چشم مصنوعی: چاپ سه‌بعدی برای ترکیب لنز با QLED

دانشمندان موفق شدند با استفاده از پرینت سه‌بعدی، QLED را در درون لنز تماسی پرینت کنند. هرچند هنوز نمی‌توان لنز تولید شده را به‌عنوان لنز مصنوعی مورد استفاده قرار داد، اما امکان پرینت ماژول‌های الکترونیک در انواع شکل‌ها راه را برای تولید انواع گجت‌ها باز کرده است.

 دانشمندان دانشگاه پرینستون با پرینت LEDهای Quantom Dot، موفق شدند تا ماژول‌های الکترونیک را درون یک لنز تماسی جاگذاری کنند. این ال‌ای‌دی‌ها قادرند تا پرتوهای نور رنگارنگ را منتشر کنند.

نقاط کوانتومی همان نانوکریستال‌های نیمه‌رسانا هستند که از فناوری انتشار نور تبعیت کرده و از کریستال‌های بسیار کوچکی تشکیل یافته‌اند که آن را تبدیل به جایگزین مناسبی برای فناوری‌های کنونی مورد استفاده در صفحات‌نمایش کرده است. این فناوری مشابه OLED‌ است؛ اما از الگوی مصرف انرژی بهینه‌تری استفاده می‌کند. از این‌رو با استفاده از این صفحات‌نمایش می‌توان عمر باتری گجت‌های قابل‌حمل را افزایش داد.

همانطور که گفتیم، هنوز نمی‌توان این محصول را روی چشم قرار داده و به‌عنوان لنز مصنوعی از آن استفاده کرد، چراکه برای مثال برای روشن شدن ال‌ای‌دی‌ها باید از یک منبع انرژی خارجی کمک گرفت. همچنین ماده‌ی مورد استفاده برای ساخت لنز نیز یک پلاستیک سخت است که برای تماس با چشم مناسب نیست. در هر حال دستاورد حاصل شده در این پروسه به‌دلیل موفقیت در پرینت سه بعدی ماژول‌های الکترونیک در قالب یک ماده‌ی دیگر با شکل متفاوت بوده است.

یکی از دانشمندانی که در این پروژه شرکت داشته، در این مورد می‌گوید:

موفقیت این پروژه نشان می‌دهد که می‌توان برای تولید قطعات الکترونیک شبیه به نیمه‌رسانا‌ها از روش پرینت سه‌بعدی بهره برد. ما می‌توانیم یک قطعه را بصورت کامل پرینت کنیم که در این مورد خاص قطعه‌ی الکترونیکی مورد نظر یک LED بود. ما از نانوذرات یا همان نقطه‌های کوانتومی به‌عنوان جوهر در پرینتر استفاده کردیم. با استفاده از این روش می‌توان دو رنگ نارنجی و سبز را تولید کرد.

امکان پرینت سه‌بعدی ال‌ای‌دی راه را برای تولید صفحات نمایش در انواع شکل‌ها باز کرده است. در حال حاضر تولیدکنندگان قادرند انواع صفحات نمایش دو بعدی را برای استفاده در گوشی‌های‌هوشمند و تلویزیون‌ها مورد استفاده قرار دهند.

 برای پرینت QLEDها درون این لنز از یک پرینتر سه‌بعدی ۲۰٫۰۰۰ دلاری استفاده شده است. ابتدا دانشمندان این لنز را اسکن کرده و نقشه‌ی پرینت را در اختیار پریتنر سه بعدی قرار داده‌اند. پرینتر با استفاده از این نقشه، QLEDها را درون سطح خمیده‌ و کروی شکل قرار داده است.

هنوز فاصله‌ی زیادی تا ساخت لنز‌هایی که بتوان از آن‌ها به‌عنوان نمایشگر پوشیدنی استفاده کرد، باقی مانده است. حل مشکل تامین انرژی و استفاده از مواد نرم‌تر و کم‌خطرتر برای چشم از جمله‌ی مواردی است که در ابتدا باید توسط محققان حل شود.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده
تبلیغات

بیشتر بخوانید