احتمال بازگشت تعرفه واردات خودرو به نرخ سال ۹۶

احتمال بازگشت تعرفه واردات خودرو به نرخ سال ۹۶

سخنگوی کمیسون صنایع و معادن، از ساماندهی بازار خودرو ظرف یک‌ ماه آینده و تغییر تعرفه خودروهای وارداتی در مدت سه ماه، به تعرفه‌های سال ۹۶ خبر داد.

ولی ملکی در برنامه «روی خط بازار» رادیو اقتصاد، از ساماندهی بازار خودرو طی یک ماه آینده خبر داد و افزود:

تعرفه خودروهای وارداتی که تا ۴۰ درصد افزایش یافته بود، باید در مدت سه ماه به تعرفه‌های مشخص‌شده در سال ۹۶ برگردد.

عضو شورای رقابت با بیان اینکه تعرفه خودروهای وارداتی باید تا سال ۱۴۰۰، سالانه پنج درصد کاهش یابد تا در نهایت به ۲۰ درصد برسد، اظهار داشت:

قیمت خودروهای کمتر از ۴۵ میلیون تومان با در نظر گرفتن تورم بخشی به دلیل کاهش کیفیت و بهره‌وری، حدود هفت درصد افزایش خواهد یافت. اختلاف قیمت خودرو میان کارخانه و بازار، به سبب هجوم سرمایه‌های سرگردان به این بخش به وجود آمده است. طی مدت هشت روز، دو شرکت خودرو سازی ایران خودرو و سایپا می‌توانند روزانه ۲ هزار و ۵۰۰ خودرو و در مجموع ۲۰ هزار خودرو را تولید کنند.

 باید توجه داشت، افزایش ارزش دلار در بازار آزاد و اختصاص نیافتن ارز دولتی با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی به واردکنندگان خودرو، قیمت مدل‌های وارداتی را به‌شدت افزایش داده و حتی برای نمونه‌های کوچک و اقتصادی در بازار جهانی به مرز ۳۰۰ میلیون تومان در ایران رسانده است. با نگاهی به بازار آزاد خرید و فروش خودرو در روزهای گذشته، کم شدن تعداد معاملات به‌وضوح دیده می‌شود. این شرایط، به کاهش شدید فروش خودروهای خارجی و ترخیص گمرکی منجر خواهد شد که در نتیجه‌ی آن، پیش‌بینی درآمد دولت از این بخش برای سال ۱۳۹۷، تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. با این حساب، بازگشت تعرفه‌های واردات خودرو به نرخ سال ۹۶، با توجه به ارزش کنونی دلار در بازار آزاد، تقریبا معادل پیش‌بینی‌های چندماه قبل، ارزش گمرکی و پرداخت مالیاتی خواهد داشت.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده