۲۴ مهر: زادروز آبراهام نمت ریاضیدان آمریکایی

۲۴ مهر: زادروز آبراهام نمت ریاضیدان آمریکایی

۹۶ سال پیش در چنین روزی آبراهام نمت ریاضیدان آمریکایی متولد شد. شهرت این دانشمند و ریاضیدان بخاطر ابداع روشی است که نوشتن و خواندن ریاضیات را برای نابینایان ممکن می ساخت.

۹۶ سال پیش در چنین روزی یعنی ۱۶ اکتبر سال ۱۹۱۸ آبراهام نمت در شهر نیویورک متولد گردید. آبراهام بصورت مادرزادی نابینا بود و از بدو تولد از نعمت دیدن محروم بود. دوران تحصیل در مقطع ابتدایی را در مدرسه عمومی همانند سایر کودکان گذراند اما برای مقطع راهنمایی و دبیرستان به مدرسه نابینایان رفت. بعد از پایان دوره دبیرستان به کالج بروکلین رفت و از آنجا با سعی و تلاش زیاد موفق به دریافت مدرک کارشناسی در رشته روانشناسی شد. پس از دوره لیسانس به دانشگاه کلمبیا رفت و از آنجا نیز موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد در رشته روانشناسی شد. زمانی که آبراهام در کالج بروکلین تحصیل می‌کرد با اینکه رشته اصلیش روانشناسی بود ولی تمام کلاس‌های ریاضی را شرکت می‌کرد و علاقه خاصی به این علم داشت. حتی چندین بار سعی کرده بود تا رشته خود را تغییر دهد، اما مشاوران تحصیلی کالج وی را منصرف کرده بودند. بعد از پایان دوره کارشناسی ارشد در رشته روانشناسی آبراهام تصمیم گرفت مجددا به تحصیل به پردازد و این بار در رشته مورد علاقه اش یعنی ریاضیات. در آن دوران آبراهام شروع به تدریس بصورت نیمه وقت در کالج‌های نیویورک کرد با این حال تمام کسانی که با وی کار می‌کردند، بدلیل مشکل نابینایی وی علاقه‌ای به کار کردن با وی نداشتند و کلاس‌های کمی را از ناچار به وی می‌دادند؛ اما این مسئله به هیچ وجه تاثیر منفی بروی آبراهام نداشت و وی با اشتیاق فرآوان به تدریس و آموختن ریاضیات می‌پرداخت تا این که توانست خود را به عنوان یک استاد ریاضی قوی به کسانی که فکر می‌کردند او نمی‌تواند نشاند دهد.

آبراهام نمت توانست خود را از تمام نابینایان مجزا کند چرا که قادر بود تمامی نمادهای ریاضی را و همچنین تمامی شکل‌ها و نمودارهای ریاضی را با اینکه نابینا بود همانند افراد بینا بر روی کاغذ بکشد که این موجب تحیر و تحسین اطرافیانش شده بود. در دهه ۵۰ میلادی آبراهام پیشنهاد کار دانشگاه دیترویت را پذیرفت و برای کار به این دانشگاه رفت و به مدت ۳۰ سال تا سال ۱۹۸۵ که از آنجا بازنشسته شد در این دانشگاه به تدریس و تحقیق پرداخت. در اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی آبراهام نمت به فراگیری علوم کامپیوتر پرداخت و توانست این رشته را در دانشگاه دیترویت راه اندازی کند. بعد از سال‌ها کار در حوزه ریاضیات آبراهام نمت تصمیم گرفت تا خط ویژه‌ای برای نابینایان خلق کند که آنهایی که به اندازه وی استعداد و توانایی نداشتند نیز بتوانند ریاضیات را بخوانند و بنویسند بر همین اساس در سال ۱۹۵۲ آبراهام خط بریل، ویژه علم ریاضی را ابداع کرد که به نام خود وی یعنی کدهای نمت معروف شده است. وی در سال های ۱۹۵۶ ، ۱۹۶۵ و ۱۹۷۲ آنرا مورد بازنگری قرار داد تا اینکه در سال ۱۹۹۲ بصورت رسمی وارد زبان بریل شد. دستاورد این دانشمند بزرگ کمک بزرگی به نابینایان کرد تا بتوانند به نوشتن و خواندن ریاضیات بپردازند. آبراهام نمت تا پایان عمر بروی کدهای نمت کار کرد تا بتواند آنرا برای استفاده نابینایان بهبود ببخشد وی در تاریخ ۲ اکتبر سال ۲۰۱۳ و در ۹۵ سالگی دنیایی که هیچگاه نتوانست آنرا ببیند را ترک کرد اما یاد و خاطره اش همیشه گرامی خواهد بود.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده