جی‌میل رفع فیلتر شد

جی‌میل رفع فیلتر شد

دسترسی به سرویس ایمیل گوگل - جی میل - که از روز ۲ مهرماه مسدود شده بود، از شب گذشته، یکشنبه نهم مهرماه بار دیگر دردسترس کاربران ایرانی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، دسترسی حدود 34 میلیون کاربر ایرانی اینترنت به پست الکترونیک شرکت گوگل - جی میل - و دیگر سرویس‌های این شرکت نزدیک به یک هفته مسدود شده بود و با وجودی که مسئولان ابتدا دلایل این قطعی را محکوم کردن سوء استفاده از فضای مجازی برای توهین به مقدسات و نیز به‌دنبال تقاضای مردم عنوان کردند اما در نهایت یک عضو کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ وجود اشکال فنی را دلیل این عدم دسترسی عنوان کرد و گفت: جی میل ناخواسته قطع شده است و ما هیچ وقت نخواسته و نمی خواهیم که جی میل و سرویس‌های گوگل را فیلتر کنیم.

محمدرضا آقامیری - عضو کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ در گفتگو با مهر دلیل مسدودشدن سرویس پست الکترونیک گوگل را مشکل فنی در تفکیک دو سرویس جی میل و یوتیوب عنوان کرده و گفته بود: متأسفانه دانش فنی تفکیک این دو سرویس هنوز محقق نشده است؛ یعنی ما می خواستیم یوتیوب را مسدود کنیم جی میل هم قطع شد و این ناخواسته بوده و از طرفی چاره ای هم برای این موضوع وجود ندارد چراکه نمی خواهیم به هیچ وجه یوتیوب باز باشد. براین اساس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال یافتن روشی برای حل این مشکل است تا بتواند در پروتکل https ، یوتیوب را مسدود و سرویس جی میل را باز کند که این دانش فنی به‌زودی می آید.

هم اکنون دسترسی به سرویس جی میل برای کاربران ممکن شده و سرویس یوتیوب شرکت گوگل که پیش از این نیز برای کاربران ایرانی فیلتر شده بود همچنان مسدود است.

خدارو شکر که بالاخره بی‌دردسر می‌توانیم به صندوق پستی خود در جیمیل دسترسی داشته باشیم و از همه مهم‌تر این جمله باعث کاهش تپش قلب ما شد:

ما هیچ وقت نخواسته و نمی خواهیم که جی میل و سرویس‌های گوگل را فیلتر کنیم.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده