بررسی سازگاری اپلیکیشن‌ها با هواوی HMS

بررسی سازگاری اپلیکیشن‌ها با هواوی HMS

سرویس‌های موبایل هواوی (HMS) به‌عنوان جایگزینی برای سرویس‌های موبایل گوگل روی گوشی‌های این شرکت، پس از گذشت چیزی حدود دو سال، چقدر با اپلیکیشن‌های اندروید سازگاری دارد؟

اگر در یک سال گذشته اتفاقات دنیای فناوری را دنبال کرده باشید، احتمالا از تحریم‌های ایالات متحده‌ی آمریکا علیه هواوی مطلع هستید؛ تحریمی که به‌موجب آن، شرکت نامدار چینی از هرگونه ارتباط تجاری با شرکت‌ها و مؤسسه‌های آمریکایی، به‌ویژه گوگل، مگر در شرایطی خاص و با مجوزهای موقتی، منع شد.

محدودیت‌های اعمال‌شده‌ی ایالات متحده باعث شد گروه هواوی از سال گذشته نتواند گوشی‌های هوشمند جدیدش را با سرویس‌های موبایلی گوگل عرضه کند؛ البته در این بازه، چینی‌ها چند گوشی قدیمی خود را با تغییراتی جزئی و نام های متفاوت مجددا وارد بازارهای مختلف دنیا، ازجمله بازار کشورمان کردند. از بین محصولات یادشده می‌توان به P30 Pro New Edition از هواوی موبایل و آنر ۹ ایکس از آنر اشاره کرد.

HMS؛ راهکار جایگزین هواوی برای سرویس‌های گوگل

در بسیاری از بازارها، سرویس‌های موبایل گوگل (GMS) بخشی حیاتی از گوشی‌های هوشمند اندروید به‌شمار می‌آید و بسیاری از اپ‌ها و APIها و سرویس‌های ابری گوگل همچون گوگل‌مپ، گوگل درایو، یوتیوب، گوگل فوتوز، فروشگاه پلی‌استور و گوگل کروم را دربرمی‌گیرند. بنابراین با محدودیت‌های اعمال‌شده، محصولات جدید هواوی از یک‌سو از سرویس‌های گوگل بی‌بهره هستند و از سوی دیگر در اجرای اپلیکیشن‌های جانبی متکی به GMS‌ با مشکل مواجه می‌شوند. راهکار هواوی برای جبران این کاستی، راهکار اختصاصی خود، موسوم به HMS است.

HMS یا Huawei Mobile Servises مجموعه‌ای از اپلیکیشن‌ها و سرویس‌ها نظیر مرورگر هواوی، فروشگاه اپلیکیشن AppGallery و حساب کاربری Huawei ID ‌را دربرمی‌گیرد که به‌خودی‌خود از سال‌ها پیش دردسترس بودند؛ اما اکنون هواوی با هدف رفع وابستگی دستگاه‌هایش به سرویس‌های گوگل، بیشتر روی آن‌ها تمرکز کرده است.

صرف‌نظر از جنبه‌ی کاربرمحور HMS، هواوی مجموعه‌ی ابزارها و سرویس‌های موردنیاز توسعه‌دهندگان نظیر کیت‌های نقشه، پوش‌نوتیفیکیشن، موقعیت و پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای را با عنوان HMS Core دراختیارشان قرار می‌دهد. چینی‌ها برای جلب توجه توسعه‌دهندگان و گسترش روزافزون HMS‌ وعده‌ی سرمایه‌گذاری یک‌میلیارد‌دلاری نیز داده‌اند.

هواوی با انتشار بیانیه‌ای در ماه فوریه‌ی ۲۰۲۰ مدعی شد هم‌اینک ۱٫۳ میلیون توسعه‌دهنده به برنامه‌ی HMS ملحق شده‌اند و افزون‌بر ۵۵ هزار اپلیکیشن نیز با پلتفرم HMS Core یکپارچه شده‌اند.

سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری هواوی برای توسعه‌ی HMS

دسامبر سال گذشته، هواوی نسخه‌ی بتای عمومی اول HMS و HMS Core را پیش از هر کشور دیگری در چین منتشر کرد، بعدها میت ۳۰ پرو مبتنی‌بر HMS‌ به‌صورت محدود در بازار اسپانیا و اندونزی روانه‌ی بازار شد. حالا پس از گذشت دو سال، مدل‌های متعددی از گوشی‌های هوشمند مجهز به HMS هواوی در بازار کشور‌های مختلف از جمله ایران در دسترس است.

هواوی برای پرکردن جای خالی سرویس‌های گوگل، مدتی قبل از پلتفرم پتال (Petal) به‌عنوان راهکاری جدید درکنار راهکارهای جایگزین سابق پرده برداشت. پلتفرم پتال سرویس‌های پتال سرچ (سرویس جست‌وجوی قدرت‌گرفته از موتور جست‌وجوی مایکروسافت بینگ) و سرویس پتال مپس را دربر می‌گیرد. متأسفانه در بررسی‌های زومیت، پتال مپس در ایران کاربردی نبود؛ اما پتال سرچ بدون مشکل کار می‌کرد.

ما در زومیت برای نگارش مطلب پیش‌رو، اپلیکیشن‌های محبوب اندرویدی را روی یکی از همین گوشی‌ها اجرا کرده‌ایم تا از سازگاری آن‌ها با سرویس‌های موبایل هواوی باخبر شویم.

بررسی‌های زومیت نشان می‌دهد که برخلاف گذشته حالا کاربران منطقه‌ی ایران نیز می‌توانند از AppGallery و سایر سرویس‌های موبایل هواوی استفاده کنند. مجموعه‌ی نرم‌افزارهای اپ‌گالری هواوی، کامل‌ترازپیش شده است؛ اما هنوز هم بسیاری از اپلیکیشن‌های محبوب در دسترس نیست و در برخی اپلیکیشن‌ها نظیر واتساپ و Zoom نیز کاربر به وب‌سایت توسعه‌دهنده برای دانلود مستقیم هدایت می‌شود.

به‌نظر می‌رسد که خود هواوی با کمبودهای اپ‌گالری ناآشنا نیست و در همین راستا، با سایر فروشگاه‌های اپلیکیشن چون کافه‌بازار همکاری دارد و استفاده از آن‌ها را برای مواقعی پیشنهاد می‌کند که اپ‌گالری نمی‌تواند نیاز کاربر را مرتفع سازد.

هواوی برای راهنمایی کاربران ایرانی و آشناکردن آن‌ها با HMS، وب‌سایتی راه‌اندازی کرده است تا علاوه‌بر اعلام فقدان سرویس‌های موبایل گوگل روی گوشی‌های هوشمند این شرکت چینی، آموزش‌های موردنیاز نظیر چگونگی نصب تعدادی از اپ‌های محبوب روی دستگاه‌های مبتنی‌بر HMS‌ را آموزش دهد.

براساس ادعای هواوی، هم‌اکنون HMS از حدود ۲۰۰ اپلیکیشن و بازی محبوب کاربران ایرانی پشتیبانی می‌کند و هواوی در تلاش است که این تعداد را بیش‌ازپیش کند.

هواوی برای ترغیب توسعه‌دهندگان ایرانی به‌منظور پیوستن به دنیای HMS تلاش می‌کند

در وب‌سایت فارسی‌زبان هواوی موبایل، صفحه‌ای نیز برای نصب «اپلیکیشن‌های برتر» تدارک دیده شده است که در آن، لینک دسترسی به اپ‌ها به‌چشم می‌خورد. تعدادی از اپ‌ها از بازار، برخی از وب‌سایت APKPure و بعضی دیگر به‌صورت لینک مستقیم از وب‌سایت شرکت توسعه‌دهنده قرار داده شده‌اند؛ موضوعی که درنهایت باعث گیج‌شدن کاربر و تجربه‌ی نه‌چندان خوشایند آن‌ها خواهد شد.

ما در زومیت برای بررسی عملکرد HMS، ۱۲۶ نمونه از اپلیکیشن‌ها و بازی‌های پرکاربرد را روی گوشی هواوی Y6p نصب و اجرا کرده‌ایم که نتیجه‌ را در قالب جدول زیر مشاهده می‌کنید. توجه کنید تمام موارد داخل جدول ۲۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۹ نصب یا به‌روز شده‌اند؛ بنابراین، ممکن است در آینده وضعیت اجرای برخی از اپ‌ها متفاوت باشد.

سازگاری اپ‌ها و بازی‌های محبوب با HMS
نام نرم‌افزار یا بازیوضعیت اجرانام نرم‌افزار یا بازیوضعیت اجرا
گوگل‌مپاجرا می‌شود؛ اما امکان ورود به حساب‌کاربری گوگل یا ذخیره‌سازی موقعیت‌های دلخواه وجود نداردشیپوراجرا می‌شود
جیمیلصرفا اجرا می‌‌شود؛ اما امکان وارد‌شدن به حساب جیمیل وجود نداردآچارهاجرا می‌شود
گوگل‌کروماجرا می‌شود؛ اما امکان همگام‌سازی با حساب گوگل وجود نداردمفاتیح الجناناجرا می‌شود
یوتیوباجرا نمی‌شودهمراه مناجرا می‌شود
گوگل‌کیپاجرا نمی‌شودایرانسل مناجرا می‌شود
کیبورد گوگلاجرا می‌شودتقویم سیمرغاجرا می‌شود
تقویم گوگلاجرا نمی‌شودفیلیمواجرا می‌شود
گوگل‌درایواجرا نمی‌شودنماوااجرا می‌شود
گوگل‌ترنسلیتاجرا می‌شودماسکاجرا می‌شود
گوگل‌داکساجرا نمی‌شودکرفساجرا می‌شود
اوتلوکاجرا می‌شودقبضینواجرا می‌شود
وان‌درایواجرا می‌شودلست‌پساجرا می‌شود
اسکایپاجرا می‌شودنواراجرا می‌شود
مایکروسافت اجاجرا می‌شودخلافیاجرا می‌شود
توییتراجرا می‌شودسینماتیکتاجرا می‌شود
اینستاگراماجرا می‌شودآپاجرا می‌شود
واتساپاجرا می‌شودتومناجرا می‌شود
تلگراماجرا می‌شودفون‌پیاجرا می‌شود
ترلواجرا همراه‌با پیغام خطا‌ی فقدان سرویس‌های گوگلهمراه‌کارتاجرا می‌شود
مایکروسافت تیمزاجرا می‌شودهمراه بام ملیاجرا می‌شود
ویزاجرا می‌شودهمراه بانک سپهاجرا می‌شود
نشاناجرا می‌شودنوردوی‌پی‌اناجرا می‌شود
بلداجرا می‌شود۱.۱.۱.۱اجرا نمی‌شود
تپسیاجرا می‌شودشیر-ایتاجرا می‌شود
تپسی - ویژه سفیراناجرا می‌شوداسنپ‌فوداجرا می‌شود
اسنپاجرا می‌شوداسپاتیفایاجرا می‌شود
اسنپ - ویژه رانندگاناجرا نمی‌شود (پیغام فقدان سرویس‌های گوگل)ADMاجرا می‌شود
اسنپ‌مارکتاجرا می‌شودآپاراتاجرا می‌شود
طاقچهاجرا می‌شودVirtual Table Tennisاجرا همراه‌با پیغام خطای فقدان سرویس‌های گوگل
فیدیبواجرا می‌شودMad Skills Motocross 2اجرا می‌شود
دیجی‌کالااجرا می‌شودClash of Clansاجرا می‌شود
MX Playerاجرا می‌شودQuiz of Kingsاجرا می‌شود
کافه‌بازاراجرا می‌شودآسفالت ۹ و ۸هر دو اجرا می‌شوند.
دیواراجرا می‌شودCall of Dutyاجرا می‌شود
ایوااجرا می‌شودتاپاجرا می‌شود
وایبراجرا می‌شودتیک‌تاکاجرا می‌شود
پینترستاجرا می‌شودواتساپ بیزینساجرا می‌شود
نت‌برگاجرا می‌شودقرآن حبل المتیناجرا می‌شود
فست دیکشنریاجرا می‌شودآنتناجرا می‌شود
همراه بانک تجارتاجرا می‌شودهمراه بانک ملتاجرا می‌شود
موبایل بانک کشاوریاجرا می‌شودتوکن موبایلی بانک کشاورزیاجرا می‌شود
صاپاجرا می‌شودآپاناجرا می‌شود
دیجی‌پیاجرا می‌شود۷۲۴اجرا می‌شود
ترباجرا می‌شودای‌مالزاجرا می‌شود
الوپیکاجرا می‌شودالوپیک رانندگاناجرا نمی‌شود
مستربلیتاجرا می‌شودعلی‌بابااجرا می‌شود
فوتبالیاجرا می‌شودبی‌دوداجرا می‌شود
همراه شهراجرا می‌شودهمراه نویناجرا می‌شود
اسنپ دکتراجرا می‌شودماکسیماجرا می‌شود
گپ فیلماجرا می‌شوددیکشنری تحلیلگراناجرا می‌شود
استادکاراجرا می‌شوداستادکار ویژه متخصصاناجرا می‌شود
کتاب‌راهاجرا می‌شودلنز ایرانسلاجرا می‌شود
گلمراداجرا می‌شودحکم آنلایناجرا همراه‌با پیغام خطای فقدان سرویس‌های گوگل
تلوبیوناجرا می‌شودRARاجرا می‌شود
Clean Masterاجرا می‌شودPicsArtاجرا می‌شود
B612اجرا می‌شودRetricaاجرا می‌شود
Automatic Call Recorderاجرا می‌شودVideo Showاجرا می‌شود
KM Playerاجرا می‌شودOfficeSuiteاجرا می‌شود
CamScannerاجرا می‌شودFile Commanderاجرا می‌شود
Zoomاجرا می‌شودBrick Brackerاجرا می‌شود
PhotoGridاجرا می‌شودPouاجرا می‌شود
Subway Surferاجرا می‌شودClash Royalاجرا می‌شود
Candy Crush Sodaاجرا نمی‌شودCandy Crash Sagaاجرا می‌شود

کیبورد GBoard، تنها اپلیکیشن از مجموعه اپلیکیشن‌های گوگل به‌حساب می‌آید که بدون مشکل روی Y6p اجرا می‌شود و سایر اپ‌های گوگل به‌درستی روی این گوشی کار نمی‌کنند. البته اجرای گوگل‌مپ نیز امکان‌پذیر است؛ به‌شرطی که به قابلیت‌هایی همچون ذخیره‌سازی موقعیت دلخواه یا نوشتن دیدگاه درباره‌ی مکان‌های متفاوت نیازی نداشته باشید.

جیمیل امکان اضافه‌کردن حساب کاربری گوگل را ندارد و ایمیل‌های دیگر از جمله‌ی آگوست‌لوک روی آن به‌درستی کار نمی‌کنند. گوگل کروم امکان همگام‌سازی با حساب کاربری گوگل را ندارد؛ بنابراین مواردی همچون تاریخچه‌ی وب‌گردی را نمی‌توان بین دستگاه‌های مختلف به‌اشتراک گذاشت. اپلیکیشن‌های یوتیوب، گوگل کیپ و تقویم گوگل نیز به‌کلی روی Y6p اجرا نمی‌شوند.

ناسازگاری گوشی‌های مبتنی‌بر HMS با حساب کاربری گوگل دیگر مشکل پیش‌روی خریداران این گوشی‌های هوشمند است. بسیاری از کاربران گوشی‌های اندرویدی را اطلاعات مربوط به مخاطبان و رمزهای عبورشان را ازطریق حساب گوگل به گوشی جدیدشان منتقل می‌کنند؛ اما کاربران دستگاه‌های مبتنی‌بر HMS باید راهکارهایی همچون Import و Export مخاطب با فایل CSV یا استفاده از حساب کاربری مایکروسافت (Outlook) با اپلیکیشن Phone Clone را در پیش گیرند که روش‌های نامتعارف و نه‌چندان ساده‌ای به‌شمار می‌آیند.

هواوی به‌جای اپ‌های جیمیل و یوتیوب، استفاده از نسخه‌ی وب آن‌ها یا کلاینت ایمیل خود هواوی (برای جیمیل) و کلاینت‌های یوتیوب را پیشنهاد می‌دهد که تجربه‌ی آن‌ها به‌هیچ‌وجه مانند نسخه‌ی اپ نخواهد بود.

غیبت آزاردهنده‌ی سرویس‌ها و اپ‌های گوگل

خوشبختانه اسنپ و تپسی که از مهم‌ترین اپلیکیشن‌های ناسازگار ایرانی با HMS بودند، حالا کاملا سازگار هستند؛ اما توجه کنید که برای استفاده‌ی بدون اشکال از این دو اپلیکیشن، باید نسخه‌ی HMS آن‌ها را ازطریق AppGallery دانلود و نصب کنید. از طرفی تعداد اپلیکیشن‌های ایرانی سازگار با سرویس‌های موبایلی هواوی حالا بیش‌ازپیش شده است.

در زمان بررسی زومیت، نسخه‌ی ویژه‌ی سفیران تپسی بدون اشکال روی Y6p اجرا می‌شد؛ اما نسخه‌ی ویژه‌ی سفیران اسنپ هنوز سر ناسازگاری با HMS هواوی دارد که بنابر ادعای هواوی، به‌زودی این مشکل نیز حل خواهد شد. نسخه‌ی ویژه‌ی رانندگان الوپیک نیز در دسته‌ی اپ‌های ایرانی ناسازگار قرار می‌گیرد.

با توجه به نتایج بررسی، شما کاربران زومیت شرایط را برای گوشی‌های هوشمند مجهز به HMS هواوی چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا وضعیت کنونی برای کاربری با استفاده های روزمره پذیرفتنی است؟

به‌روزرسانی: این مطلب در تاریخ ۲۶ بهمن با بررسی سازگاری اپلیکیشن‌های بیشتر به‌روز شد.

منبع زومیت
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده