سونی در انتظار یک ضرر بزرگ: فروش بخش VAIO و کاهش فروش دیسک‌های بلوری ژاپنی‌ها را آزار داده است

سونی با انتشار خبری در مورد تجدیدنظر در پیش‌بینی خود برای درآمد کسب شده در سال مالی 2014 بسیاری از سهام‌داران خود را نگران ساخته است. با پایان سال مالی 2014 برای سونی که در ۳۱ مارس سال جاری به اتمام رسیده است، انتظار می‌رود تا این کمپانی ژاپنی گزارش مالی مربوط به سه‌ماهه‌ی انتهایی را منتشر سازد، اما گویا این گزارش به مذاق سهام‌داران خوشایند نخواهد بود.

سونی پیش از این اعلام کرده بود که انتظار دارد تا سال مالی 2014 را با درآمد عملیاتی 783 میلیون دلاری به پایان ببرد. حال این کمپانی ژاپنی اعلام کرده است که یک کاهش 67.5 درصدی در پیش‌بینی درآمد را تخمین می‌زند، از این‌رو باید شاهد انتشار رقم 255 میلیون دلاری برای درآمد عملیاتی این کمپانی باشیم. نتیجه کاهش 67.5 درصدی در پیش‌بینی درآمد عملیاتی، متحمل شدن ضرری 1.2 میلیارد دلاری برای این کمپانی خواهد بود. پیش‌تر، میزان این زیان 1 میلیارد دلار تخمین زده شده بود.

اما دلیل این مساله چیست؟ چرا پیش‌بینی‌های سونی رنگ واقعیت به خود نگرفته است؟ یکی از دلایل عمده‌ی این مساله فروش بخش تولید کامپیوترهای وایو است. همانطور که می‌دانید سونی بخش تولید کامپیوترهای وایو خود را به JIP فروخته است و از این پس شاهد تولید این پی‌سی‌ها تحت نام سونی نخواهیم بود. این فروش هزینه‌ای 294 میلیون دلاری را برای سونی رقم زده است، در کنار آن باید به عدم فروش نسخه‌های موجود در اثر این اقدام نیز اشاره کرد که پیش‌بینی‌های سونی مبنی بر فروش پی‌سی‌ها در ماه‌های انتهایی را به حداقل رسانده است.

با اعلام خبر فروش بخش تولید پی‌سی‌های وایو، فروش این محصولات در بازار‌ها کاهش ملموسی داشت بطوریکه پیش‌بینی‌های سونی در مورد این محصولات را بی‌ارزش کرد. همچنین باید مبالغ پرداختی به تولیدکنندگان قطعات را نیز برشمرد که پیش از فروش سفارش داده شده و هم‌اکنون در قالب محصولاتی که خریداری ندارند، به مشکلی برای سونی بدل شده‌اند.

اما این همه‌ی ماجرا برای سردمداران فناوری در سرزمین خورشید تابان نیست، چراکه انتظار می‌رود به دلیل رکود در بازار فروش دیسک‌های بلورِی، مخصوصاً در اروپا، سونی متحمل ضرری 245 میلیون دلاری شود.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید

تبلیغات