نانو-سیم با ضخامت تنها ۳ اتم موجب تولید گجت‌هایی به باریکی یک کاغذ می‌شود

نانو-سیم با ضخامت تنها ۳ اتم موجب تولید گجت‌هایی به باریکی یک کاغذ می‌شود

این تصویر عجیب و غریب مربوط به چیست؟ این تصویر مربوط به باریک‌ترین نانو-سیم دنیا است که می‌تواند مهم‌ترین نقش را در تولید ابزارهای انعطاف‌پذیر و بسیار باریک آینده ایفا کند. این نانو-سیم از تحت فشار قراردادن یک لایه نیمه هادی توسط یک پرتو الکترون ساخته شده است.

جان‌هایو لین، دانشجو دانشگاه وندربیت موفق به ساخت یک نانوسیم بسیار باریک شده که تنها از سه اتم تشکیل شده است. این نانوسیم که از یک لایه نیمه هادی با یک پرتو الکترون ساخته شده می‌تواند در ترانزیستورها و گیت‌های حافظه مورد استفاده قرار گیرد. در حال حاضر نیز از نانو-سیم‌ها در تولید ترانزیستورها و برقرای ارتباط بین بخش‌های مختلف مدارهای الکترونیکی استفاده می‌شود، اما هیچ‌کدام از نانوسیم‌های فعلی تا به حال به این اندازه باریک نبوده‌اند.

اگر دانشمندان بتوانند از این نانو-سیم در یک محصول نهایی استفاده نمایند آن‌وقت ساخت گجت‌هایی که به اندازه یک کاغذ ضخامت دارند میسر خواهد شد. در آن زمان شما می‌توانید تبلت، تلفن یا حتی تلویزیون خود را در کیف‌تان جای دهید.  

از این تکنیک می‌توان برای تولید مدارهای سه‌بعدی نیز بهره برد. هنوز فاصله بسیاری برای نهایی شدن این فناوری و استفاده از آن در دنیای خارج از آزمایشگاه داریم، اما ساخت نانوسیمی به این باریکی می‌تواند تحول بزرگی را در ابزارهای الکترونیکی و گجت‌ها ایجاد کند.


از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید