فرمول یک استرالیا ۲۰۱۹؛ قهرمانی بوتاس و مرسدس

فرمول یک استرالیا ۲۰۱۹؛ قهرمانی بوتاس و مرسدس

گرندپری استرالیا ۲۰۱۹ با قهرمانی والتری بوتاس از تیم مرسدس AMG پتروناس به پایان رسید؛ لوئیس همیلتون و مکس وشتاپن در رده‌های دوم و سوم ایستادند. 

مرحله اول رقابت‌های فرمول یک ۲۰۱۹ که در کشور استرالیا و پیست آلبرت پارک ملبورن برگزار شد، با قهرمانی والتری بوتاس فنلاندی خاتمه یافت. در این رقابت هیجان‌انگیز، بوتاس از تیم مرسدس بنز با زمان ۱ ساعت و ۲۵ دقیقه و ۲۷.۳۲۵ در جایگاه نخست گرندپری استرالیا ایستاد، درحالی‌که لوئیس همیلتون و مکس وشتاپن از تیم ردبول در رده‌های دوم و سوم جای گرفتند. همچنین سباستین فتل و شارلز لکلرک از تیم فراری نتوانستند به رتبه‌‌هایی بهتر از چهارم و پنجم دست یابند.

Australian Grand Prix formula 1 2019 / گرندپری فرمول یک استرالیا

برخلاف فصل گذشته که مسابقات با یکه‌تازی همیلتون و فتل برگزار می‌شد، این‌بار شاهد رقابتی حساس و داغ بین تمام رانندگان بودیم. درحالی‌که فصل گذشته والتری بوتاس به‌شدت مورد انتقاد قرار داشت و گاهی اوقات از او به‌عنوان راننده پوششی برای همیلتون یاد می‌شد، امسال در اولین مسابقه شایستگی‌های خود را ثابت کرد و به تمام انتقادات پاسخ داد. عملکرد خوب بوتاس در گرندپری فرمول یک استرالیا ۲۰۱۹ از ابتدای مسابقه شروع شد و با استارت خوب توانست از هم‌تیمی خود سبقت بگیرد و جایگاه خود را تا پایان حفظ کرد. پایان‌بخش این عملکرد خوب با سریع‌ترین دور مسابقه نیز همراه شد تا بوتاس بیشترین امتیاز رقابت فرمول یک امروز را به نام خود ثبت کند.

Australian Grand Prix formula 1 2019 / گرندپری فرمول یک استرالیا

برخلاف عملکرد عالی رانندگان مرسدس بنز، در تیم‌های ردبول و فراری خبری از هماهنگی سال گذشته نبود. فتل که فصل گذشته به‌لطف هماهنگی خوب با کیمی رایکونن پیروزی‌های زیادی کسب کرد، به نظر می‌رسد برای کار با لکلرک جوان هنوز به فرصت زیادی نیاز دارد. در تیم ردبول نیز با وجود عملکرد مناسب پیشرانه هوندا برای وشتاپن، خبری از هنرنمایی پیر گسلی نبود و به نظر می‌رسد که هنوز به آمادگی مناسب برای جانشینی دنیل ریکیاردو نرسیده است. 

Australian Grand Prix formula 1 2019 / گرندپری فرمول یک استرالیا

از جمله سایر اتفاقات خاص مسابقه فرمول یک استرالیا می‌توان به نقص فنی پیشرانه خودروی کارلوس ساینز و خروج او در ابتدای مسابقه اشاره کرد. تا پایان مسابقه نیز دنیل ریکیاردو و رومن گروژان از ادامه رقابت دست کشیدند و مجبور به خروج از پیست شدند. نکته جالب دیگر جایگاه نهم برای لنس استرول است که سال گذشته معمولاً بدون کسب امتیاز یا با تصادف و مشکل خودرویش از مسابقه خارج می‌شد؛ اما در اولین مسابقه فصل ۲۰۱۹ نشان داد که تفاوت تیم و خودرو می‌تواند به تغییر نتیجه و عملکرد راننده کمک کند.

Australian Grand Prix formula 1 2019 / گرندپری فرمول یک استرالیا

به این ترتیب والتری بوتاس در رتبه نخست گرندپری فرمول یک استرالی ۲۰۱۹ ایستاد و با احتساب یک امتیاز سریع‌ترین دور، اولین ۲۶ امتیاز فصل را کسب کرد. لوئیس همیلتون با اختلاف ۲۰.۸۸۶ نسبت به بوتاس در رده دوم ایستاد که زمان قابل توجهی است. مکس ورشتاپن نیز با اختلاف ۱.۶۳۴ ثانیه‌ای نسبت به همیلتون، به رده سوم بسنده کرد. هم‌اکنون والتری بوتاس از تیم مرسدس با ۲۶ امتیاز در جایگاه نخست رانندگان فرمول یک ۲۰۱۹ قرار دارد و همیلتون به همراه وشتاپن به ترتیب با ۱۸ و ۱۵ امتیاز او را تعقیب می‌کنند. پس از وشتاپن، سباستین فتل و شارلز لکلرک از تیم فراری، کوین مگنوسن از هاس، نیکو هالکنبرگ از رنو، کیمی رایکونن از آلفا رومئو، لنس استرول از ریسینگ پوینت و دنیل کویات از تورو روسو در رده‌های چهارم تا دهم قرار دارند. 

رتبهرانندهامتیاز
۱والتری بوتاس۲۶
۲ لوئیس همیلتون۱۸
۳مکس وشتاپن۱۵
۴سباستین فتل۱۲

۵شارلز لکلرک۱۰
۶کوین مگنوسن۸
۷نیکو هالکنبرگ۶
۸کیمی رایکونن۴
۹لنس استرول۲
۱۰دنیل کویات۱

در جدول تیمی نیز تیم مرسدس بنز باتوجه‌به عملکرد عالی بوتاس و همیلتون در این مرحله، با ۴۴ امتیاز جایگاه نخست را به خود اختصاص داده است. تیم فراری با ۲۲ امتیاز و ردبول با ۱۵ امتیاز نیز در رده دوم و سوم قرار گرفته‌اند. تیم‌های هاس، رنو، آلفا رومئو، ریسینگ پوینت و تورو روسو نیز به رتبه‌های بعدی بسنده کرده‌اند. سایر تیم‌ها از جمله مک‌لارن و ویلیامز نیز بدون کسب هیچ امتیازی به امید مراحل آینده فرمول یک هستند.

رتبهتیمامتیاز
۱مرسدس۴۴
۲فراری۲۲ 
۳ردبول۱۵
۴هاس۸
۵رنو۶
۶آلفا رومئو۴
۷ریسینگ پوینت۲
۸تورو روسو۱
۹مک‌لارن۰
۱۰ویلیامز۰

مرحله دوم مسابقات فرمول یک امسال، ۱۱ فروردین در بحرین برگزار می‌شود. 

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع زومیت
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده