نگاهی به هابیتون، جایی که همه چیز از آن جا آغاز شد!

هابیتون، دهکده‌ای است که منزلگاه گروهی از هابیت‌های ناحیه‌ی شایر و به ویژه خانواده معروف بگینز بود. مکانی که در هر دو  داستان «ارباب حلقه‌ها» و «هابیت» به آن اشاره شده است. پیتر جکسون کارگردان مطرح این دو تریلوژی، در لوکیشن اصلی و در کشور نیوزیلند، دهکده‌ای واقعی را بنا نهاد که امروزه به مقصد گردشگری پرطرفداری بدل شده است. برای آشنایی بیشتر در ادامه ما را همراهی کنید.

 جی آر. آر. تالکین، نویسنده سرشناس انگلیسی و خالق ماجراهای پر کشش ارباب حلقه‌ها و هابیت، دنیایی خیالی را به تصویر کشید، دنیایی مملو از موجودات جادویی که در حال ترک جهان میانه و سپردن آن به دست انسان بودند. او حتی برای واقعی جلوه دادن هر چه بیشتر این جهان، زبان خاصی را نیز خلق کرد.

تالکین خالق ارباب حلقه ها و هابیت

کارگردان مطرح پیتر جکسون ، هنگامی که  تصمیم به ساخت سه گانه ارباب حلقه‌ها گرفت به دنبال مکانی  مناسب برای فیلمبرداری بود، جایی که عناصر و اِلمان‌های اصلی داستان را در خود داشته باشد. نیوزیلند با گستره‌ی متنوعی از مظاهر طبیعت بهترین انتخاب بود، همان جایی که دهکده‌ی کوچک هابیتون ساخته شد.

پیتر جکسن کارگردان به همراه گاندولف و الروند

قرار شد دهکده دقیقاً با همان شکل و شمایلی که در کتاب از آن یاد شده و در مزارعی در نزدیکی شهر کوچک «مَچِماچا» در شمال نیوزیلند ساخته شود. همچنین عوامل کار تصمیم گرفتند این دهکده و سوراخ‌های هابیتی آن را به عنوان یک گردشگاه حفظ و آن را برای بازدید عموم نگهداری کنند، حتی در این محل تابلویی نصب شده که روی آن نوشته «به هابیتون خوش آمدید»، استقبالی گرم برای بازدیدکنندگانی که به تماشای این مکان خاطره انگیز آمده‌اند. خانه‌های هابیت‌ها که از آن با عنوان سوراخ یا نقب یاد می‌شود، به خوبی با محیط اطراف تطبیق یافته و به نرمی در دل طبیعت پیرامون خود پنهان شده‌اند.

هابیتون

هابیتون

هابیتون

در فیلم و با استفاده از یک سری ترفندهای بصری، خانه «بیلبو بگینز» به گونه‌ای به تصویر کشیده شده که گویی برای یک موجود ریزه میزه ساخته شده است ولی در اصل برای انسان‌های معمولی نیز مناسب بوده و جادار و راحت است.

هابیتون

در بخش دیگری از سفر خود سری به دیگر مکان آشنای فیلم ارباب حلقه‌ها می‌زنیم، جایی که اگر چه هابیت‌ها مدتها است ترکش کرده‌اند، اما انسان‌ها جای آنها را گرفته و در آن به تفریح و خوشگذارنی و البته مرور خاطرات مشغولند.

مهمانخانه اژدهای سبز، هابیتون، مَچِماچا (Matamata)، نیوزیلند

مهانخانه اژدهای سبز

این مهمانخانه که در محل دهکده هابیتون و در خلال فیلمبرداری ارباب حلقه‌ها ساخته شده، اکنون میزبان بازدید کنندگان بیشماری از گوشه و کنار جهان است. اگر چه این سازه در اصل برای هابیت‌ها ساخته شده است، اما انسان‌های معمولی نیز از وقت گذرانی در آن لذت خواهند برد. در هنگام نمایش فیلم و با کمک یک سری جلوه‌های بصری، این مهمانسرا  برای هابیت‌های کوچک اندام مناسب جلوه داده شد.

مهمان خانه اژدهای سبز. ارباب حلقه ها

مهمان خانه اژدهای سبز. ارباب حلقه ها

مهمان خانه اژدهای سبز. ارباب حلقه ها

درهای این مهمانخانه در اول دسامبر سال 2012 به روی عموم گشوده شد. بدین صورت بازدید کنندگانی که رهسپار دهکده‌ی هابیتون هستند، سری نیز به این مکان زده و بیشتر با حال و هوای لوکیشن فیلم آشنا می‌شوند، جایی که روزگاری فرودو، سام، مری و پپین مهمانی برگزار می‌کردند. مالکان تصمیم دارند در نزدیکی همین مهمانخانه، هتلی نیز تأسیس کرده تا راحتی بیشتری برای مسافران و گردشگران فراهم آورند.

مهمان خانه اژدهای سبز. ارباب حلقه ها

مهمان خانه اژدهای سبز. ارباب حلقه ها

تورهای تفریحی- سیاحتی متعددی در این ناحیه برگزار می‌شوند. نیوزیلند با آب و هوای مناسب و ملایم در تمام طول سال میزبان گردشگران است. اکنون که آخرین بخش از سه گانه هابیت، «نبرد پنج ارتش» نیز در انتظار اکران است، قطعاً علاقه‌مندان و شیفتگان دنیای جادویی تالکین سری به این محل خواهند زد، جایی که همه چیز از آن جا آغاز شد.

هابیت، نبرد پنج ارتش

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید