عدم الزام به ثبت سند خودرو با صدور بخشنامه به دادستان‌های عمومی و انقلاب ابلاغ شد

سه‌شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۵
مطالعه 7 دقیقه
به گفته‌ی رئیس انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، مردم دیگر برای نقل و انتقال سند خودرو به دفترخانه‌ها مراجعه نکنند و اگر دفترخانه‌ای از تنظیم وکالت‌نامه خودداری کرد، مراتب را به این انجمن گزارش بدهند.

به گزارش خبرنگار تسنیم، مهدی نجف پور، رئیس انجمن ملی حمایت از حقوق مصرفکنندگان، در مورد صدور بخشنامه به دادستان‌های عمومی و انقلاب سراسر کشور مبنی بر عدم الزام ثبت نقل و انتقال سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی، به اظهارات اخیر رئیس کانون سردفتران و دفتریاران کشور شدیداً واکنش نشان داد و خواستار تبعیت آن کانون از بخشنامه دادستان کل کشور و رأی دیوان عدالت اداری شد.

به گفته نجف پور، هیئت عمومی دیوان عدالت اداری طی دادنامه شماره ۱۸۶۳ مورخ ۱۳۹۹/۱۲/۰۲ نهایتاً رأی به ابطال بندهای ۲ و ۳ بخشنامه شماره ۱۴۷۲۰۴ سازمان ثبت اسناد و املاک کشور صادر کرده است و از طرفی، نیروی انتظامی در زمان انتقال مالکیت خودرو پس از انجام فرآیندهای قانونی اقدام به صدور سند مالکیت یا همان برگ سبز خودرو به نام خریدار میکند و قوانین متعددی از جمله ماده ۱۲۸۷ قانون مدنی، ماده ۲۲ قانون حمل و نقل و ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی مسئولیت صدور اسناد مالکیت و پلاک خودرو را بر عهده نیروی انتظامی گذاشته است و سند صادرشده از سوی نیروی انتظامی را به رسمیت می‌شناسد. ماده ۴۷ قانون ثبت اسناد نیز صرفاً به الزام ثبت برای نقل و انتقال اموال غیر منقول اشاره کرده است؛ نه خودرو که یک کالای مصرفی منقول است.

رئیس انجمن ملی حمایت از حقوق مصرفکنندگان که قبلاً طی نامه شماره ۱۴۰۰۱۱۵۶ مورخ ۱۴۰۰/۰۶/۱۶ از اقدام بهجا و مهم دادستان کل کشور قدردانی کرده بود، افزود:

نجف پور از مردم خواست مطابق قانون، رأی اخیر دیوان عدالت اداری و بخشنامه دادستان محترم کل کشور دیگر برای نقل و انتقال سند خودرو به دفترخانه‌ها مراجعه نکنند و اگر دفترخانه‌ای به بهانه الزام ثبت نقل و انتقال سند خودرو از تنظیم وکالت‌نامه خودداری کند، مراتب را به این انجمن یا سایر مراجع نظارتی گزارش کنند.

اظهارات رئیس کانون سردفتران کشور  دربارهی تبعات قانونی ثبت نشدن سند

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران مراجعه به دفاتر اسناد رسمی برای تنظیم سند نقل و انتقال خودرو پس از تعویض پلاک را امر و روندی قانونی دانست و در مورد تبعات بیتوجهی به این اقدام و اکتفا به برگ سبز خودرو هشدار داد.

علی خندانی در گفت‌وگو با خبرنگار  ایرنا درباره نقل و انتقال سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی با اشاره به ابهاماتی که در این خصوص ایجاد شده است، گفت:

تبعات مراجعه نکردن به دفاتر اسناد رسمی و اکتفا به برگ سبز خودرو

خندانی درباره تبعات مراجعه نکردن به دفاتر اسناد رسمی و اکتفا به برگ سبز خودرو به‌عنوان سند مالکیت توضیح داد و افزود:

نظر دادستان کل کشور درباره‌ی الزام به ثبت سند در دفترخانه

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، ۱۴ شهریورماه در نامهای خطاب به دادستانهای عمومی و انقلاب سراسر کشور، تنظیم سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی را غیر لازم دانست و هشدار داد که استنکافکنندگان تحت تعقیب قانونی قرار میگیرنددر این نامه آمده است:

مطالب مشابه

نظرات