گرندپری مجارستان 2016 فرمول یک؛ عملکرد خوب مرسدس بنز و همیلتون

گرندپری مجارستان 2016 فرمول یک؛ عملکرد خوب مرسدس بنز و همیلتون

مسابقات فرمول یک امروز در یازدهمین مرحله‌ی خود در بوداپست مجارستان برگزار شد. رقابت امروز هیجان زیادی به خصوص در دور‌های پایانی به همراه داشت. برای اطلاع از عملکرد رانندگان و رده‌بندی کلی آن‌ها در کنار تماشای لحظات حساس رویداد امروز، با زومیت همراه باشید.

مسابقات فرمول یک یازدهمین مرحله‌ی خود را نیز پشت سر گذاشت. بوداپست امروز میزبان غرش خودروهای فرمول یک بود. این پیست که یکی از میزبان‌های قدیمی این مسابقات به شمار می‌رود، طول کمی دارد و از پیچ‌های شدیدی نیز برخوردار نیست. گرندپری امروز در شرایط هوایی پایدار و مساعدی برگزار شد. به همین دلیل شاهد اشتباهات اندکی از راننده‌ها بودیم. 

گرندپری مجارستان ۲۰۱۶ فرمول یک

رویداد امروز در شرایطی پیگیری شد که رزبرگ در دور‌های زمان‌گیری بهترین عملکرد را داشت و جلوتر از سایر خودروها قرار گرفته بود. پس از وی لوئیس همیلتون، دنیل ریکیاردو، مکس وشتاپن و سباستین فتل قرار داشتند. پس از آغاز مسابقه، همیلتون و رزبرگ‌ که رقابت سختی داشتند ناگهان از سوی ریکیاردو تحت فشار قرار گرفتند. این موضوع باعث شد تا رزبرگ به دفاع جایگاه خود در برابر راننده‌ی اول تیم ردبول بپردازد. همین موضوع باعث شد تا همیلتون از فضای باز رزبرگ استفاده کند و در همان پیچ اول سبقت خودو را کامل کرده و خود را به عنوان پیشتاز مسابقه معرفی کند.

گرندپری مجارستان ۲۰۱۶ فرمول یک

همین حرکت هوشمندانه از همیلتون کافی بود تا در کنار رانندگی مطمئن و بدون و اشتباه، جایگاه خود را تا انتهای مسابقه حفظ کند و قهرمانی بدون دردسری بدست بیاورد. این در حالی بود که رزبرگ که تمامی مسابقه در تعقیب همیلتون بود، نتوانست فاصله‌ی خود را با وی به اندازه‌ی لازم کاهش بدهد و در نهایت نیز در جایگاه دوم قرار گرفت. این موضوع به معنی صدرنشینی همیلتون در رده‌بندی کلی و نزول هم‌تیمی وی به رده‌ی دوم است. همیلتون که در اوایل فصل با مشکلات متعددی روبرو شده بود، در ۶ گرندپری اخیر ۵ قهرمانی را بدست آورده تا مجدد آمادگی بالای خود را به رخ همگان بکشد.

گرندپری مجارستان ۲۰۱۶ فرمول یک

اما رقابت اصلی امروز کمی دورتر از خودروهای مرسدس بنز در جریان بود؛ جایی که فراری و ردبول به صورت فشرده به رقابت با یکدیگر برای کسب مقام دوم می‌پرداختند. راننده‌های ردبول جلوتر از همتایان خود در فراری مسبقه را آغاز کردند و این در حالی بود که کیمی رایکونن نیز از جایگاه چهاردهم مسابقه را آغاز کرد و فاصله‌ی زیادی با خودرو‌های پیشرو داشت. پس از آغاز مسابقه تغییری در جایگاه ریکیاردو، وشتاپن و فتل ایجاد نشد. اما این فرناندو آلونسوی با تجربه بود که به سرعت از کارلوس ساینز سبقت گرفت و خود را به رده‌ی ششم رساند. باتن دیگر راننده‌ی تیم مک‌لارن که روز‌های خوبی را سپری می‌کرد نیز در صدد سبقت از ساینز و رسیدن به آلونسو بود که ناگهان سرعت خودرو را کاهش داد و از طریق بیسیم مشکل پدال ترمز خود را به گاراژ اعلام کرد. مک‌لارن نیز در جواب باتن به وی گفت که فشار هیدرولیکی خودروی وی از دست رفته و به هیچ وجه دنده‌ی خود را تعویض نکند که این موضوع باعث ناراحتی بسیار او شد. در حالی که تمامی خودروهای مسابقه مشغول سبقت از باتن بودند، تیم مک‌لارن به وی اعلام کرد که به نحوی موفق به حل مشکل شدند و وی می‌تواند به مسابقه ادامه دهد. 

گرندپری مجارستان ۲۰۱۶ فرمول یک

اما ظاهرا بدشانسی‌های راننده‌ی بریتانیایی و قهرمان اسبق مسابقات فرمول یک، تمامی نداشت و داوران مسابقه به دلیل کمک تیم مک‌لارن به باتن، وی را با جریمه مواجه کردند. بدین ترتیب باتن به طور تقریبی نزدیک به ۱۰ ثانیه زمان از دست داد تا با اختلاف ۱۵ ثانیه‌ای نسبت به آخرین خودرو، به مسابقه ادامه دهد. راننده‌ی خندان مک‌لارن که از این موضوع به شدت عصبانی شده بود، در خصوص محدودیت‌های مکالمات رادیویی به تیم خود اعتراص کرد و گفت اگر مشکل ترمز به سلامتی راننده مربوط نیست و نمی‌تواند از تیم در این خصوص کمک بگیرد، پس دلیل وجود امکان مکالمه‌ی رادیویی با مهندسین چیست؟ در حالی که امید‌های زیادی به کسب امتیاز توسط جنسن باتن برای تیم مک‌لارن می‌رفت، بدشانسی‌های موجود به طور کامل گرندپری امروز را برای او نابود کرد. مشکلات خودروی باتن به اینجا ختم نشد و وی در نهایت در دور ۶۱ به دلیل بروز نقص فنی، مجبور به ترک مسابقه شد.

گرندپری مجارستان ۲۰۱۶ فرمول یک

اما در طرف دیگر گرندپری مجارستان ۲۰۱۶، کیمی رایکونن راننده‌ی تیم فراری امروز قدرت‌نمایی می‌کرد. وی که از جایگاه ۱۴ مسابقه را آغاز کرد، با استراتژی عالی فراری و رانندگی تهاجمی خود، یکی پس از  دیگری به سبقت از خودروهای مقابل خود پرداخت و خود را به جمع هفت خودرو پیشتاز رساند. رایکونن در دقایقی از مسابقه و در دور ۲۰، پس از تعویض لاستیک‌های وشتاپن و بازگشت او به پیست، در مقابل راننده‌ی جوان تم ردبول قرار گرفت. وشتاپن که از لاستیک‌های جدید بهره می‌برد در مقابل خود راننده‌ی باتجربه‌ی فراری را داشت که بیش از ۲۰ دور با لاستیک‌های خود رانندگی کرده بود. اما تلاش‌های وشتاپن برای سبقت از رایکونن نتیجه‌ای در بر نداشت و راننده‌ی دوم تیم فراری حتی با لاستیک‌های به مراتب کهنه‌تر، بسیار سریع نشان می‌داد.

گرندپری مجارستان ۲۰۱۶ فرمول یک

راننده‌ی مطرح فنلاندی که تماشاگران زیادی نیز به تشویق وی می‌پرداختند، در دور ۳۰ اقدام به تعویض لاستیک‌های خود به نمونه‌ی سوپرسافت کرد. اینجا بود که رایکونن در بازگشت به پیست و به واسطه‌ی لاستیک‌های جدید خود، بسیار سریع‌ نشان می‌داد و به صورت پیاپی رکورد سریع‌ترین زمان مسابقه را می‌شکست. مرد یخی بلافاصله به فرناندو آلونسو در جایگاه ششم رسید. آلونسو که می دانست رایکونن از لاستیک‌های جدیدی بهره می‌برد، زیاد با وی درگیر نشد بدین ترتیب راننده‌ی فراری به راحتی به جایگاه ششم رسید. 

گرندپری مجارستان ۲۰۱۶ فرمول یک

رایکونن به صورت مداوم فاصله‌ی خود را با وشتاپن کم می‌کرد و در نهایت در دور ۵۵ رقابتی جذاب بین راننده‌ی ۱۸ ساله‌ی ردبول و ۳۶ ساله‌ی فراری برای کسب جایگاه پنجم جریان گرفت. رایکونن که کاملا سریع‌تر نشان می‌داد، چندین بار اقدام به سبقت‌گیری کرد. در نهایت در دور ۵۷ در حالی که رایکونن قصد سبقت از وشتاپن را داشت، ناگهان با تغییر مسیر راننده‌ی ردبول مواجه شد این موضوع منجر به برخورد دو خودرو و آسیب دیدن بال جلوی خودروی رایکونن شد. راننده‌ی فراری که از این موضوع بسیار عصبانی بود، شرایط را با تیم خود در میان گذاشت و اعلام کرد که وشتاپن دو بار تغییر مسیر داده و در صورتی که او عملکرد محتاط‌تری از خود به نمایش نمی‌گذاشت، تصادف به مراتب شدید‌تری به وقوع می‌پیوست.

خراب شدن بال جلوی خودروی رایکونن باعث شد تا وی با مشکلات متعددی در کنترل خودرو در پیچ‌ها مواجه شود. اما راننده‌ی باتجربه‌ی فراری تلاش گسترده‌ای برای کنترل خودرو از خود به نمایش گذاشت و حتی چند مورد دیگر اقدام به سبقت‌گیری کرد. اما در نهایت موفق به پشت سر گذاشتن وشتاپن نشد و برای بار دوم در طول فصل جاری در رقابتی نزدیک با این راننده‌ی جوان، شکست خورد. تیم فراری نیز پس از مسابقه اعتراض خود را به مسئولان فرمول یک در خصوص تنش میان رایکونن و وشتاپن اعلام کرد که داوران مشکل خاصی را در برخورد بین خودروها تشخیص ندادند. 

رقابت بین فراری و ردبول در طرف دیگر بین سباستین فتل و دنیل ریکیاردو برای کسب جایگاه سوم در جریان بود. فتل که در دور‌های پایانی فاصله‌ی خود را با ریکیاردو به کمتر از ۱ ثانیه رسانده بود،‌ چندین بار اقدام به سبقت‌گیری کرد که وی نیز همانند هم‌تیمی خود در این زمینه ناکام بود تا فراری در مقابل ردبول شکست بخورد.

گرندپری مجارستان ۲۰۱۶ فرمول یک

پس از راننده‌‌های مرسدس بنز، ردبول و فراری، فرناندو آلونسو، کارلو ساینز، واتری بوتاس و نیکو هالکنبرگ در رده‌های هفتم تا دهم قرار گرفتند. همیلتون با قهرمانی امروز، به پرافتخارترین راننده‌ی پیست بوداپست با پنج قهرمانی تبدیل شد. با نتیجه‌ی رقابت امروز، فاصله‌ی ردبول با فراری در جدول تنها به ۱ امتیاز رسید.

گرندپری مجارستان ۲۰۱۶ فرمول یک

عملکرد سریع کیمی رایکونن در رویداد امروز، باعث شد تا این راننده‌ی باتجربه برای بار چهل و سوم، سریع‌ترین زمان یک گرندپری را به خود اختصاص دهد. تنها میشائیل شوماخر عملکرد بهتری نسبت به رایکونن در این زمینه دارد.

در ادامه می‌توانید رده‌بندی کلی تیم‌ها و رانندگان فرمول یک را پس از برگزاری ۱۱ مرحله از مسابقات فصل ۲۰۱۶ مشاهده کنید.

گرندپری مجارستان ۲۰۱۶ فرمول یک

گرندپری مجارستان ۲۰۱۶ فرمول یک

در ادامه شما را به تماشای ویدیوی لحظات حساس گرندپری مجارستان ۲۰۱۶ دعوت می‌کنیم.

لینک دانلود

گرندپری مجارستان امروز از شبکه‌ی ورزش به صورت زنده پخش شد که البته جای خالی صباغ، گزارشگر دوست‌داشتنی مسابقات اتومبیلرانی و موتورسواری، قویا حس می‌شد.

نظر شما در رابطه با عملکرد رانندگان و تیم‌ها در رویداد امروز چیست؟

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع زومیت
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده