پردازنده‌های Core i9 خانواده Cascade Lake-X اینتل در گیک‌بنچ دیده شدند

ساعاتی پیش، بنچمارک منتسب به پردازنده‌های Core i9 خانواده‌ی Cascade Lake-X در گیک‌بنچ منتشر شد که از عملکرد چشمگیر آن‌ها حکایت می‌کند.

اینتل از مدت‌ها پیش اعلام کرده است قصد دارد پردازنده‌های خانواده‌ی کسکید لیک ایکس (Cascade Lake-X) خود را با برگزاری رویدادی در ماه آینده‌ی میلادی معرفی کند. دقیقا به‌ همین دلیل، اخیرا شاهد انتشار بنچمارک‌های منتسب به پردازنده‌های نسل دهمی اینتل در فضای مجازی هستیم. نخست، بنچمارک Core i9-10900X منتشر شد و سپس، بنچمارک پردازنده‌ی Core i9-10980XE.

سری بعدی پردازنده‌های حرفه‌ای دسکتاپ (HEDT) اینتل درحقیقت نسخه‌ی رفرش پردازنده‌های خانواده‌ی اسکای‌لیک ایکس (Skylake-X) به‌شمار می‌آیند که همچنان مبتنی‌بر لیتوگرافی ++14nm هستند و همان‌طورکه در بنچمارک‌های آن‌ها در گیک‌بنچ دیده می‌شود، از پلتفرم پردازشی X299 استفاده می‌کنند. درضمن، این پردازنده‌ها به‌طور کامل با سوکت LGA 2066 سازگار هستند.

اینتل core i9

نخستین پردازنده‌ی ظاهرشده در گیک‌بنچ، پردازنده‌ی اقتصادی Core i9-10900X است که از ۱۰ هسته‌ی پردازشی درکنار ۲۰ ترد بهره می‌برد. طبق اطلاعات فاش‌شده ازطریق گیک‌بنچ، پردازنده‌ی یادشده فرکانس پایه‌ی ۳.۴۷ گیگاهرتز و فرکانس بوست ۴.۴ گیگاهرتز دارد. البته فردی با نام کاربری momomo_us که موفق شده است این بنچمارک‌ها را بیابد،‌ می‌گوید Core i9-10900X قرار است هنگام عرضه از فرکانس پایه‌ی ۳.۷ گیگاهرتز برخوردار باشد. 

پردازنده‌ی Core i9-10900X اینتل توانسته است در بخش عملکرد تک‌هسته‌ای گیک‌بنچ، امتیاز ۵٬۲۰۴ و در بخش عملکرد چندهسته‌ای امتیاز ۳۹٬۷۱۷ را کسب کند. امتیازهای کسب‌شده پردازنده‌ی جدید اینتل را بالاتر از پردازنده‌های Core i9-7980XE با ۱۸ هسته و ۳۶ ترد و AMD Threadripper 2950X قرار می‌دهد. 

بنچمارک پردازنده Core i9 اینتل

چیزی از انتشار بنچمارک مذکور در گیک‌بنچ نگذشته بود که شاهد انتشار بنچمارکی دیگر بودیم. این‌بار نوبت به پرچم‌دار خانواده‌ی پردازنده‌های جدید اینتل، یعنی Core i9-10980XE رسید. ظاهرا این تراشه از ۱۸ هسته‌ی پردازشی درکنار ۳۶ ترد و فرکانس پایه‌ی ۲.۴۶ گیگاهرتز درکنار فرکانس بوست ۳.۹۳ گیگاهرتز استفاده می‌کند. این در حالی است که برخی رسانه‌ها معتقدند فرکانس پایه‌ی این تراشه قرار است بیشتر از عدد یادشده باشد و فرکانس بوست نیز به ۴.۷ گیگاهرتز برسد.

بنچمارک پردازنده Core i9 اینتل

براساس آنچه در اسکرین‌شات بالا می‌توانید ببینید، پردازنده‌ی Core i9-10980XE توانسته است در بخش‌های تک‌هسته‌ای و چندهسته‌ای به‌ترتیب امتیاز ۵٬۳۸۱ و ۵۱٬۵۱۴ را کسب کند. کسب این امتیازها، پردازنده‌ی پرچم‌دار جدید اینتل را تا حد زیادی بالاتر از رقبا قرار می‌دهد؛ خصوصا در بخش عملکرد چندهسته‌ای.

در جدول زیر می‌توانید نظاره‌گر رقابت بین پردازنده‌ی جدید اینتل با رقبایش باشد. این جدول را رسانه‌ی HotHardware تهیه کرده است.

مقایسه‌ی عملکرد  Core i9-10980XE اینتل با رقبا در بنچمارک گیک‌بنج
نام پردازندهامتیاز بخش تک‌هسته‌ایامتیاز بخش چندهسته‌ای
Core i9-10980XE۵٬۳۸۱۵۱٬۵۱۴
Core i9-10900X۵٬۲۰۴۳۹٬۷۱۷
Core i9-7980XE۴٬۲۹۵۳۹٬۰۹۲
Threadripper 2950X۴٬۷۲۳۳۵٬۶۹۱
Threadripper 2920X۴٬۷۴۶۳۳٬۶۵۵
Threadripper 1950X۴٬۷۱۸۳۰٬۹۴۰
Threadripper 2990WX۴٬۲۱۴۳۰٬۱۴۱
Threadripper 2970WX۴٬۳۸۶۲۹٬۹۰۰

هرچه امتیازات بیشتر باشند، پردازنده‌ی قدرت پردازشی بیشتری دارد

سایر اعضای خانواده‌ی کسکید لیک ایکس اینتل شامل Core i9-10920X با ۱۲ هسته و ۲۴ ترد و Core i9-10940X با ۱۴ هسته و ۲۸ ترد هستند. اینتل می‌گوید تراشه‌‌های جدیدش عملکردی بین ۱.۷۴ تا ۲.۰۹ برابر بهتر از خانواده‌ی اسکای‌لیک ایکس دارند؛ با‌این‌حال قرار است پردازنده‌های Threadripper 3000 نسل سوم مبتنی‌بر ذن ۲ که از لیتوگرافی ۷ نانومتری استفاده می‌کنند، با آن‌ها رقابت تنگاتنگی کند. مدتی پیش بنچمارک منتسب به پردازنده‌ی جدید AMD در گیک‌بنچ بودیم؛ جایی که این پردازنده موفق شده بود امتیازهای ۵٬۹۳۲ و ۹۳٬۳۴۴ را به‌ترتیب در بخش‌های تک‌هسته‌ای و چندهسته‌ای کسب کند. اگر این بنچمارک حقیقی بوده باشد، پردازنده‌‌های جدید AMD خواهند توانست عملکرد بسیار بهتری از کسکید لیک ایکس داشته باشند.

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره‌ی پردازنده‌های جدید اینتل چیست؟

منبع techspot

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید