سامسونگ پردازنده‌های Exynos 5 Octa در سه ماهه چهارم قادر به استفاده همزمان از تمام هسته‌ها خواهند بود

پردازنده‌های Exynos 5 Octa سامسونگ براساس معماری big.LITTLE شرکت آرم طراحی شده‌اند و با وجود اینکه آنها مجهز به 8 هسته هستند، به دلیل اینکه در هر لحظه تنها قادر به استفاده از 4 هسته می‌باشند، از آنها به عنوان پردازنده 8 هسته‌ای یاد نمی‌شود. اما ظاهرا سامسونگ قصد دارد راه حل جدیدی را در پردازنده‌های خود بکار گیرد.

سامسونگ قصد دارد از سیستم «چند پردازشی ناهمگن» برای بکارگیری همزمان هر 8 هسته پردازنده اکتا بهره ببرد. این راه حل که در سه ماهه چهارم امسال ارائه خواهد شد، به ابزارها اجازه می‌دهد تا در هر لحظه به هر دو جفت 4 هسته‌ای پیکربندی big.LITTLE شرکت آرم دسترسی داشته باشند. بنا به ادعای سامسونگ این قابلیت باعث بهبود بازده و طول عمر باتری خواهد شد.

این بدین معنا است که نرم افزارهایی که نیاز به پردازش سنگینی دارند از 4 هسته مبتنی بر معماری Cortex A15 استفاده می‌کنند و همزمان نیز برنامه‌های سبک توسط 4 هسته مبتنی بر معماری Cortex A7 پردازش می‌شوند و سیستم نیازی به سوییچ کردن مداوم بین دو جفت 4 هسته‌ای نخواهد داشت.

پیش از سامسونگ، شرکت مدیاتک –تولیدکننده مطرح نیمه هادی- با معرفی سیستم-روی-یک-چیپ MT8135  از راه حل مشابه برای بکارگیری تمام 8 هسته در معماری big.LITTLE بهره برده بود.

اما با این وجود، کوالکام -بزرگ‌ترین تولیدکننده SoC در دنیا- معتقد است که پردازنده‌های 8 هسته‌ای هیچ برتری نسبت به 4 هسته‌ای‌ها ندارند و تنها برای فریب کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید

تبلیغات