گرندپری فرمول یک بریتانیا 2020؛ پیروزی همیلتون با سه چرخ

گرندپری فرمول یک بریتانیا 2020؛ پیروزی همیلتون با سه چرخ

فرمول یک بریتانیا 2020 با قهرمانی لوئیس همیلتون از تیم مرسدس AMG‌ پتروناس و مقام‌های دومی و سومی مکس وشتاپن و چارلز لکلرک به‌پایان رسید.

مرحله‌ی چهارم رقابت‌های فرمول یک فصل ۲۰۲۰ طبق تقویم مسابقات در پیست سیلورستون برگزار شد. در گرندپری بریتانیا، قهرمانی این‌بار به تیم مرسدس AMG پتروناس و لوئیس همیلتون رسید و مکس وشتاپن و چارلز لکلرک نیز در رده‌های دوم و سوم ایستادند. همیلتون پیش‌از‌این در فصل‌های گذشته نیز به پیروزی در سیلورستون دست یافته بود و اکنون به رکورد جدیدی در این پیست دست می‌یابد.

خودروی فرمول یک / formula 1 سباستین فتل از تیم فراری / ferrari در گرندپری بریتانیا 2020

مسابقه در همان دورهای ابتدایی با خروج نیکو هالکنبرگ و درادامه برخورد خودرو الکس آلبون و کوین مگنوسن آغاز شد که راننده‌ی تیم هاس دراثر تصادف از مسابقه بیرون رفت. درادامه، داوران پنج ثانیه جریمه زمانی برای الکس آلبون در نظر گرفتند. چند دور بعد نیز، خودرو دنیل کویات به‌دنبال برخورد به دیواره پیست به‌شدت آسیب دید و این راننده نیز به کار خود در گرندپری بریتانیا پایان داد. 

ورود خودرو ایمنی در دو تصادف ابتدای مسابقه باعث شد تا بیشتر رانندگان از این فرصت استفاده و لاستیک‌های خود را تعویض کنند؛ به‌همین‌دلیل، تغییر خیلی زیادی در جدول رده‌بندی ایجاد نشد و مسابقه تا دورهای پایانی بدون اتفاق خاصی ادامه یافت. بااین‌حال، دورهای پایانی مسابقه رقابت شدیدی بین رانندگان پیشتاز رخ داد.

درحالی‌که والتری بوتاس در رده دوم و لندو نوریس در رده‌ی ششم قرار داشتند، ناگهان لاستیک جلو سمت چپ هر دو دچار مشکل شد تا آن‌ها وارد پیت‌لین شوند. این اتفاق باعث شد والتری بوتاس تا رده‌ی یازدهم سقوط کند و نوریس نیز جایگاه خود را از دست داد. همین اتفاق برای لوئیس همیلتون نیز رخ داد؛ اما راننده انگلیسی مرسدس به‌لطف فاصله‌ی زیاد با مکس وشتاپن توانست دور پایانی را با سه چرخ به‌پایان ببرد و بازهم پیروزی خود را در سیلورستون جشن بگیرد. نکته‌ی جالب دیگر بخت مناسب رانندگان فراری بود که باعث شد لکلرک به سکوی سوم و فتل به جایگاه دهم دست یابند تا فراری با وجود ضعف خودرو، با امتیاز از این گرندپری خارج شود.

خودروی فرمول یک / formula 1 مکس وشتاپن از تیم ردبول / red bull در گرندپری بریتانیا 2020

بد‌ین‌ترتیب، لوئیس همیلتون با ثبت زمان ۱ ساعت و ۲۸ دقیقه و ۱/۲۸۳ ثانیه در گرندپری فرمول یک بریتانیا ۲۰۲۰ اول و مکس وشتاپن با اختلاف ۵/۸۵۶ ثانیه دوم و چارلز لکلرک نیز با ۱۸/۴۷۴ ثانیه اختلاف با پیشتاز مسابقه سوم شد. دنیل ریکیاردو، لندو نوریس، استبان اُکُن، پیر گسلی، الکس آلبون، لنس استرول و سباستین فتل هم در رده‌های چهارم تا دهم ایستادند. ناگفته نماند وشتاپن به‌دلیل سریع‌ترین دور مسابقه نیز توانست یک امتیاز کسب کند.

هم‌اکنون در جدول رانندگان، لوئیس همیلتون و والتری بوتاس و مکس وشتاپن به‌ترتیب با ۸۸ و ۵۸ و ۵۲ امتیاز در رده‌های اول تا سوم قرار دارند. در جدول تیمی نیز، مرسدس‌ AMG پتروناس و ردبول و مک‌لارن به‌ترتیب با ۱۴۶ و ۷۸ و ۵۱ امتیاز در جایگاه‌های اول تا سوم قرار گرفته‌اند.

رتبهرانندهامتیاز
۱لوئیس همیلتون۸۸
۲والتری بوتاس ۵۸
۳مکس وشتاپن۵۲
۴لندو نوریس۳۶
۵چارلز لکلرک۳۳
۶ الکس آلبون ۲۶
۷سرجیو پرز۲۲
۸لنس استرول۲۰
۹

دنیل ریکیاردو

۲۰
۱۰کارلوس ساینز۱۵

مرحله‌ی پنجم فصل ۲۰۲۰ فرمول یک یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ باردیگر در پیست سیلورستون انگلستان برگزار می‌شود. 

رتبهتیمامتیاز
۱مرسدس AMG پتروناس۱۴۶
۲ردبول۷۸
۳مک‌لارن۵۱
۴فراری ۴۳
۵ریسینگ پوینت۴۲
۶رنو۳۲
۷آلفاتاوری۱۳
۸آلفا رومئو۲
۹هاس۱
۱۰ویلیامز -
منبع زومیت
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده