وزارت دادگستری آمریکا، ادوبی را به «گیر انداختن کاربر در سرویس اشتراکی» متهم کرد

سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۰
مطالعه 1 دقیقه
لوگو ادوبی جلوی ساختمان
طبق دادخواست وزارت دادگستری آمریکا، ادوبی با پنهان کردن مفاد قرارداد سرویس اشتراکی خود، از لغو اشتراک کاربران جلوگیری می‌کند.
تبلیغات

وزارت دادگستری ایالات متحده در شکایت مهمی که علیه ادوبی مطرح کرده است، این غول نرم‌افزاری را متهم می‌کند که با بهره‌گیری از شیوه‌های فریبنده، کاربران را به‌گونه‌ای ناعادلانه در سرویس اشتراکی خودش گیر می‌اندازد.

در پرونده‌ی مورد بحث، وزارت دادگستری ادعاهای جسورانه‌ای در مورد تخلفات ادوبی مطرح و ادعا می‌کند که این شرکت، عمداً جزئیات مهم مربوط به اشتراک‌های پولی خود را در هنگام ثبت‌نام پنهان می‌کند.

به‌طور خاص، وزارت دادگستری می‌گوید که ادوبی، جزئیات مربوط به اشتراک یک‌ساله و پرداخت هزینه‌های هنگفت فسخ زودهنگام را که شاید تا صدها دلار برسد، از کاربرانش مخفی نگه می‌دارد.

طبق آنچه در دادخواست وزارت دادگستری آمده است، ادوبی با پنهان کردن مفاد مهم طرح اشتراکی خود در «حاشیه‌نویسی‌های ریز و پشت کادرهای متنی اختیاری و هایپرلینک‌ها»، شفاف‌سازی‌های لازم را به گونه‌ای ارائه می‌کند که بسیاری از مصرف‌کنندگان هرگز آن‌ها را نمی‌بینند.

وزارت دادگستری آمریکا همچنین می‌گوید که ادوبی با استفاده از فرایند لغو پیچیده و طاقت‌فرسا، از لغو اشتراک توسط کاربرانش جلوگیری می‌کند. بخشی از این فرایند پیچیده، غافلگیر کردن مشترکین با هزینه‌های فسخ هنگفتی است که پیش‌تر اعلام نشده بودند.

طبق دادخواست منتشرشده، اقدامات ادوبی قوانین حمایت از مصرف‌کننده‌ی فدرال را نقض می‌کنند. این اولین جنجال ادوبی در ماه‌های اخیر نیست؛ پیش‌تر قوانین و شرایط این شرکت طوری تغییر کرده‌ بودند که به نظر می‌رسید ادوبی خودش را مالک تمامی آثاری که کاربران با استفاده از نرم‌افزار‌های این شرکت ساخته‌اند، می‌داند؛ با‌این‌حال ادوبی سریعاً ادعاهای مطرح‌شده را رد کرد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات