بنیاد «Girls Who Code» درصدد افزایش فعالیت حرفه‌ای بانوان در عرصه‌ی فناوری است

علی‌رغم اینکه دره‌ی سیلیکون محل فعالیت شماری از پیشروترین کمپانی‌های فعال در زمینه‌ی فناوری است، اما برخلاف ویژگی‌های اکثر مفاهیم مدرن، بانوان نقش بسیار کمرنگی در این حوزه‌ دارند. بنیاد Girls Who Code در تلاش است تا فاصله‌ی موجود در این حوزه را به حداقل برساند.

براساس آخرین آمارهای منتشر شده، در حال حاضر ۱۵ درصد از کارکنان فیس بوک و ۱۷ درصد از کارکنان کمپانی گوگل را بانوان تشکیل می‌دهند. سایر کمپانی‌های بزرگ فعال در این حوزه نیز آمار مشابهی دارند.

بنیاد Girls Who Code در تلاش است تا آمار بانوان فعال در عرصه‌ی فناوری را افزایش داده و فاصله‌ی مردان را با زنان کاهش دهد. این بنیاد غیرانتفاعی در تلاش است تا فاصله‌ی جنسیتی موجود را با اجرای برنامه‌های تابستانی کم کرده و به یک وضع متعادل برساند. براساس آخرین آمارهای منتشر شده، تعداد کلاس‌های برگزار شده در تابستان سال جاری میلادی در مقایسه با سال ۲۰۱۳، افزایش چشم‌گیری داشته است. سال گذشته تعداد ۱۹ جلسه برای ۳۷۵ دختر حاضر در برنامه‌ی این بنیاد برگزار شد، در حالی که در تابستان سال جاری شاهد برگزاری ۶۰ جلسه برای بیش از ۱٫۲۰۰ دختر بوده‌ایم.

برنامه‌ هفت هفته‌ای این بنیاد غیرانتفاعی شامل بازدید‌هایی از کمپانی‌های بزرگ عرصه‌ی فناوری همچون توئیتر می‌شود. ضمنا باید به برگزاری دوره‌های تخصصی توسط مربیان کاربلد، برگزاری کلاس‌های درس در حوزه‌های مختلف، استخدام بانوان در کمپانی‌ها و همچنین مشاوره به افراد متقاضی و علاقمند به حوزه‌ی فناوری اشاره کرد.

این برنامه برای افزایش اثرگذاری خود باید دامنه‌ی فعالیت خود را نیز گسترش دهد. این بدین معنا است که تعداد کمپانی‌هایی که در این طرح مشارکت می‌کنند، افزایش خواهد یافت. بانوانی که علاقمند به شرکت در این دوره‌ها باشند، می‌توانند حمایت کمپانی‌های نام آشنایی چون فیس‌بوک، ادوبی، AOL، الکترونیک آرتز، گوگل، آی‌بی‌ام، لاکهید مارتین، پیکسار، توئیتر، اینتل، ورایزون و شماری دیگر از کمپانی‌های مطرح فعال در حوزه‌ی فناوری را داشته باشند.

ساندرا ویویان کالدرون، سرپرست بنیاد Girls Who Code‌ در دبیرستان کِستلمنت در اوکلند است. وی با حضور در برنامه‌های آموزشی این بنیاد، کدنویسی را آغاز کرده است. ویوان به این نکته اشاره می‌کند که پیش از شرکت در دوره‌های آموزشی فکر نمی‌کرد که قادر باشد روزی کدنویسی کند. وی اصلی‌ترین انگیزه‌ی خود را به اشتراک‌گذاشتن احساسات خود با دیگران در این مورد خوانده است. وی در این مورد چنین اظهار نظر می‌کند:

این موضوع به من کمک کرد تا همراه با دختران دیگر کارهایی را بصورت مشترک انجام دهیم.

این بنیاد در تلاش است تا نظر کمپانی‌های دیگری را به‌عنوان حامی جلب کند. نظر شما در این خصوص چیست؟

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده
تبلیغات

بیشتر بخوانید