شورای رقابت به خودروسازان، مجوز افزایش قیمت تا ۲۵ درصد داد

شورای رقابت به خودروسازان، مجوز افزایش قیمت تا ۲۵ درصد داد

بنابر مصوبه شورای رقابت، خودروسازان می‌توانند در سه‌ماهه سوم سال، تا سقف اعلامی نرخ تورم بانک مرکزی، افزایش قیمت اعمال کنند.

رضا شیوا، رئیس شورای رقابت، با اشاره به اینکه براساس مصوبه اردیبهشت ماه امسال در شورای رقابت، خودروسازان می‌توانند هر سه ماه یک بار براساس نرخ تورم بخشی که از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود حداکثر افزایش قیمت‌ها را در محصولات اعمال نمایند، اظهار کرد:

درحال‌حاضر ایدرو مسئول نظارت بر بخش خودرو هست و آن‌ها از شورای رقابت خواستند تا افزایش قیمت‌ها را تأیید کند، این در حالی است که این موضوع نیازمند تأیید شورای رقابت نیست بلکه مطابق مصوبه امکان افزایش قیمت‌ها متناسب با نرخ تورم بخشی وجود دارد.

 البته پیشنهاد شده در سه‌ماهه چهارم امسال متغیرهای کیفیت و بهره‌وری نیز در دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو لحاظ و متناسب با آن‌ها تصمیم‌گیری در مورد قیمت‌ها انجام شود.

 خودروسازان می‌توانند حداکثر تا سقف نرخ تورم بخشی اعلامی از سوی بانک مرکزی افزایش قیمت‌ها را در محصولات خود یکباره یا در دو مرحله انجام دهند.

 تعیین دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو با رای ۱۲ نفر از اعضای شورا به‌همراه سه ناظر انجام گرفته و این موضوع نشان می‌دهد این دستورالعمل به‌صورت کارشناسی تعیین شده است،  این درحالی است که برخی در تما‌س‌ با بنده اعلام می‌کنند که افزایش قیمت‌ها را لحاظ نکنید، که باید بگویم این دستورالعمل حاصل توافق کارشناسان مربوطه است و با اکثریت آرا به تصویب رسیده است.

 مطابق با نرخ تورمی بخشی که بانک مرکزی اعلام کرده خودروسازان مجاز به افزایش حداکثر ۲۵ درصدی در قیمت محصولات در ۳ ماهه سوم سال جاری هستند. البته نحوه اجرایی شدن این موضوع با خودروسازان است چراکه می‌توانند در برخی از محصولات این افزایش قیمت را اجرایی نکرده یا به‌صورت چند مرحله اجرایی کنند.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده