نگاهی به مجسمه‌ بارانی شهر کیِف

جمعه ۲۸ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۰:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
در گوشه و کنار جهان، مجسمه سازان خوش فکر ایده‌های خلاقانه‌ای را در دل سنگ و چوب و فلز پیاده می‌کنند. این بار سفری خواهیم داشت به شهر کیِف (Kiev) و از نزدیک با مجسمه‌ی بارانی این شهر آشنا خواهیم شد.

اوکراین اغلب شاهد تابستان‌هایی به شدت گرم و زمستان‌هایی به غایت سرد است. اما پیکره‌ای سنگی در پایتخت این کشور جا خوش کرده که صرف‌نظر از آب و هوای شهر، هر روزش را با قطرات باران آغاز می‌کند.

این مجسمه که در ساختش از برنز و شیشه استفاده شده، محصول دستان هنرمند مطرح این کشور"نظر بایلیک" (Nazar Bylik) است. این کالبد بی‌جان به مناسبت ظاهر متفاوتش، باران نامیده شده است.

در واقع صورت این مجسمه‌ی برنزی ۶ فوتی، آشیانه‌ی قطره‌ی درخشان و زلال باران است، قطره‌ای که به گفته‌ی هنرمند، بیانگر رابطه‌ی پنهان و آشکار انسان با مفهوم و معنای زندگی است.

هر کسی با نگاه به این مجسمه، برداشت خاص خود را دارد، اما هنرمند خوش ذوق ما متعقد است که پیش از هر معنای دیگری، این رابطه‌ی انسان و عناصر جهان است که در قالب این اثر کرد یافته است.

باید اذغان کرد که این پیکره، شاید بیانگر آن دیالوگ و گفتگوی پنهانی است که انسان با خویشتن خود دارد. انسانی که به دنبال پاسخ پرسش‌های خود، پیرامون احساسات و ناگفته‌های حیات است.

این اثر بخشی از مجموعه‌ای ده تایی است که در پارک "Peysazhna Alley" نصب شده‌اند.

در صورت تمایل بد نیست سری هم به این آدرس زده و دیگر آثار هنری این مجسمه ساز را مشاهده کنید.

برداشت شما از این اثر چیست؟ نظرات خود را با ما نیز در میان بگذارید.

مطالب مشابه

نظرات