هواپیمای ناشناخته برفراز آسمان کانزاس؛ آیا لاکهید مارتین در حال توسعه نسل جدیدی از بمب‌افکن رادارگریز مافوق صوت است؟

هواپیمای ناشناخته برفراز آسمان کانزاس؛ آیا لاکهید مارتین در حال توسعه نسل جدیدی از بمب‌افکن رادارگریز مافوق صوت است؟

مشتاقان پرواز در ایالات متحده در طول ماه‌های اخیر شاهد پرواز یک فروند هواپیمای ناشناس برفراز آسمان محل سکونت خود هستند که علامت سؤال در اذهان بسیاری ایجاد کرده است. پیش‌تر این هواپیمای مثلث شکل در آسمان تگزاس در تیررس دوربین‌های شاهدان قرار گرفته بود؛ اما این هواپیما در روزهای اخیر بار دیگر در آسمان کانزاس ظاهر شده است.

ماهیت این هواپیما بر همگان ناشناخته است و بررسی ظاهر آن با استناد به تصاویر ثبت شده از آن،  به بزرگ‌ترین دل‌مشغولی علاقمندان به دنیای پرواز تبدیل شده است.

فردی که این تصویر را ثبت کرده، جِف‌تمپلین نام دارد که با استفاده از یک دوربین دستی به‌همراه یک لنز 400 میلی‌متری تله‌فوتو موفق به ثبت تصاویر این هواپیمای ناشناخته شده که برفراز ابرها در حال حرکت بوده است. وی برای مشخص‌بودن تصویر این هواپیمای نانشناس، قسمت‌های زائد را حذف و قسمتی از تصویر را که دربردارنده‌ی شمایی از این هواپیما است، منتشر نموده است.

UnKownAirplane

با توجه به تصویر فوق نمی‌توان به ارتفاع پرواز و همچین ابعاد این هواپیمای ناشناخته پی‌ برد. اما چیزی که مبرهن است، ارتفاع پرواز بسیار بالای این هواپیما است؛ بطوریکه می‌توان ارتفاع آن را با هواپیماهای مسافربری غول‌پیکر برابر عنوان کرد. هرچند شاید این هواپیما یک پهباد کوچک باشد که در اینصورت ارتفاع پروازی آن پایین‌تر است.

براساس گمانه‌زنی‌های The Aviationist این تصاویر متعلق به پهباد رادارگریز RQ-180 یا نسل جدید جنگنده بمب‌افکن‌های دور پرواز ایالات متحده است که مراحل آزمایش را می‌گذارند.

هنوز نمی‌توان به قطعیت در مورد یکی بودن هواپیمای مشاهده شده در تگزاس و کانزاس اظهار نظر کرد؛ اما علی‌رغم وضوح پایین تصاویر، این دو فروند هواپیما شباهت بالایی دارند که تعلق آن‌ها به یک نمونه را افزایش می‌دهد.

یکی از متخصصان نیروی هوایی که سابقه‌ی دو دهه فعالیت در صنعت هوانوردی نظامی را در کارنامه دارد، ماه گذشته و در زمان مشاهده‌ی این هواپیما بر فراز آسمان تگزاس، در مورد هواپیمای رؤیت شده اظهار‌نظر جالب توجهی انجام داده است.

جیمزوینِیارد که بازنشسته‌ی نیروی دریایی ایالات متحده است، با مشاهده‌ی تصاویر این هواپیما احتمال تعلق آن به نسل جدیدی از هواپیماهای نیروی هوایی با نام پرنده‌ی سیاه یا SR-72 Blackbirds را مطرح ساخته است. براساس گمانه‌زنی‌های وینِیارد، این هواپیمای جاسوسی قادر است تا عرض کشور آمریکا را در عرض یک ساعت و بدون وجود خلبان طی کند.

وینِیارد سابقه‌ی ۱۷ سال فعالیت در نیروی دریایی و همچنین اسکادران پروازی را دارا است. وی احتمال ارسال این هواپیما به اقیانوس هند به منظور یاری‌رساندن به یافتن هواپیمای مفقود‌شده‌ی هواپیمایی مالزی را نیز مطرح ساخته است.

اما داگلاس که یکی از تصاویر ثبت شده از این هواپیما در آسمان تگزاس را به ثبت رسانده، با این گفته مخالف است. وی در این خصوص چنین اظهار نظر کرده است:

SR-72 همچنان در فاز توسعه است. این هواپیما ذاتاً یک نمونه‌ی توسعه‌داده شده است که قادراست با سرعت بالایی حرکت کند و می‌توان سرعت آن را چند برابر سرعت صوت عنوان کرد، از این‌رو سرعت بالای آن نشان از اعزام آن به مأموریت ندارد؛ بلکه این ویژگی در DNA این هواپیما است.

SR-72 هم‌اکنون توسط کمپانی لاکهید مارتین در حال توسعه است و براساس اطلاعات موجود در وب‌سایت این کمپانی، شاهد عملیاتی‌شدن این هواپیما در سال 2030 میلادی خواهیم بود.

نسل پیشین این هواپیما با نام SR-71 رکورد طی مسیر نیویورک تا لندن را با دو ساعت در سال 1976 از آن خود کرد. براساس گفته‌های برَد لِلاند، مدیر پروژه‌های مافوق صوت لاکهید مارتین، هدف از تولید چنین هواپیمایی، پرواز به هر نقطه از قاره در کمتر از یک ساعت است.

SR 71

وی در این خصوص چنین ادامه داد:

سرعت، اصلی‌ترین فاکتور مهم در نسل بعدی صنعت هوانوردی است که برای پیشرفت در این حوزه به‌منظور دفع تهدیدات در دهه‌های پیشرو الزامی است. این فناوری رویه‌ی بازی در تقابلات نظامی را کاملاً تغییر خواهد داد؛ چنانکه هواپیماهای رادارگریز معادلات در نبردها را تغییر دادند.

B2bomber

برخی از گمانه‌زنی‌ها نیز این تصویر را متعلق به بمب‌افکن رادارگریز B-2 عنوان کرده‌اند؛ اما تحقیقات به عمل آمده نشان از عدم پرواز چنین هواپیمایی در روزهای ثبت تصاویر دارند.

ارزان‌ترین فروشنده بلیط هواپیما به تمام مقاصد دنیا را از طریق موتور جستجوی پرواز کجارو بیابید.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده