کارت های گرافیکی R9 300 ای‌ ام ‌دی در نمایشگاه کامپیوتِکس رونمایی خواهند شد

برخی منابع خبری در شرق دور گزارش کرده‌اند که برنامه‌ی معرفی سری کارت‌های گرافیکی AMD R9 300 که برای نمایشگاه سِبیت ٢٠١۵ در پایان این ماه برنامه‌ریزی شده بود، لغو شده است. این منابع اکنون پیش‌بینی می‌کنند که محصولات جدید ای‌ام‌دی این‌بار در نمایشگاه کامپیوتِکس و در ماه ژوئن رونمایی خواهند شد.

علت تغییر در زمان‌بندی رونمایی از کارت‌های گرافیکی AMD R9 300 عمدتا به خاطر سطح موجودی فعلی کارت‌های گرافیکی ای‌ام‌دی در بازار خرده‌فروشی‌ها برآورد می‌شود.

تاخیر در رونمایی رسمی از کارت‌های گرافیکی جدید پرچمدار ای‌ام‌دی ناامیدکننده است، کارت‌هایی که قرار است برای اولین‌بار بر اساس تراشه‌های حافظه‌ی پر سرعت (HBM (high-bandwidth memory ساخته شوند. بر اساس تخمین‌ها و اطلاعاتی که در مورد مشخصات و جزییات کارت‌های R9 300 منتشر شده، جایگزین پرچمدار فعلیِ کارت‌های Radeon از راندمان بالایی مخصوصا در رزولوشن‌های بالا مثل 4K و 5K- برخوردار خواهد بود و احتمالا کارت‌های گرافیکی پرچمدار رقیب خود یعنی انویدیا را هم به چالش بکشد.

AMD

ممکن است برخی از تحلیلگران بازار عنوان کنند که کارت‌های سری R9 300 باید هر چه زودتر معرفی و به بازار عرضه شوند. چرا که انویدیا به تازگی گرفتاری‌هایی را بابت انتشار اخبار ناقص در مورد کارت قدرتمند GeForce GTX 970 و همینطور منبع اورکلاک پردازنده‌های لپ‌تاپی GTX 900M داشته است. بنابراین اگر ای‌ام‌دی بتواند تا وقتی که این ماجرا داغ است، سِیلی از محصولات پرچمدار خود را روانه‌ی بازار کند، سود زیادی از این وضعیت به جیب خواهد زد. بازار در ما‌ه‌های اخیر تا حد زیادی در تسخیر محصولات انویدیا بوده است.

با این حال قضیه به این سادگی هم نیست، شواهد نشان می‌دهد که ای‌ام‌دی قصد دارد طیف گسترده‌ای از محصولات سری ٣٠٠ را توسط شرکای سازنده‌اش تولید کرده و بازاریابی کند. اما مزیت این تاخیر می‌تواند کاستن از معرفی محصولاتی تکراری با برندهای مختلف تنها از یک مدل باشد، چرا که ای‌ام‌دی می‌خواهد در تمام رده‌های قیمتی محصولات متنوعی را برای عرضه داشته باشد.

مشکل دیگری که ای‌ام‌دی با آن روبرو است، فهرست محصولات فعلی آن در بازار است. عرضه‌ی محصولات جدید می‌تواند افت قیمت زیاد و از دور خارج شدن سریع این محصولات را به همراه داشته باشد. مطابق آمار، سهم ای‌ام‌دی از بازار کارت گرافیک به پایین‌ترین سطح تاریخی خود رسیده و در حالی که ای‌ام‌دی می‌خواهد مزیت ربودن گوی سبقت در معرفی محصولات جدیدتر را از دست ندهد، از طرف دیگر هم نمی‌خواهد با تعجیل بیش از حد، حاشیه‌ی سود و فروش محصولات فعلی‌اش در بازار را دچار مشکل کند. بنابراین به‌نظر می‌رسد که مناسب‌ترین زمان برای عرضه‌ی نسل جدید محصولات نیمه‌ی سال ٢٠١۵ باشد.

اگر به رویدادهای مرتبط با بازی و سرگرمی علاقمند هستید به زومجی سر بزنید.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده
تبلیغات

بیشتر بخوانید