اپل در دادگاه: سامسونگ نگاه دنیا به محصولات ما را خدشه‌دار کرده است

اپل در دادگاه: سامسونگ نگاه دنیا به محصولات ما را خدشه‌دار کرده است

جنجال‌های میلیارد دلاری اپل و سامسونگ هنوز ادامه دارد. صبح امروز، دادگاه اپل و سامسونگ و اظهارات مدیر فروش اپل که تقلید سامسونگ را مایه خدشه دار شدن چهره محصولات شرکتش می‌داند. این‌ها اظهارات تند و تیزی است که صبح امروز گوش رسانه‌های خبری را پر کرده و دادگاهی جنجالی دیگر بین دو رقیب دیرینه برپا کرده است. برای گزارشی جالب توجه از اظهارات دو طرف در دادگاه امروز با ما همراه باشید.

صبح امروز، رسانه‌ها بار دیگر شاهد جنجالی دیرینه و حتی تمامی ناپذیر بین دو غول مطرح دنیای گجت‌ها بودند. فیل شیلر مدیر بازاریابی اپل، ادعا می‌کند که نگاه مردم دنیا به محصولات اپل با تقلید سامسونگ تغییر کرده است. او معتقد  است که کپی برداری  سامسونگ از پرچمداران این شرکت، آیفون و آیپد، سبب تضعیف برند اپل شده است. وی در ادامه صحبت‌هایش می‌گوید:

این تقلید سامسونگ راه را برای اپل و به وجود آوردن تجربه‌ها و امکاناتی که تاکنون کسی از آن استفاده نکرده دشوار ساخته و حتی جذب مشتری‌های تازه به سوی اکوسیستم اپل را نیز با مشکلات و دشواری بیشتری برای ما همراه نموده است.

او در ادامه تکه‌ای هم نثار اولین کهکشانی سامسونگ کرد و گفت:

زمانی که یک Galaxy S دیدم، با خودم گفتم، این واقعا همان‌ آیفون است. تشخیص تفاوت این دو محصول ممکن است برای مردم خیلی گیج کننده باشد.

مدارک مشابهی نیز سال گذشته بر ضد سامسونگ در همین رابطه  در دادگاه مورد استفاده قرار گرفت که با نبردها و جنجال پیاپی بالاخره رای به نفع اپل صادر و سامسونگ وادار به پرداخت جریمه 1.05 میلیارد دلاری گشت. اما محاکمه مجدد دادگاه آمریکا، این جریمه را اشتباه محساباتی قلمداد کرده و مبلغ 450 میلیون دلار را از آن کاهش داد.

وکلای اپل ادعای دریافت غرامت 379 میلیون دلاری بابت سو رفتارهای سامسونگ در افشای قراردادهای اپل دارند، در حالی که وکلای کره‌ای‌ها از پرداخت مبلغی بیشتر از 52 میلیون دلار سرباز می‌زنند.  حالا سامسونگ ناچار است تا ضمن قبول محاکمه‌اش در تلاش برای قانع کردن دادگاه برای این موضوع باشد.

این اقدامات دفاعی سامسونگ را،  «اتورنی بیل» با سوالی از اپل کلید زد. او خطاب به شیلر گفت:

اپل هیچ پتنتی مبنی بر زیبا یا جذاب بودن محصولاتش ندارد؟ این درست است؟

او سپس در حالی که یک دستگاه تبلت سامسونگ در دستش بود رو به قاضی دادگاه برگشت و ادامه داد:

اپل هیچ حقی را برای جلوگیری از طراحی سخت افزاری این تبلت (گلکسی) ندارد.

شیلر نیز در پاسخی دو جانبه، نتیجه بازی را به تعویق انداخت و اظهار کرد که در حال حاضر نمی داند کدام محصولات سامسونگ حق کپی برداری از ما دارند و کدام یک ندارند. او حتی لحظاتی بعد، در پاسخ به پرسش دوباره از او برای شناسایی مدل دستگاه، گفت: «از اینجا نمی‌توانم بگویم چه تبلتی‌ است، فقط به نظر شبیه یک آیپد است.»

آیپد مینی موضوع دیگر بحث دادگاه امروز بود و این بار این سامسونگ بود که بر فضای دادگاه حکمفرمایی می‌کرد.  سامسونگ با استفاده از آیپد مینی در تلاش بود تا ثابت کند که اپل نیز از ایده‌ها و محصولات موفق این شرکت در دنیای تکنولوژی تقلید می‌کند. اما شیلر انکار کرد و آیپد مینی را دستگاهی خواند که به هیج وجه برای رقابت با رقبا تولید و طراحی نشده است. 

سامسونگ به علت حکمفرمایی بیشتر و تسلط بر اکو سیستم اندروید که به اعتقاد شیلر ناشی از تقلیدش از محصولات اپل است، بزرگترین و خطرناک‌ترین رقیب اپل محسوب می‌شود. رقیبی که اپل تیرهایش را فقط به سوی او نشانه گرفته و با دیگر تولیدکنندگان اندرویدی کاری ندارد. به طوری که شیلر در اظهارات پایانی‌اش گفت: «یکی کپی می‌کند، باقی چندان کپی برداری نمی‌کنند»

شهادت دیگر اعضای دادگاه به روز دوشنبه موکول شده است و همچنین رای و جنجال دوباره سامسونگ و اپل بار دیگر در روز سه شنبه رخ خواهد داد.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید