پتنت جدید اپل حکایت از حذف برآمدگی دوربین علی‌رغم کاهش ضخامت آیفون دارد

چهارشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۰:۵۴
مطالعه 2 دقیقه
شاید کسانی که حاضر باشند عمر بیشتر باتری را فدای ضخامت کمتر کنند در اقلیت باشند. حتی طرفداران گوشی‌های فوق باریک هم از برآمدگی دوربین در آیفون 6 و 6 اس ناراضی بودند. ظاهراً خود اپل هم از این وضعیت راضی نیست و در پتنت جدید خود راه حلی برای حذف برآمدگی دوربین در ضخامت‌های کم ارائه می‌دهد. با زومیت همراه باشید.
تبلیغات

مشکل اصلی برای نازک‌تر ساختن لنز دوربین تلفن‌های هوشمند این است که قوانین فیزیک تعیین می‌کنند چقدر می‌توان یک سنسور و آرایش لنز دوربین با یک دیافراگم خاص را باریک بسازید. اما پتنت جدید اپل که در سال ۲۰۱۳ تکمیل شده و دیروز به ثبت رسیده است، می‌تواند راه حلی برای این مشکل باشد.

به جای سنسور مسطح معمولی، پتنت جدید یک "فوتوسنسور کروی خمیده" را توصیف می‌کند که اجازه می‌دهد فاصله‌ی بین اجزای لنز و سنسور کاهش پیدا کرده و در نتیجه شاهد نازک‌تر شدن ماژول‌ دوربین تلفن باشیم.

پتنت مذکور مشکل ماژول نازک دوربین و کیفیت تصویر را اینطور توضیح می‌دهد:

با ساخت سنسورهای منحنی شکل برای مطابقت با نور خروجی از آرایه‌ی لنز، می‌توان سنسور را بیش از پیش به عناصر پشتی لنز نزدیک کرد. در این پتنت به تکنولوژی مشابهی که در تلسکوپ‌های نجومی استفاده می‌شود اشاره شده است.

تصویری که با این روش ثبت شود، نوعی اعوجاج موسوم به ابیراهی رنگی خواهد داشت؛ اما اپل با معرفی عنصر جدیدی در لنز این مشکل را نیز حل کرده است.

مثل همیشه، نمی‌توان با قطعیت گفت که آیا از این پتنت در محصولات بعدی اپل استفاده خواهد شد یا خیر؛ اما با توجه به اینکه احتمالاً جانی آیو نیز از لنز برآمده‌ی دوربین آیفون‌های جدید اپل چندان راضی نباشد، به کار رفتن این پتنت (یا هر راه حل جایگزین دیگری) برای از بین بردن این برآمدگی در آیفون بعدی محتمل به نظر می‌رسد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات