خودروهای گران‌تر از یک میلیارد تومان، مشمول مالیات می‌شوند

خودروهای گران‌تر از یک میلیارد تومان، مشمول مالیات می‌شوند

براساس لایجه دولت که احتمالا توسط نمایندگان مجلس تصویب خواهد شد، از مالکان یک یا چند خودرو با مجموع قیمت بیش از یک میلیارد تومان، مالیات سالیانه گرفته می‌شود.

براساس پیش نویس لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم که در کمیسیون اقتصاد دولت به تصویب رسیده و مراحل بررسی نهایی در هیات وزیران را طی می‌کند وضعیت اخذ مالیات از خودرو مشخص شد. کلیه مالکان خودرو (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) برای انواع مدل‌های سواری و وانت دوکابین دارای شماره انتظامی شخصی به‌نام خود و فرزندان کمتر از ۱۸ سال و محجور تحت تکفل که در پایان هرسال مجموع ارزش آن‌ها بیش از ۱۰ میلیارد ریال باشد، به شرح زیر مشمول مالیات سالانه خودرو هستند:

  •  تا مبلغ ۱۵ میلیارد ریال نسبت به مازاد ۱۰ میلیارد ریال یک درصد
  •  تا مبلغ ۳۰ میلیارد ریال نسبت به مازاد ۱۵ میلیارد ریال دو درصد
  •  تا مبلغ ۴۵ میلیارد ریال نسبت به مازاد ۳۰ میلیارد ریال سه درصد
  •  نسبت به مازاد ۴۵ میلیارد ریال چهار درصد

 مأخذ محاسبه مالیات خودرو موضوع این ماده، قیمت روز انواع خودرو باتوجه‌به تاریخ ساخت یا واردات آن است که توسط سازمان مالیاتی کشور تا پایان دی‌ماه هرسال برای اجرا در همان سال تعیین و اعلام می‌شود. مأخذ مزبور برای انواع خودرو که بعد از اعلام سازمان و تا پایان سال تولید یا وارد می‌شوند، بلافاصله پس از تولید یا واردات آن توسط سازمان مزبور تعیین و اعلام خواهد شد.

 وزارت اقتصاد درباره این موضوع در پیش نویس لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، پیشنهاد داده بود که مالیات از خودرو‌های بالای بیش از پانصد میلیون تومان گرفته شود. همچنین بالاترین پله مالیاتی برای خودرو‌های گران‌تر از چهار میلیارد تومان و معادل پنج درصد بود.

اگر لایحه دولت به تصویب نهایی برسد، خودرویی با قیمت ۴ میلیارد تومان، سالانه ۳۰ میلیون تومان هزینه مالیات برای مالک خواهد داشت. همچنین، مالیات یک خودرو با قیمت کارشناسی ۱/۵ میلیارد تومان، ۵ میلیون تومان خواهد بود.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع مهر
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده