پیشی گرفتن سامسونگ از TSMC در رسیدن به تولید انبوه تراشه‌ها براساس فرآیند ۱۰ نانومتری

سه‌شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۱
مطالعه 2 دقیقه
علاوه بر رقابت بر سر تولید بخش عمده‌ای از پردازنده‌های A10 اپل در آیفون‌های جدید که بین سامسونگ و TSMC در جریان است، رقابت دیگری بین این دو شرکت وجود دارد و آن این است که کدام شرکت می‌تواند ساخت تراشه‌ها با فرآیند ۱۰ نانومتری را زودتر به تولید انبوه برساند و حالا به نظر می‌رسد سامسونگ توانسته در راه رسیدن به هدف اندکی از TSMC پیشی بگیرد.
تبلیغات

گزارش جدید منتشر شده از کشور کره جنوبی نشان از ربودن گوی سبقت توسط سامسونگ در راه رسیدن به تولید انبوه تراشه‌ها با فرآیند ۱۰ نانومتری دارد. در این گزارش دلیل برتری سامسونگ خرید جدیدترین محصول سینپسیس با نام EDA ذکر شده است. این نرم‌افزار به سامسونگ اجازه خواهد داد تا مدارهای پرینت شده و مدارهای یکپارچه طراحی کند. این نرم‌افزار به طراحان اجازه می‌دهد تا تراشه‌ی خود را قبل از رسیدن به مرحله‌ی تولید به صورت مجازی تست کنند. این روش فرآیند رسیدن به فناوری جدید را ۱۰ برابر سریع‌تر می‌کند.

با این حال سامسونگ همچنان معتقد است تولید انبوه تراشه‌ها با فرآیند ۱۰ نانومتری در سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۱۶ میلادی به حقیقت خواهد پیوست که سه ماه دیرتر از زمانی است که TSMC برای تولید تراشه‌ها با فرآیند ۱۰ نانومتری اعلام کرده است. TSMC در زمینه‌ی فرآیندهای ۱۴ و ۱۶ نانومتری دیرتر از سامسونگ عمل کرد و حالا در نظر دارد تا در زمینه‌ی فرآیندهای ۱۰ نانومتری از شرکت رقیب پیشی گرفته و تولید پردازنده‌های A11 اپل که در آیفون‌ها و آیپدهای سال ۲۰۱۷ به کار خواهند رفت را به طور اختصاصی در دست بگیرد.

در این بین صحبت از میلیاردها دلار پول است. برخی از تحلیل‌گران معتقد هستند که تولید پردازنده‌های A10 به طور اختصاصی در اختیار TSMC خواهد بود که باعث درآمدی معادل ۲.۵ میلیارد دلار برای این شرکت خواهد شد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات