صادرات لاستیک خودروهای سبک و سنگین ممنوع شد

صادرات لاستیک خودروهای سبک و سنگین ممنوع شد

صادرات ۷ قلم کالا از جمله انواع لاستیک خودروهای سبک و سنگین تا اطلاع ثانوی و در راستای تنظیم بازار داخلی ممنوع شد.

در حالی که بازار لاستیک کشور روزهای پرالتهابی می‌گذراند، صادرات تایر خودرو تولید داخل به خارج از کشور ممنوع شد. علی اکبر شادمانی مدیر دفتر صادرات گمرک در بخشنامه ای اجرایی به گمرکات کشور اعلام کرد:

پیرو ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های ابلاغ شده وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام می‌دارد که صادرات هفت عنوان کالای مندرج در نامه با هدف تنظیم بازار داخلی تا اطلاع ثانوی ممنوع است؛ بدیهی است فهرست کدهای طبقه‌بندی مرتبط با هر یک از موارد ذکر شده پس از اعلام از سوی کارگروه تنظیم بازار ابلاغ خواهد شد.

تایر لاستیک / tire

بر این اساس صادرات انواع دفترچه مشق و حسابداری، شکر خام و شکر سفید، جوال و کیسه برای بسته‌بندی، انواع پودرهای مشتقات شیر، آب پنیر، کازلین، انواع لاستیک خودروهای سبک و سنگین، مرغ زنده و گوشت مرغ تا اطلاع ثانوی ممنوع شده است.

محمد شریعتمداری وزیر صنعت روز ۱۹ شهریور ماه در نامه‌ای به رییس کل گمرک، خواستار ممنوعیت صادرات این هفت قلم کالا شده بود.

محمد شریعتمداری

در نامه شریعتمداری به عسگری آمده بود:

صادرات این کالاها مشمول ارز ۴۲ هزار ریالی است. با توجه به این‌ که خروج گسترده تمام کالاهای تولید داخل از جمله انواع محصولات کشاورزی، باغی، زراعی و صنایع تبدیلی (فله و بسته‌بندی به عنوان مثال گوجه فرنگی، رب گوجه و ...) موجب بر هم خوردن عرضه و تقاضا و افزایش غیرمتعارف نرخ‌ها شده، ضروری است در مورد تمامی کالاهای تولید داخل که صادرات آن‌ها برای بهره‌مندی از مابه‌التفاوت نرخ ارز توجیه‌پذیر است، با اخذ قیمت جهانی روز، مابه‌التفاوت نرخ بازار ارز ثانویه با ارز بازار آزاد به عنوان عوارض صادراتی دریافت کنند.

فرود عسگری این بخشنامه اجرایی را روز ۲۱ شهریور ماه به گمرکات اجرایی کشور ابلاغ کرده است. 

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده