اپل از روش ویژه‌ای برای ساخت نمایشگر انعطاف‌پذیر آیفون تاشدنی استفاده می‌کند

اپل روشی برای ساخت یک شیشه منعطف و قابل تاشدن به منظور استفاده در ساخت آیفون تاشونده اختراع کرده است.

اخیرا گزارش شده است که گوشی آیفون تاشونده‌ی اپل به‌جای داشتن یک صفحه تاشونده مثل سامسونگ گلکسی فولد، همانند سرفیس دوئو (Surface Duo) مایکروسافت دارای دو صفحه شیشه‌ای است اما این گزارش به این معنی نیست که اپل روی ساخت یک دستگاه رویایی قابل تاشدن بدون لولا کار نمی‌کند.

این غول فناوری در ماه مارس ۲۰۲۰ یک ثبت اختراع داشته است که در آن یک روش منحصر‌به‌فرد برای تاشدن یک صفحه شیشه‌ای ضحیم پیشنهاد شده است.

پیشنهاد اپل این است که مجموعه‌ای از شکاف‌ها در سمت داخلی شیشه‌ی سطحی ایجاد شود که انعطاف‌پذیری لازم را در شیشه ایجاد کند تا در هنگام تاشدن نشکند. مشابه این کار روی چوب، کرفینگ (Kerfing) یا چاک‌دادن نامیده می‌شود. چگونگی این سازوکار را می‌توانید در ویدئوی زیر ببینید:

اپل پیشنهاد داده است که برای نامرئی شدن این شکاف‌ها، با یک پلیمر دارای خاصیت الاستومری یا مایعی با ضریب شکست مشابه شیشه، آن‌ها را پر کرد.

البته شکاف‌های مذکور تنها در بخش تاشونده شیشه قرار دارند و مابقی صفحه‌نمایش، حالت عادی دارد. خلاصه این اختراع به شرح زیر است:

«یک دستگاه الکترونیکی می‌تواند یک صفحه‌نمایش داشته باشد. دستگاه الکترونیکی با داشتن یک لولا می‌تواند انعطاف‌پذیر باشد و حول یک محور خم شود.

برای تسهیل خم‌شدن صفحه‌نمایش حول این محور، صفحه‌نمایش می‌تواند یک یا چندین لایه مثل یک پوشش خارجی شکاف‌دار داشته باشد. این پوشش صفحه‌نمایش را می‌توان از شیشه یا دیگر مواد شفاف ساخت. شکاف‌ها بخشی انعطاف‌پذیر در لایه صفحه‌نمایش ایجاد می‌کنند که به شیشه یا دیگر مواد شفاف اجازه می‌دهد حول یک محور خم شود.

شکاف‌ها را می‌توان با پلیمر یا مواد دیگر پر کرد. لایه‌ی صفحه‌نمایش در بعضی از پیکربندی‌ها می‌تواند دارای دریچه‌هایی باشد که با مایع پر می‌شوند. در لایه‌های صفحه‌نمایش دارای شیشه یا ساختارهای پلیمری منعطف، مواد پرکننده شکاف‌ها یا دیگر دریچه‌های موجود در لایه صفحه‌نمایش، می‌توانند مقدار ضریب‌شکستی برابر با ضریب‌شکست شیشه یا ساختارهای پلیمری داشته باشند.

می‌توان یک لولا بین لایه‌های صفحه‌ای سخت و غیرمنعطف که به واسطه‌ی یک شکاف از هم دیگر جدا هستند، تعبیه کرد. لایه‌های صفحه‌ای سخت و غیرمنعطف می‌توانند شیشه یا دیگر لایه‌های شفاف به ‌ار رفته در صفحه‌نمایش، دیواره‌های بدنه یا دیگر بخش‌های ساختاری یک دستگاه الکترونیک باشند. می‌توان از لایه‌های انعطاف‌پذیری که بلافاصله در مجاورت لایه‌های صفحه‌ای سخت قرار می‌گیرند برای پوشش دادن شکاف و ساخت لولا استفاده کرد».

ممکن است روش اپل برای استفاده از مواد منعطف، از نظر مکانیکی ساده‌تر باشد ولی ساخت آن دشوارتر است. می‌توانید نسخه کامل این اختراع ثبت‌شده در این لینک مشاهده کنید.


منبع MSPoweruser

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید