2012: بازار لپ تاپ مملو از اولترابوک ها خواهد شد

اپل با اختراع Macbook Air باعث ایجاد شاخه جدیدی در لپ تاپ های ویندوزی شد. اینتل به کمک تولید کنندگان لپ تاپ های ویندوزی، برای رقابت با مک بوک ایر اپل شاخه جدیدی را با نام Ultrabook ایجاد کرد که در دل آن لپ تاپ های سبک، سریع و باریک با قیمت زیر 1000 دلار جای گرفتند. در حال حاضر اکثر تولید کنندگان لپ تاپ های ویندوزی، مدل های محدودی از شاخه اولترابوک را تولید کرده اند اما انتظار می رود در سال 2012 بازار مملو از اولترابوک ها شود.

اولترابوک (Ultrabook) چیست؟

براساس تعریف اینتل که نام تجاری Ultrabook را ثبت کرده، اولترابوک یک لپ تاپ با مشخصات زیر است:

  • ضخامت کمتر از 20 میلی متر
  • بدون درایو اپتیکال (CD / DVD / Blu-Ray)
  • استفاده از SSD برای ذخیره سازی اطلاعات
  • استفاده از پردازنده Core i5 و یا Core i7 اینتل
  • وزن کمتر از 1.4 کیلوگرم
  • طول عمر باتری بین 5 تا 8 ساعت
  • قیمت حدود 1000 دلار

اولین اولترابوک ها توسط شرکت های Lenovo, Asus, Acer و HP تولید و وارد بازار شدند. اگر چه مدل های اولیه Ultrabookها، استانداردهای اینتل از نظر سخت افزاری را پاسخ داده بودند. اما قیمت آنها کمی بیشتر از 1000 دلار بود و به این ترتیب نمی توانستند رقیب خوبی برای Macbook Air هزار دلاری باشند.

تولیدکنندگان نوت بوک متوجه شده اند که برای جذب بازار می بایست قوی تر عمل کنند. گزارش ها حاکی از آن است که در نمایشگاه CES امسال بیش از 50 مدل مختلف از اولترابوک ها به نمایش گذاشته خواهد شد. اگر این اتفاق بیافتد در سال 2012 شاهد انواع مختلف اولترابوک های سبک و سریع خواهیم بود.

هرچند نت بوک ها به دلیل سرعت و قدرت بسیار پایینشان موفق نبودند و رفته رفته بازار خود را از دست می دهند. اما اولترابوک ها سرعت و قدرت بالای داشته و همانند یک لپ تاپ کامل کار می کنند. یعنی اولترابوک ها علاوه بر سرعت و کارایی لپ تاپ های امروزی، سبک و قابل حمل نیز می باشند.

عرضه اولترابوک ثابت می کند که تصمیم استیو جابز در عرضه Macbook Air صحیح بوده است.

به هرحال اولترابوک ها بدون شک بازار لپ تاپ ها را متحول خواهند و در سال 2012 شاهد طیف وسیعی از اولترابوک های مجهز به ویندوز 7 و شاید ویندوز 8 و با قیمت مناسب زیر 1000 دلار خواهیم بود.

نظر شما در مورد اولترابوک ها چیست؟ آیا تمایل به خرید آنها دارید؟

منبع: ZDNet

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید