آنتن های مبتنی بر گرافین در راه تجاری سازی

پژوهشگران در حال تلاش برای یافتن راهکاری جهت تجاری‌سازی آنتن‌های ان‌اف‌سی مبتنی بر گرافین هستند.

گرافین همانند آهن، یک رسانای خالص است؛ از این‌رو پژوهشگران در صدد به‌کارگیری آن در مواردی مانند آنتن‌ها هستند. در کنار این پژوهش‌ها، دانشمندان موسسه‌ی CNR-ISOF ایتالیا که بخشی از کنسرسیوم Graphene Flagship اروپا است، به‌تازگی یک آنتن ارتباط حوزه‌ی نزدیک (NFC) مبتنی بر گرافین توسعه داده‌اند. این آنتن برخلاف نمونه‌های فعلی، منعطف است و نسبت به آن‌ها دوام بیشتری دارد.

آنتن‌های ان‌اف‌سی راهکاری ساده و در دسترس برای انتقال اطلاعات بین دو دستگاه به شمار می‌روند. هر زمان که شما به دنبال راهی برای انتقال حجم کمی از داده از فاصله‌ای نسبتا کم و به‌صورت بی‌سیم باشید، به‌احتمال زیاد استفاده از یک آنتن NFC، راهکاری مناسب خواهد بود.‌ از این آنتن‌ها در کارت‌های امنیتی، ردگیری موجودی انبار و سیستم‌های پرداخت نیز استفاده می‌شود.

وینچنزو پالرمو، پژوهشگر ارشد این تحقیق می‌گوید:

یکی از مهم‌ترین اهداف در توسعه‌ی فناوری‌های مدرن، جایگزینی فلزات با موادی ارزان، کم‌مصرف و قابل بازیافت است. با توجه به ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد گرافین، از این ماده می‌توان در ساخت آنتن‌های کاملا منعطف استفاده کرد.

البته تنها کنسرسیوم Graphene Flagship و موسسه‌ی CNR-ISOF به این فناوری علاقه‌مند نیستند و شرکت‌های بزرگ دیگری نظیر STMicroelectronics و نوکیا نیز به توسعه‌ی این فناوری کمک کرده‌اند. به نظر می‌رسد گرافین نقشی کلیدی در استراتژی‌های نوکیا دارد؛ چرا که این کمپانی به دنبال به‌کارگیری آن برای ساخت صفحات نمایش منعطف و گوشی‌های ضد آب بوده است.

در حال حاضر مشخص نیست علاقه‌ی غول‌های الکترونیک دنیا به گرافین، منجر به تولید محصولی تجاری خواهد شد یا خیر. بیانیه‌ی مطبوعاتی موسسه‌‌ی CNR هم تا حدودی بر این موضوع صحه می‌گذارد. در حقیقت آن‌ها در این بیانیه‌ از سایر شرکای صنعتی خود می‌خواهند تا به توسعه‌ی این فناوری کمک کنند. آن‌ها می‌گویند:

ما در نمایشگاه Composite Europe 2016 شرکت کردیم تا شرکای صنعتی جدیدی برای توسعه‌‌ی آنتن‌های ان‌اف‌سی مبتنی بر گرافین جهت تولید در مقیاس بزرگ، بیابیم.

واضح است که هزینه‌ی استفاده از گرافین در ساخت آنتن‌های ان‌اف‌سی به‌مراتب بیشتر از به‌کارگیری فلز است؛ اما چنانچه تولید در مقیاس بزرگ منجر به کاهش هزینه‌ها شود، می‌توان به تجار‌ی‌سازی این فناوری امیدوار بود.

منبع ieee

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید

تبلیغات