Open Screen Project است که در سال 2008 آغاز شد. شرکت های نوکیا، سونی اریکسون، کوالکام، موتورولا، توشیبا، وریزون و NTT نیز در این پروژه به دوبی کمک کردند. اما شرکت های مطرحی همچون مایکروسافت، اپل و سان مایکروسیستم علاقه ای به این پروژه نشان ندادند و آن را حمایت نکردند.

اپل نیز در زمان استیو جابز بارها ادوبی را به روش های مختلف دعوت به استفاده از HTML 5 و کنار گذاشتن فلش کرده بود. HTML 5 که بصورت طبیعی در اکثر مرورگرهای وب مدرن پشتیبانی می شود، بسیاری از امکانات Adobe Flash را به مرورگرها آورده است. به این ترتیب بدون نیاز به نصب افزونه اضافی امکان پخش انیمشن و امکانات چند رسانه ای در مرورگرها اضافه شده است.

البته همانطور که پیش تر اعلام کردیم دوبی نیز تمام تلاش خود را می کند تا با تولید ابزارهای جدید در زمینه انیمشن HTML5  نیز مطرح شود. در همین راستا دوبی ابزار Edge را معرفی کرده بود که امکانات مشابه Adobe Flash دارد اما به جای ActionScript از زبان Json استفاده می کند.

منبع: CNET

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات