کمیسیون اروپا گوگل را متهم به شیوه جستجوی ناعادلانه کرد

کمیسیون اروپا امروز به طور رسمی گوگل را به شیوه‌ی جستجوی ناعادلانه که کاملا قانون اروپا را نقص می‌کند متهم کرد. کمیسیون اعتقاد دارد که گوگل از موقعیت و جایگاه خود در بین موتورهای جستجو برای تبلیغات و دیگر خدمات مشابه و نشان دادن آن‌ها در صفحات نتایج جستجو سوءاستفاده می‌کند.

 بر اساس گزارشات و اعلانیه‌های مارگاریته وسگار رئیس بخش سیاست رقابت در اتحادیه اروپا، گوگل در حال حاضر به دلیل موقعیت و جایگاه خاص خود این فرصت را دارد که بتواند کمیسیون را متقاعد کند. اگر گوگل نتواند کمیسیون را متقاعد کند و گناهکار شناخته شود، مجبور خواهد بود سیاست موتور جستجوی خود را در اروپا تغییر داده و جریمه‌های سنگینی را پرداخت کند.

در حال حاضر گوگل به دلیل استفاده از موقعیت بازار خود توسط وبلاگ رسمی این کمپانی مجبور به دفاع از خود است. گزارش‌ها حاکی از آن است که سرویس‌های خرید و مسافرت گوگل بیشتر از دیگر خدمات رقبای خود ترافیک مصرف می‌کند. گوگل معتقد است که با نمایش دادن صفحات خرید در بالای نتایج جستجو با عنوان «انتخاب‌های بیشتر قبل از خرید» به دلیل رقابت آنلاین است.

در همین حال کمیسیون اروپا اعلام کرده که تمامی اپلیکشن‌های موبایل و سرویس‌ها در سیستم عامل اندروید نیز بررسی خواهند شد. کمیسیون این مورد را هم بررسی خواهد کرد که آیا گوگل سازنده‌های اپلیکشین‌های گوشی هوشمند را وادار به توسعه و دسترسی برنامه‌های خود توسط سرویس‌های گوگل می‌کند یا خیر. همچنین این کمیسیون مواردی که گوگل بررسی‌ها و نظارت خود را در نسخه‌ی غیر رسمی اپلیکیشن‌ها در اندروید دارد، بررسی کرده و از این مورد هم مطمئن خواهد شد که سرویس‌های گوگل با دیگر اپلیکیشن‌های این کمپانی و APIها ادغام نشده باشد.

همچنین گوگل به دلیل منبع باز بودن اندروید و استفاده‌ی کد توسط همه‌ی افراد مجبور به دفاع از خود است. زیرا دسترسی به سرویس‌های گوگل توسط هر دستگاهی که به فروشگاه این کمپانی متصل است، امکان‌پذیر است و بسیاری از برنامه‌ها به صورت پیش فرض در دستگاهای اندرویدی قرار می‌گیرند. گوگل اعلام کرده که تعداد اپلیکیشن‌های پیش فرض گوگل در گوشی‌های اندرویدی کمتر از تعداد اپلیکیشن‌های اپل در گوشی‌های آیفون است؛ گوگل از این مورد شاکی است که چرا اپل به این دلیل مشابه مورد محاکمه و قضاوت قرار نمی‌گیرد؟

نتیجه گیری در مورد محاکمات گوگل و شکایات کمیسیون اروپا ممکن است چندین سال به طول انجامد، حال باید تا آن زمان منتظر بمانیم تا ببینیم در سرویس‌ها و موتور جستجوی گوگل چه تغییراتی اعمال خواهد شد.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید