پیکره‌هایی از جنس گیاهان در نمایشگاه بین‌المللی مونترال

پیکره‌هایی از جنس گیاهان در نمایشگاه بین‌المللی مونترال

فستیوال مجسمه سازی و پیکر تراشی گیاهی از 22 ژوئن تا 29 سپتامبر سال 2013 در باغ گیاه شناسی شهر مونترال برگزار شد. در واقع این فعالیت فرهنگی تلفیقی است از فعالیت‌های نمایشگاهی و در کنار آن برگزاری مسابقاتی در همین زمینه که به افراد با فرهنگ‌های گوناگون اجازه می‌دهد گرد هم آمده و با کمک خلاقیت‌های هنری و گیاهان زنده باورها و ایده‌های خود را در معرض دید عموم قرار دهند.

تم سال گذشته این نمایشگاه «سرزمینی از امید و آگاهی» بود و هدف آن گوشزد کردن این نکته به ساکنان این کره خاکی که در حفظ و نگهداری آن کوشا باشند.

این جشنواره از سال 2000 برگزار شده و هزاران بازدیدکننده را به خود جلب نموده است. در سال 2006 بیش از یک میلیون نفر تنها در مدت 76 روز از محل برگزاری این نمایشگاه دیدن کردند. این جشنواره بین‌المللی حتی از سوی شهر مونترال گواهینامه سبز دریافت نموده است.

هنر گل آرایی و باغبانی کاری است پیچیده چرا که در آن با گیاهان زنده سروکار داریم. این کار به سادگی توپیاری (Topiary) که به هرس و شکل دادن و تزئین درختان و بوته‌ها اطلاق می‌شود، نیست. از این رو کارهای ارائه شده در این جشنواره بین‌المللی به مراتب از تاثیرگذاری و جذابیت بیشتری برخوردار هستند.

سال گذشته در این نمایشگاه 50 مجسمه و پیکره سرگرم کننده و جالب توجه شرکت داشتند که توسط هنرمندانی از 20 کشور جهان ساخته و ارائه شده بودند. شرکت کنندگان در مسابقه این فستیوال برای بهترین پیکره ساخته شده با یکدیگر رقابت می‌کنند. هیئت ژوری و بازدیدکنندگان به بهترین آثار مورد نظر خود رای می‌دهند. قیمت بلیط‌های این برنامه بین 10.25$ تا 29.50$ است. این نمایشگاه هر سه سال یکبار مقصد خود را تغییر داده و در یکی دیگر از شهرهای جهان برگزار می‌شود. کمیته این نمایشگاه مسئولیت انتخاب مقصد بعدی آن را برعهده دارد.

در نمایشگاه امسال کاری از کشور چین برنده جایزه هیئت ژوری شد، در کنار آن کاری از کشور قطر از دید بازدیدکنندگان این جشنواره به عنوان اثر برتر شناخته شد.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده