شاید آیفون 5C برای اپل به یک اشتباه پر هزینه بدل شود!

شاید آیفون 5C برای اپل به یک اشتباه پر هزینه بدل شود!

شاید برشمردن آیفون 5C به‌عنوان یک شکست برای اپل کمی غیرمنصفانه باشد، اما بسیاری از گزارش‌ها حکایت از این واقعیت دارد که فروش آیفون 5C انتظارات کمپانی اپل را نیز برآورده نکرده است. در ادامه نگاهی به گزارشی خواهیم کرد که به دلایل رو آوردن اپل به چاینا موبایل می‌پردازد.

اما هم‌اکنون یکی از کارشناسانی که به داده‌های اپل در مورد فروش محصولات دسترسی دارد، خبر از زیان‌ده بودن پروژه‌ی آیفون 5C‌ برای اپل دارد، چراکه میزان سرمایه‌گذاری انجام شده بسیار بیشتر از فروش این محصول بوده است.

گزارش اخیر منتشر شده توسط AppleInsider به‌تحلیل آمارهای اخیر Ming-Chi Kuo از موسسه‌ی تحقیقاتی KGI می‌پردازد. لازم به‌ذکر است که وی مقاله‌ای را با مضمون دلایل همکاری اپل با چاینا موبایل نگاشته که دلیل عمده‌ی آن، فروش پایین آیفون 5C عنوان شده است که اپل را وادار به همکاری با بزرگترین اپراتور مخابراتی جهان کرده است. چاینا موبایل نیز با آگاهی از این موضوع که آیفون 5C تبدیل به فاکتور موفقیت اپل در بازار‌های در حال توسعه نشده است، وارد مذاکره با اپل شد.

Kuo در این مورد چنین اظهار نظر می‌کند:

ما اعتقاد داریم که فروش پایین آیفون 5C منجر به آغاز دوباره‌ی مذاکرات چاینا موبایل با اپل شده است. هرچند به‌نظر می‌رسد توافقات در حال نهایی شدن است اما به‌نظر می‌رسد براساس توافقات حاصل، فروش محصولات اپل با همکاری چاینا موبایل در سه‌ماهه‌ی اول سال 2014 میلادی با عرضه‌ی 45 تا 50 میلیون دستگاه آیفون آغاز خواهد شد. هرچند این میزان کمی خوشبینانه به‌نظر می‌رسد.

مذاکران بین اپل و چاینا موبایل برای سالیان اخیر در جریان بوده است. اپل معمولا در مذاکره با اپراتور‌های موبایل روش‌های خاص خود را دارد، اما هیچ‌یک از اپراتور‌های موجود در جهان پتانسیل بالایی را همچون چاینا موبایل در اختیار تولیدکنندگان تلفن‌های هوشمند قرار نمی‌دهند. چاینا موبایل 750 میلیون کاربر دارد. بسیاری از کارشناسان انتظار دارند تا در هفته‌ی جاری این مذاکرات به پایان برسد، هرچند چاینا موبایل روز چهارشنبه اعلام کرده است که مذاکرات با اپل همچنان ادامه دارد.

البته سناریو دیگری نیز وجود دارد و برخی معتقند که اپل از ابتدا بدنبال فروش بالای آیفون 5c نبوده و این محصول برای مجاب کردن مردم به خرید آیفون 5s ارائه شده است. نظر شما در این باره چیست؟

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده