۲۷ آبان: معرفی اولین تلفن مجهز به شماره گیر دکمه ای دیجیتال

۲۷ آبان: معرفی اولین تلفن مجهز به شماره گیر دکمه ای دیجیتال

۵۴ سال پیش در چنین روزی، اولین تلفن مجهز به شماره‌گیر دکمه‌ای در جهان معرفی شد. شرکت Bell اولین نمونه از این تلفن را به بازار عرضه کرد.

۵۴ سال پیش در چنین روزی (۱۸ نوامبر سال ۱۹۶۳)، شرکت «بل تلفن» اولین نمونه از تلفن‌ مجهز به شماره‌گیر دکمه‌ای یا «Push Button» را به بازار عرضه کرد. عرضه‌ای اولیه‌ی این تلفن‌ها در مناطق کارنگی و گرینزبرگ ایالت پنسیلوانیا انجام شد.

اولین تجربه‌ برای استفاده از دکمه در تلفن‌ها به سال ۱۹۴۱ بازمی‌گردد. در این سال شرکت وسترن الکتریک دکمه‌های مکانیکی را برای تولید دو صدا برای هر دکمه روی تلفن آزمایش کرد. در پایان دهه‌ی ۱۹۴۰، فناوری آزمایشی این شرکت به‌صورت عملی روی یک سوییچ مخابراتی آزمایش شد. فناوری آزمایشی آن سال‌ها ناپایدار بود و به همین دلیل، عملی شدن نهایی آن تا اختراع ترانزیستور به طول انجامید. تنها چند سال پس از اختراع ترانزیستور بود که شرکت بل، تلفن دکمه‌ای خود را به‌صورت رسمی معرفی کرد. آن‌ها پیش از عرضه‌ی رسمی این محصول در سال ۱۹۶۳، آن را به مدت سه سال مورد آزمایش قرار دادند.

به همراه معرفی تلفن‌های جدید، فناوری جدیدی نیز تحت عنوان DTMF عرضه شد. این فناوری که با نام کامل Dual-tone multi-frequency signaling شناخته می‌شود، نوعی سیستم سیگنال‌دهی بین تلفن و دیگر دستگاه‌های ارتباطی یا ساختارهای سوییچ مخابراتی است. این فناوری با نام حالت تون نیز در تلفن‌ها شناخته می‌شود که پس از چند سال، سیستم پالس را به‌طور کلی از فناوری‌های مخابراتی حذف کرد.

از دیگر اتفاقات مهم این روز در دنیای فناوری می‌توان به شروع فعالیت‌های برنامه‌نویسی نابغه‌ی دنیای کامپیوتر یعنی بیل گیتس اشاره کرد. بیل در این روز و در سال ۱۹۷۰ وارد مدرسه‌ی لیک‌ساید در سیاتل شد. این مدرسه مجهز به تعدادی کامپیوتر قدیمی بود که بیل و دوستانش، بیشتر زمان خود را با آن‌ها سپری می‌کردند. هزینه‌ی کار با کامپیوترها در آن زمان زیاد بود. به همین دلیل گروه دوستان بیل گیتس به شرکت اینفورمیشن ساینسز پیشنهاد دادند که در ازای کار با کامپیوترهای آن‌ها، برنامه‌ی حقوق و دستمزد برای این شرکت توسعه دهند. این قرارداد را می‌توان اولین قرارداد رسمی برنامه‌نویسی در طول عمر حرفه‌ای بیل گیتس نامید. 

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید