هکرها موفق به اجرای سیستم عامل iOS بر روی یک دستگاه غیر اپلی شدند

شنبه ۲ آذر ۱۳۹۲ - ۱۴:۵۸
مطالعه 2 دقیقه
توسعه‌دهندگان نرم افزاری Wincom موفق به انتقال یا به عبارتی پورت کردن المان‌ها و قابلیت‌های هسته سیستم عامل iOS بر روی یک سخت افزار غیر اپلی شدند. این هسته که با نام XNU Kernel شناخته می‌شود همان چیزی است که اپل یک دهه است که از آن برای توسعه سیستم عامل OS X و iOS استفاده می‌کند. اما این  پورت سیستم عامل به چه معناست و چه کاربردی دارد؟ در ادامه مطلب پاسخ این سوال را به شما نشان خواهیم داد.
تبلیغات

همانطور که در تصویر اصلی مشاهده می‌شود، این سیستم عامل iOS اپل است که بر روی یک نوکیا N900 با موفقیت به اجرا در آمده است. اما این پورت به هیچ وجه قرار نیست هیچ یک از المان‌های رابط کاربری مخصوص اپل را در سیستم عامل OS x یا iOS با خود به همراه داشته باشد و همچنین در حال حاضر نمی‌تواند به عنوان یک سیستم عامل کامل به همراه رابط کاربری تلفن‌های آیفون به اجرا در بیاید. ولی این سیستم مزایای بسیاری از هسته‌های سیستم اپل را با خود در دیگر دستگاه‌ها همراه می‌آورد. بعضی از قابلیت‌های سخت‌افزاری که این سیستم ارائه کنید، عبارت هستند از:

  • ARM RealView Emulation Baseboard (ARMPBA8_ALT)
  • ARM RealView Platform Baseboard for Cortex-A8 (ARMPBA8)
  • Texas Instruments OMAP3530 (BeagleBoard/BeagleBoard xM) (OMAP3530)
  • Texas Instruments OMAP3430 (Nokia N900) (OMAP3430_RX51)
  • Texas Instruments AM335x (BeagleBone/BeagleBone Black) (OMAP335X)

این بدین معنا نیست که اپل در آینده، نسخه کامل iOS را  برای دیگر دستگاه‌های غیر اپلی لایسنس می‌کند. همچنین قرار نیست که سیستم عامل اپل به طور کامل بر روی هیچ دستگاه دیگری به غیر از دستگاه‌های اپل پورت شود. اما این کارفواید بسیاری نیز دارد. در واقع این پورت، به تولیدکنندگان نرم افزاری این اجازه را می‌دهد تا قابلیت‌هایی که هسته iOS دارد را در اختیار دیگر سخت‌افزارها قرار دهند و از بخش هایی از آن استفاده نمایند. به نوعی می‌توان از این موضوع، به عنوان موفقیتی برای پورت قابلیت‌های سیستم عامل iOS  بدون رابط کاربری‌اش به سیستم‌های غیر اپلی نام برد که در آینده می‌تواند زمینه ساز امکانات بیشتری در این دستگاه‌ها باشد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات