جشن 100 سالگی IBM: از پنیر قاچ کن تا سوپر کامپیوتر

جشن 100 سالگی IBM: از پنیر قاچ کن تا سوپر کامپیوتر

جشن یک صد سالگی IBM امروز با سخنرانی Sam Palmisano مدیرعامل این شرکت آغاز شد. مخاطبین این سخنرانی دانشجویان دانشگاه محل تحصیل پالمیسانو یعنی John Hopkin بود. او سخنرانی خود را با چگونگی آغاز به کار IBM و نحوه تولید وسایلی مانند ساعت، تکه تکه  کن پنیر و ماشین های تحریر آغاز کرد. در ادامه ویدیو بسیار جالبی را مشاهده خواهید کرد که در آن مهمترین دستاوردهای IBM طی این 100 سال گردآوری شده است.

Sam Palmisano سخنرانی خود را با معرفی محصولات دیگر IBM مانند لامپ های خلع، نوارهای مغناطیسی، اولین درایو دیسک، تراشه حافظه، فورترن، ATM ها، کامپیوتر های مادر، کامپیوترهای کوچک، کامپیوترهای شخصی، ابر کامپیوترها، نرم افزارها و سرویس های دیگر ادامه داد.

او دلیل موفقیت و طول عمر دراز مدت IBM را در توانایی شرکت به تغییردادن دانست. اما او این نکته را بسیار مهم دانست و اشاره کرده که نباید باورهای اصلی تغییر کنند. او صحبت های Tom Watson( مدیر و پسر بنیان گذار IBM ( در سال 1962 را نقل قول کرد:

[div3 class="quote" class2="quote-l" class3="quote-r"]من معتقد هستم که هر تشکیلاتی برای باقی ماندن و کسب موفقیت می بایست دارای مجموعه ای از باورها باشد که اساس و تمام سیاست ها و عمکردهای آن شرکت باشد. پس از آن من باور دارم که مهمترین عامل موفقیت هر شرکت ایمان و تبعیت از همان باورهاست. نهایتا من باور دارم اگر یک شرکت قرار است برای تغییر جهان تلاش کند می بایست حاظر باشد تا همه چیز را در مورد خود تغییر دهد بجز آن باورها [/div3]

آقای پالمیسانو ادامه داد:

[div3 class="quote" class2="quote-l" class3="quote-r"]Tom Watson در مورد پند های اخلاقی سخن نگفته بود. به نظر او، باورهای شرکت، هویت آن شرکت است و همین باورها شرکت ها را از یکدیگر متمایز کرده و اهداف و تصمیم های آنها را شکل می دهند. اگر شما براین اساس قانون وضع کنید و آن را حمایت کنید. مطمئن خواهید بود که شرکت یکتا و متفاوت برای دهه ها باقی خواهد ماند.[/div3]

او همچنین پروژه ای را شرح داد که حدود 10 سال پیش برای کشف ارزش های هسته و درون IBM آغاز کرده بود. این مهم بود که این ارزش ها با کارمندان شرکت تطبیق داده شوند. اما کارمندان امروزی بسیار باهوش و مستقل هستند و بعضی اوقات مغرور و بدگمان اند. نمی توان به راحتی به آنها القاء کرد که این ها ارزش های شما هستند.

راه حل یک فضای آنلاین به نام Jam بود که کارمندان سرتاسر IBM جمع می شدند و در مورد موضوع خاصی هم فکری می کردند.

این راه حل بسیار بهم ریخته، شلوغ و بحث برانگیز بود اما در پایان اعضاء IBM ارزش های جدیدی را می پذیرفتند. چون خود آنها ارزش ها را شکل می دادند.

من حقیقتا ایمان دارم که هیچ کدام از کارهای ما شامل سرویس ها و محصولات نمی توانستند موثر و یا حتی قابل تحمل باشند اگر ما به عقب و به اساس،  ریشه ها و بنیان فرهنگ خود باز نمی گشتیم.

او همچنین اشاره کرد زمانی که بنیان گذاران یک شرکت زنده و حاضر نباشند، جاودانه نگاه داشتن فرهنگ یک شرکت بسیار سخت است.

در ادامه فیلم کوتاهی را که 100 سال، 100 انسان، 100 ایده، اختراع و دستاورد IBM را به تصویر کشیده است، مشاهده خواهید کرد.

منابع: ZDNet | IBM.com/IBM100


از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید