AMD با فناوری hUMA یک گام بزرگ در دنیای پردازنده‌ها برداشت

hUMA مخفف Heterogeneous Uniform Memory Access به معنی «دسترسی ناهمگن یکنواخت حافظه» است. hUMA بخشی از فناوری اختصاصی ای‌ام‌دی برای نسل آینده APU‌های این شرکت با نام رمز Kaveri است که امروز برای اولین بار از آن پرده برداری شد. در این فناوری که دستاورد بزرگی در صنعت پردازنده‌ها به شمار می‌رود هر دو قسمت CPU و GPU پردازنده قادرند همزمان به یک حافظه دسترسی داشته باشند.

فناوری hUMA شرکت ای‌ام‌دی بر اساس معماری سیستم ناهمگن یا HAS - Heterogeneous System Architecture این شرکت ساخته شده تا یکپارچکی CPU و GPU برای یک تراشه چندمنظوره را میسر سازد تا تمام هسته‌های اصلی CPU و GPU بتوانند بصورت همزمان به یک حافظه دسترسی داشته باشند.

اگر با APU آشنا نیستید مقاله اختصاصی «تفاوت بین CPU، GPU و APU چیست؟ هر کدام چه مأموریتی دارند؟» را از دست ندهید.

شاید در نگاه اول به نظرتان این موضوع خیلی اهمیتی نداشته باشد اما در حال حاضر در APU ها هر کدام از دو قسمت CPU و GPU به نوبت به حافظه دسترسی دارند یعنی اگر CPU در حال استفاده از حافظه باشد GPU باید منتظر بماند تا کار CPU با حافظه تمام شود. حال اگر GPU بخواهد به همان اطلاعاتی که CPU در حال استفاده از آنها است، دسترسی داشته باشد، باز هم باید همان اطلاعات را مجددا در حافظه نوشته یا بخواند.

hUMA که از این پس آن را «هوما» می‌خوانیم، مانع این نوع دوباره کاری‌ها می‌شود و دو بخش اصلی APU نیازی به کپی تکراری داده‌ها در حافظه نخواهند داشت و حافظه برای هر دو بخش CPU و GPU در دسترس خواهند بود. به این روش، حافظه دو جهته منسجم گفته می‌شود که باعث افزایش بازده موثر حافظه می‌شود. در این روش هر واحد از پردازنده اصلی درک بهتر و کنترل بیشتری بر روی حافظه خالی سیستم دارند تا هر زمان که نیاز داشتند از بخش خالی حافظه استفاده کنند.

به کمک این فناوری میزان پردازش مورد نیاز سیستم کاهش یافته و کار برنامه نویسان نیز راحت‌تر می‌شود چون دیگر نیازی نیست که مدیرت بلوک‌های حافظه را مد نظر قرار دهند.

AMD اولین بار در نمایشگاه CES و زمانی که نسل جدید APUهای خود را با نام Kaveri معرفی کرد، شواهدی از هوما را به نمایش گذاشت. اما این فناوری را بصورت رسمی تا به امروز معرفی نکرد. APUهای کاوری، براساس لیتوگرافی 28 نانومتری طراحی شده‌اند و شامل حداکثر 4 هسته، گرافیک HD 7000 و کنترلر 128 بیتی حافظه با پشتیبانی از DDR3 و GDDR5 هستند.

پردازنده‌های Kaveri قرار است در نیمه دوم سال 2013 وارد بازار شوند.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده
تبلیغات

بیشتر بخوانید