پروژه ارتقاء سه‌برابری هسته IP شبکه ملی اطلاعات افتتاح شد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات طی مراسمی پروژه‌ی ارتقاء سه برابری هسته‌ی IP شبکه‌ی ملی اطلاعات را افتتاح کرد.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات طی مراسمی با حضور ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی و تعدادی از معاونان وزیر ارتباطات پروژه‌ی ارتقای سه‌برابری هسته‌ی IP شبکه‌ی ملی اطلاعات را افتتاح کرد. وی گزارش یک‌ساله‌ای از اقدامات وزارت ارتباطات و بخش ICT کشور در توسعه‌ی شبکه‌ی ملی اطلاعات ارائه کرد و گفت:

شبکه‌ی ملی همان‌طور که از نامش پیدا است، صرفا شبکه‌ی وزارت ارتباطات نیست و یک شبکه‌ی ملی است. این گزارش صرفا حاصل دستاورد وزارت ارتباطات نیست و تمام بخش‌ها شامل بخش‌های خصوصی و عمومی و دولتی در این گزارش آمده است.

وی همچنین عنوان کرد در راستای دستور مرکز ملی فضای مجازی، تمامی دستگاه‌های آمریکایی از شبکه‌ی ملی اطلاعات حذف شده است و در کل شبکه‌ی ملی اطلاعات از هیچ محصول آمریکایی استفاده نمی‌شود. وی در این مراسم در مورد فیلترینگ گفت:

از همه خواهش می‌کنم مطالبات سیاسی خود را در شبکه‌ی ملی اطلاعات وارد نکنند و فیلترینگ نیز ارتباطی با شبکه‌ی ملی اطلاعات ندارد.

آذری جهرمی، همچنین از ایجاد توافقاتی با کشور ترکیه به منظور کاهش اثر تحریم‌ها در حوزه‌ی اینترنت خبر داد و گفت:

بنابر ابلاغ مرکز ملی فضای مجازی درباره‌ی کاهش اثر تحریم‌ها در حوزه‌ی اینترنت با کشور ترکیه توافقاتی انجام داده‌ایم و با کشورهای عراق و روسیه نیز مذاکراتی در زمینه‌ی پییرینگ شبکه در دستور کار است.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

آذری جهرمی در ادامه‌ی صحبت‌های خود از توافقی چهارجانبه در منطقه شامل کشورهای ایران، ترکیه، روسیه و آذربایجان خبر داد که از کسب‌وکارهای نوپا در بازارهای بین‌المللی و سرمایه‌گذاری خطرپذیر حمایت می‌کند تا بازار کسب‌وکارهای خطرپذیر در منطقه رشد کند. وزیر ارتباطات در ادامه به حمایت از پیام‌رسان‌های بومی تأکید کرد و گفت:

وزارت ارتباطات مسئولیت‌هایی برای حمایت از پیام‌رسان‌ها بر عهده داشته و از آن‌ها حمایت کرده، ولی برخی دستگاه‌های مدعی وظایف خود را انجام نداده‌اند و صرفا مدعی کم‌کاری وزارت ارتباطات هستند.

وی همچنین با انتشار توییتی نوشت:

ظرفیت هسته‌ی شبکه‌ی ملی اطلاعات از ۶/۸ ترابیت به ۱۸ ترابیت بر ثانیه رسید. مسیریاب‌ها و سوییچ‌های سیسکو از هسته‌ی شبکه ملی اطلاعات جمع‌آوری شد، بسته‌ی حمایتی دولت از کسب‌وکارهای خدمات ابری، میزبانی و CDN نیز رونمایی شد. گزارش کامل اقدامات یک‌ساله‌ی توسعه شبکه‌ی ملی اطلاعات نیز ارائه شد. 

از دیگر موضوعات بررسی‌شده در این مراسم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رشد ٣٠٠درصدی خدمات ابری و میزبانی داخل کشور طی یک‌سال گذشته
  • رشد نزدیک‌به ٢٠٠درصدی اپلیکیشن‌های بومی طی یک‌سال گذشته
  • رشد ٢٠٠درصدی ترافیک VODهای بومی کشور
  • رشد  سهم صفر درصدی بازار به سهم ۵٠درصدی نرم‌افزارهای بومی مسیریابی
  • ارائه‌ی بسته حمایتی از کسب‌وکارهای خدمات ابری و توزیع محتوا
  • ارائه‌ی قیمت بین‌المللی به تامین کنندگان محتوای بومی برای کاربران خارجی در IXP بین‌الملل در آینده نزدیک

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید