نکاتی که در مورد مشکل معماری Sandy Bridge باید بدانید

اینتل به تازگی سری 6 پردازنده های خود را با نام Sandy Bridge معرفی کرد، CPUهای جدید اینتل عناوین سریعترین پردازنده های دنیا را یدک می کشند، ولی اینتل پس از عرضه محصولات Sandy Bridge متوجه یک مشکل در آنها شد، تاثیر اصلی این مشکل و یا باگ بر کامپیوترهای رومیزی است. در ادامه حقایق مرتبط با این مشکل بیان شده است تا با آگاهی از آنها بتوانید انتخاب صحیح داشته باشید و همچنین از شدت و اهمیت این مشکل آگاه خواهید شد.

اینتل چند هفته پس از معرفی پردازنده های سری 6، اعلام کرد که مشکل مهمی را در این تراشه ها پیدا کرده است. این مشکل باعث خسارت بسیار بزرگی به اینتل شد برآورد می شود جمع آوری و تعمیر سخت افزارهای تولید شده با تراشه های Sandy Bridge حدود 700 میلیون دلار به اینتل خسارت زده است. البته علاوه براین برخی از مشتریان بالقوه اینتل نیز به دلیل آگاه شدن از این مشکل از خرید خود منصرف شدند. خواندن این مقاله را ادامه دهید تا با مشکل بوجود آمده در تراشه های Sandy Bridge آگاه شوید.

این مشکل مربوط به CPU نیست

پردازنده های Core i5 و Core i7 اینتل سالم و بدون مشکل هستند و در واقع این مشکل مربوط به تراشه های P67 و H67 اینتل است که در مادربردهای سری 6 استفاده می شوند.

مشکل مربوط به SATA است

باگ کشف شده در تراشه های Sandy Bridge مربوط به کنترل کننده SATA است و باعث می شود سرعت انتقال اطلاعات از طریق پورت SATA کاهش یابد و در نتیجه باعث کاهش بازده دیسک سخت و درایو های دیگر شود و در مجموع بازده کامپیوتر را کاهش دهد.

تمام SATA ها تحت تاثیر نیستند

پورت های جدید و 6 گیگابیت در ثانیه این مشکل را ندارند و این ایراد تنها در پورت های کم سرعت تر 3Gbps ایجاد می شود. البته اکثر مادربردهای وارد شده به بازار مجهز به SATA 3Gbps هستند و در نتیجه این مشکل در آنها وجود دارد.

هر کسی متوجه این مشکل نمی شود

به سختی می توان این مشکل را تشخیص داد، اینتل براورد کرده که پس از سه سال استفاده، سرعت انتقال اطلاعات در پورت SATA حدود 6 درصد کاهش می یابد. کاربرهای معمولی متوجه این مشکل نمی شوند.

شدت بیشتر در کامپیوترهای رومیزی

اینتل سخت افزارهای متنوعی از خانواده Sandy Bridge برای کامپیوترهای رومیزی تولید و عرضه کرده است و در نتیجه کامپیوترهای رومیزی به نسبت نوت بوک ها بیشتر در معرض این مشکل هستند. از طرف دیگر اکثر مادربرد نوت بوک ها از پورت SATAی 6Gbps استفاده می کنند و براساس اعلام اینتل این مشکل در این نوع پورت وجود ندارد.

تولید کننده های سخت افزار مادربرد شما را تعویض می کنند

چون دلیل مشکل تراشه های Sandy Bridge مربوط به یکپارچگی سخت افزار است و با توجه به اعلام اینتل و توافق تولید کننده های مادربرد مشتریانی که مادربرد از این خانواده دارند می توانند براحتی به خدمات شرکت مربوطه مراجعه نموده و مادربرد خود را با معادل بدون اشکال تعویض کنند. این امر در ایران و توسط گارانتی های معتبر مادربرد نیز انجام می شود.

یک یا دو ماه تا عرضه مادربردهای بدون مشکل باقی ماننده است

اینتل اعلام کرده است که تا اواخر ماه جاری این مشکل را مرتفع کرده و انتظار می رود تا دو ماه دیگر مادربردهای خانواده Sandy Bridge بصورت انبوه تولید شوند.

در نهایت مشکل فعلی تراشه های H67 و P67 که در مادربردهای جدید Sandy Bridge بکار گرفته شده اند ارتباطی با CPU های Sandy Bridge ندارد و این مشکل واقعا جدی نیست. در حال حاضر سریعترین پردازنده های جهان در همین خانواده Sandy Bridge هستند و اختلاف قابل ملاحظه ای با نسل قبلی CPUهای اینتل دارند.

اگر قصد آپگرید CPU و یا خرید کامپیوتر جدید دارید به این مقاله را از دست ندهید: راهنمای خرید CPU برای بازی - فبریه 2011

منبع: PC Mag

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید