TN / IPS

TN / IPS

پنل های LCD از نوع TN که امروزه در اکثر مانیتورهای بازار استفاده می شود در واقع نوع ارزان پنل های LCD هستند که زاویه دید (مخصوصا زاویه دید عمودی) کمی دارند و زمانی که زاویه دید نسبت به مانیتور زیاد شود رنگ ها بهم ریخته شده و تصویر به خوبی نمایش داده نمی شود. در پنل های TN برای نمایش هر کدام از سه رنگ RGB از 6 بیت یعنی در مجموع برای هر سه رنگ 18 بیت استفاده می شود با 18 بیت امکان نمایش 16.7 میلیون رنگ که نیاز به 24 بیت دارد وجود ندارد.

پنل های TN برای نمایش 16.7 میلیون رنگ از روش Dithering استفاده می کنند. در این روش از پیکسل های کناری هر پیکسل و ترکیب آنها برای ایجاد سایه استفاده می شود. پس پنل های TN قادر به ایجاد 16.7 میلیون رنگی که در تبلیغات این مانیتورها اعلام می شود نیستند و در واقع این تعداد رنگ را با ترکیب پیکسل های دیگر و ایجاد سایه نمایش می دهند و این عامل باعث می شود رنگ ها طبیعی به نظر نرسند. طیف رنگی در پنل های TN ضعیف و غیرطبیعی است. با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از نور پس زمینه LED رنگ های پنل های TN واقعی تر شدند بطوری که چشم انسان به سختی می تواند تفاوت رنگ های نمایش داده شده با رنگ های طبیعی را تشخیص دهد.

پنل های Twisted Nematic - TN

ips_vs_tnسمت راست پنل TN - سمت چپ پنل IPS

پنل های IPS یا In-Plane Switching

پنل IPS اولین بار توسط هیتاچی در سال 1996 معرفی شد. این پنل ها زاویه دید بسیار خوبی دارند و برخلاف پنل های TN بیننده در زاوایی مختلف تصویر یکسانی را مشاهده می کند. در پنل های IPS برخلاف پنل های TN مولکول های کریستال بصورت موازی در پنل حرکت می کنند اما در پنل های TN مولکول های کریستال بصورت عمودی حرکت می کنند این نوع حرکت در پنل های IPS باعث پراکندگی کمتر نور شده و در نتیجه باعث زاویه دید وسیع و نمایش رنگ ها طبیعی تر می شود.

پنل های اولیه IPS زمان پاسخگویی زیاد و کنتراست تصویر پایینی داشتند ولی با پیشرفت تکنولوژی این مشکلات نیز حل شد. پنل های IPS در مانیتورهای گران قیمت و برای مصارف تجاری استفاده می شود مهمترین مخاطبین مانیتورهای مجهز به پنل IPS طراحان و گرافیست ها هستند.

البته با پایین آمدن قیمت این نوع پنل ها، ماینتورهای بیشتر با این پنل IPS وارد بازار شده اند و در مصارف روزمره نیز استفاده می شوند.

در پنل های IPS برای هر کدام از سه رنگ اصلی RGB هشت بیت اختصاص داده می شود در نتیجه برای مجموع سه رنگ 24 بیت اختصاص داده می شود و به راحتی قادر به نمایش 16.7 میلیون رنگ هستند.

منبع: Wikipedia


از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید