راهنمای آسان استفاده از RSS: چرا هنوز RSS یکی از بهترین راه‌های دسترسی به اطلاعات است

راهنمای آسان استفاده از RSS: چرا هنوز RSS یکی از بهترین راه‌های دسترسی به اطلاعات است

دنیای وب هر روزه تغییرات زیادی را تجربه می‌کند به شکلی که با گذشت هر ساعت دنیایی از اطلاعات، اخبار، تصاویر و .. در آن منتشر می‌گردد. شما می‌توانید از طریق بوک‌مارک کردن سایت‌های مورد علاقه خود، هر روز به آن‌ها سر بزنید و در جریان تغییرات آن‌ها قرار بگیرید. ولی هنوز راه ساده‌تری وجود دارد که در زمان و هزینه شما صرفه‌جویی کرده و امکانات جالبی را در اختیار شما قرار می‌دهد. RSS همه چیز را ساده‌تر می‌کند. RSS راه حلی عالی و جذاب پیش پای شما گذاشته که با استفاده از آن فقط به سایت‌هایی مراجعه خواهید کرد که اخبار مورد نظرتان را منتشر کرده‌اند یا اینکه تمامی اخبار مورد نظر شما در یک محل به صورت تیتر وار جمع می‌شوند.

به کمک RSS، خوانندگان سایت بسیار راحت‌تر به آخرین اخبار و اطلاعات منتشر شده دسترسی خواهند داشت. وب‌سایت‌ها نیز می‌توانند با استفاده از RSS محتویات سایت خود را دسته‌بندی کرده و با یک فرمت سریع و استاندارد، تیتر مقالات و اخبار سایت خود را به همراه توضیحات مختصر در دسترس دیگران قرار دهند.

توضیح ساده از RSS

RSS قادر است تمامی محتوای منتشر شده یک وب‌سایت یا وب‌لاگ را به صورت تیتر، نقل قول، خلاصه، متن کامل خبر و... یا ترکیبی از این موارد در اختیار خواننده قرار دهد. بدین منظور لازم است که در فید RSS سایت مورد نظر عضو شوید تا آخرین اخبار و اطلاعات را دریافت کنید. نگران نباشید زیرا عضویت در RSS وب‌سایت‌ها به سادگی یک کلیک است و از RSS غیر از این هم انتظار نمی‌رود.

شما می‌توانید با این تکنولوژی، RSS سایت‌های مورد علاقه خود را در یک برنامه مانند RSS reader ،Feed reader و یا نرم‌افزارهای مشابه دیگر کنار هم چیده و آن‌ها را مدیریت کنید. همچنین قادرید عنوان یا خلاصه آخرین نوشته سایت‌ها را بدون مراجعه به آن‌ها مشاهده کنید و اگر مقاله‌ای نظر شما را جلب کرد در صورت ضرورت و برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت موردنظر مراجعه نمایید. گوگل نیز سرویس محبوب  Google Reader را برای مشاهده RSSها ارایه کرده است که می‌توانید از طریق آن علاوه بر دسته‌بندی و مدیریت RSSها، آن‌ها را لایک کرده و با دوستانتان به اشتراک بگذارید. مرورگرها نیز با اضافه کردن یک افزونه ساده قادر به مدیریت و خواندن RSS ها هستند.

اشتراک دریک خبرمایه ساده‌ است:

social zoomitمعمولا آیکن RSS به طور آشکار در وب‌سایت‌ها وجود دارد. این آیکن معمولا بزرگ و بعضا به رنگ نارنجی رنگ ( Zoomit.ir RSS و یا Zoomit Feeds ) است که به خوبی در صفحه وب مشخص می‌شود. برخی وب‌سایت‌ها نیز از یک لینک ساده متنی با نام Subscribe یا RSS یا Feed استفاده می‌کنند.

بر روی آیکن RSS کلیک کرده تا مرورگر شما برای ثبت‌‌نام در خبرمایه و به کمک RSS Reader پیش فرض تنظیم شود.

بعد از آنکه در تعدادی از خبرمایه‌ها ثبت‌نام کردید، لیست آن‌ها در نرم‌افزار Feed Reader شما ظاهر می‌شود. نرم‌افزارهای خبرخوان به طور معمول تمامی فیدهای ثبت شده را برای پیدا کردن خبرهای جدید مرور کرده و آنها را دانلود می‌کند. حالا می‌توانید خبرها را به سادگی مرور کنید.

برای استفاده از Google Readerشما به یک اکانت گوگل یا همان Gmail نیاز خواهید داشت.

برای اضافه کردن آدرس RSS یک سایت در بالا سمت چپ صفحه  Subscription را کلیک نموده و پس از آن آدرس (RSS) سایت مورد نظر خود را وارد می‌کنید. سرویس آنلاین گوگل‌ریدر امکانات جالب و جذابی را در اختیار شما قرار می‌دهد، شما می‌توانید فید‌های خود را از طریق ابزارهای مختلف مشاهده نمایید. مهمترین مزیت Google Reader نسبت به دیگر خبرخوان‌ها در قابلیت همگام سازی RSSها بین ابزارهای مختلف است.

scr reader

به عنوان مثال من هر روز صبح از طریق آیپد و نرم‌افزار Feed Reader که به Google Reader متصل است برخی از اخبار را مشاهده می‌کنم و یکی دو ساعت بعد از طریق کامپیوتر و مرورگر به گوگل ریدر مراجعه نموده و ادامه اخبار را مطالعه می‌کنم. در طول روز از طریق موبایل نیز مجددا به گوگل ریدر مراجعه نموده و اخبار وب‌سایت‌های مورد نظر خود را دنبال می‌کنم. نکته جالب توجه در این نوع استفاده این است که اخبار در تمام ابزارها همگام می‌شود و تنها اخبار تازه و آنهایی که تا به حال نخوانده‌اید برایتان نمایش داده می‌شوند.

استفاده از RSS یکی از بهترین رو‌ش‌ها برای دریافت اخبار و اطلاعات است

استفاده از RSS شما را قادر می‌سازد تا اخبار سایت‌ یا بلاگ‌های مختلف را بدون باز کردن هر یک از آن‌ها و البته بصورت همزمان دنبال کنید. این بهترین راه برای دسترسی به اطلاعات در زمینه‌های متفاوت و از سایت‌های مختلف با صرف کمترین  زمان است. علاوه بر دسترسی ساده، خواندن اخبار از طریق RSS نیاز به پهنای باند اینترنت کمتری داشته که برای ما کاربران ایرانی حائز اهمیت است.

  • شما می‌توانید از فیدها برای رصد کردن سایت‌های خرید مورد علاقه خود استفاده کنید تا محصولات جدید یا محصولات از رده خارج را تحت نظر داشته باشید.
  • از فیدها می‌توانید برای نظارت بر پست‌ یا کامنت‌‌های جدید بهره ببرید.
  • اگر در جاده هستید تغییر در وضعیت آب و هوا را از این طریق به راحتی متوجه می‌شوید.
  • فیدها به شما کمک می‌کنند تا از آخرین قیمت سکه و ارز در بازار مطلع شوید.

اگر تصمیم دارید از RSS استفاده کنید یا قبلا از آن‌ها برای دسترسی به اخبار و اطلاعات بهره برده‌اید تجربیات خود را با دیگر کاربران در میان بگذارید.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده