IBM با Power Server بازار سرورهای x86 را هدف گرفته است

IBM سرورهای جدید سری Power را با نام E870C و E880C رونمایی کرده که بازار سرورهای x86 را هدف قرار داده است.

کمپانی IBM کسب و کار تولید سرور‌های مبتنی بر معماری x86 را به لنوو واگذار کرد، چراکه در زمان واگذاری حاشیه‌ی سود در این حوزه بسیار کاهش پیدا کرده بود و فعالیت در آن توجیهی برای آی بی اِم نداشت. اما افزایش استفاده از سرویس‌های ابری باعث رونق گرفتن بازار سرورهای ایکس ۸۶ شد و از این‌رو آی بی اِم دوباره به این حوزه توجه می‌کند. 

IBM طیف جدیدی از محصولات سری پاور سرور را رونمایی کرده که معمولا سیستم‌های بسیار قدرتمندی برای کلاد هستند. این دو سرور شامل E870C و E880C است که روز دوشنبه رونمایی شدند. این سرور‌ها از انعطاف پذیری بالایی برخوردارند بطوریکه می‌توان انواع پردازش‌های ابری و توزیع یافته را به آن‌ها واگذار کرد. 

سرور‌های جدید پاور IBM از پلتفرم‌های لینوکس، یونیکس و اوبونتو پشتیبانی می‌کنند که آن‌ها را از این نظر بسیار شبیه به سرور‌های x86 کرده است که قادرند نیاز‌های کمپانی‌هایی نظیر فیسبوک، مایکروسافت و آمازون را برای برقراری سرویس‌های ابری درون و برون سازمانی برطرف کند. IBM قابلیت‌های بیشتری را روی سرور‌های خود قرار داده تا این محصولات برای استفاده در کاربردهای عمومی و خصوصی مناسب باشند. 

امروزه میزان داده‌های انتقال یافته از پی‌سی و گجت‌های موبایل به سمت سرویس‌های ابری افزایش یافته، از این‌رو رفته رفته طراحی سرور‌ها که وظیفه نگهداری و پردازش اطلاعات را نیز دارند، عوض شده است. امروزه شاهد تاکید زیادی روی پردازش توزیع‌شده و مجازی‌سازی هستیم که این ویژگی‌ها لزوم انعطاف‌پذیری بیشتر سرور‌ها را می‌طلبد تا بتوانند پردازش‌های خاص را به راحتی انجام دهند. همچنین انعطاف‌پذیری در سرور‌ها باعث بهبود عملکرد در کنار صرفه جویی بیشتر در مصرف انرژی می‌شود. 

IBM سرور‌های جدید خود را با در نظر داشتن سرویس‌های ابری و پشتیبانی از نرم‌افزار پردازش ابری OpenStack توسعه داده است. این سرور‌ها همچنین از ویژ‌گی‌های دیگری نظیر Cloud PowerVC Manager آی‌بی‌ام پشتیبانی می‌کنند که با استفاده از آن می‌توان سیاست‌های پردازشی و اختصاص منابع به سیستم‌ها را در رابطه با پردازش‌های ابری مدیریت کرد. 

کانونیکال روز دوشنبه اعلام کرد که Ubunto OpenStack در تمامی پاورسرورهای IBM پشتیبانی خواهد شد. تجمیع قابلیت‌هایی نظیر پردازش دیتا‌بیس، برنامه‌ریزی برای منابع اینترپرایز و ارائه‌ی سرویس‌های ابری را نمی‌توان بصورت یکجا در سرورهای x86 مشاهده کرد. معمولا کمپانی‌های تولیدکننده‌ی سرور‌های مخصوص برای بکارگیری در سرویس‌های ابری را از محصولاتی که برای آنالیز و تحلیل دیتابیس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، جدا می‌کنند، حال آنکه در این بین استثناهایی نیز نظیر سرور‌های Superdome اچ‌پی وجود دارد. سرور‌های جدید IBM نیز جزو همین سرورها به شمار می‌روند. 

سرور‌های جدید IBM از وجود تراشه‌ی Power8 این کمپانی بهره برده و می‌توان حافظه‌ای به ظرفیت ۳۲ ترابایت را روی آن قرار داد. IBM قیمت محصولات جدید خود را بسته به تنظیمات و کاربردهایی که قرار است از این سرور‌ها استفاده شود، متفاوت عنوان کرده است. 

منبع pcworld

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید