بیت کوین به این زودی جایگزین پول سنتی نخواهد شد

بیت کوین در نگاه بسیاری افراد ارز آینده‌ی انسان‌ها خواهد بود، اما آنالیزورها معتقدند این اتفاق و جایگزینی پول سنتی زمان زیادی می‌برد.

در سال‌های اخیر در میان انواع خبرها، گزارش‌ها و حتی حباب‌ها و جریان‌های خبری، عبارت‌هایی می‌شنویم که بیت‌ کوین را اتفاق آینده‌ی جهان می‌دانند. طرفداران این ارز رمزنگاری شده معتقدند بیت‌کوین جایگزین وجه رایج یا همان Fiat Currency خواهد شد. به عقیده‌ی آنها این ارز دیجیتال، وجه رایج را که عمر بسیار زیادی دارد، از رده خارج خواهد کرد. در مقابل مخالفان این ارز دیجیتال معتقدند نوسان ذاتی آن و پتانسیلش برای استفاده توسط مجرمان، تروریست‌ها و قاچاقچیان مواد مخدر، شانس آن برای جهان‌شمول شدن را از بین می‌برد.

به‌هرحال صرف‌نظر از این که شما طرفدار کدام بخش از نظریه‌پردازان این رمز ارز باشید، حتی اگر قرار بر جایگزینی وجه رایج (فیات) توسط بیت‌کوین باشد، این اتفاق به‌زودی نخواهد افتاد. بانک سرمایه‌گذاری بین‌المللی سوئیسی UBS، درآخرین بررسی‌های خود دو مسیر را برای تبدیل شدن بیت‌کوین به یک ارز واقعی متصور شده است. یکی از آنها رسیدن ارزش این ارز دیجیتال به ۲۱۳ هزار دلار و دیگری افزایش ظرفیت شبکه‌ی آن است.

یو‌بی‌اس در گزارش خود عنوان کرده است:

یافته‌های ما نشان می‌دهد که بیت‌کوین در وضعیت کنونی، ناپایداری و محدودیت زیادی دارد. در حال حاضر این فناوری توانایی تبدیل شدن به روشی برای پرداخت یا تراکنش‌های بین‌المللی یا یک دارایی را ندارد.

علاوه بر نوسان، سرعت پایین فرآیندهای پرداخت با بیت‌کوین، پتانسیل‌های این ارز رمزنگاری شده را از بین برده است. ویزا و مسترکارت توانایی انجام ۵ هزار تراکنش در ثانیه را دارند، اما در مقابل یک تراکنش بیت‌کوین نیاز به چند دقیقه زمان دارد. از طرفی اتریوم پتانسیل بیشتری در سرعت دارد اما آن هم با سرعت ۱۵ ثانیه برای هر تراکنش، نسبت به سنتی‌ها با کمبود مواجه است.

بیت کوین

نکته‌ی منفی دیگر برای طرفداران بیت‌کوین، بیش از سرعت پایین تراکنش‌ها نگران‌کننده است. بر اساس تحلیل سرویس Chainalysis، تقاضای غیرواقعی یا حباب بازار، باعث ۷۰ درصد از تغییرات قیمت بیت‌کوین شده است. در نتیجه سرمایه‌گذاری در این بازار عموما بدون تحلیل واقعی بوده و ارزش اصلی این ارز را مشخص نمی‌کند.

مورد نگران‌کننده‌ی دیگر این که احتمالا بیت‌کوین اوج خود را تجربه کرده باشد. پس از آن که این ارز در ماه‌های گذشته با کاهش ۷۰ درصدی در ارزش مواجه شد، علاقه‌مندی و دنبال کردن آن نیز در حال کاهش است. پس از رسیدن به بالاترین قیمت تاریخ در سپتامبر سال گذشته، تجارت و خرید و فروش این ارز هر ماه با کاهش روبرو بوده است. هیچ‌یک از این نشانه‌ها برای مدعی جایگزینی ارزهای سنتی خوب نیست. در واقع استفاده از پولی که نوسان زیاد داشته و تمایل به آن نیز کاهش داشته، برای خرید و فروش اجناس مناسب نیست.

سرعت پایین و نوسان شدید قیمت، نقاط ضعف بیت کوین هستند

در نهایت می‌توان گفت بیت‌کوین در حد و اندازه‌ی همان دارایی مجازی باقی خواهد ماند. دارایی که تنها برای سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر و نظری مناسب است. البته مرگ این ارز رمزنگاری شده هنوز اتفاق نیفتاده است. در واقع مانند هر ارز دیجیتال دیگر، اوضاع برای بیت‌کوین نیز می‌تواند در یک لحظه عوض شود. به‌عنوان مثال بهبود فناوری‌های بنیادین این ارز می‌تواند سرعت پرداخت‌ها را افزایش دهد. یکی از این بهبودها شبکه‌ی بیت‌کوین لایتنینگ بود که در ابتدای سال جاری میلادی شروع به کار کرد.

فرضیه‌ی دیگر رسیدن بیت کوین به قیمت جادویی ۲۳۱ هزار دلار است که با شروع نامیدکننده‌ی سال ۲۰۱۸، بسیار دور از انتظار خواهد بود. به‌هرحال بیت‌کوین در طول تاریخ خود نشان داده که پیرو هیچ آنالیز یا بررسی علمی و اقتصادی نیست و هر لحظه ممکن است با یک جهش یا سقوط شدید، همگان را شوکه کند.

نظر شما چیست؟ آیا بیت کوین می‌تواند مسیر خود به سمت جهانی شدن را پی بگیرد؟

منبع thenextweb

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده
تبلیغات

بیشتر بخوانید