ساخت شیشه با قابلیت ترمیم سریع برای صفحه نمایش

ساخت شیشه با قابلیت ترمیم سریع برای صفحه نمایش

دانشمندان موفق به ساخت شیشه‌ای شدند که قابلیت ترمیم خود را دارد؛ البته این موضوع می‌تواند میزان سود شرکت‌های سازنده‌ گوشی هوشمند را کم کند.

اکثر شیشه‌ها دچار شکستگی یا خش می‌شوند. این یکی از معایب استفاده از شیشه در محصولاتی مثل گوشی‌ هوشمند است که معمولا با آزمایشِ انداختن گوشی از بالا به زمین امتحان می‌شوند. حال شیشه‌ای را تصور کنید که بتواند خود را ترمیم کند؛ به صورتی که انگار هرگز آسیبی ندیده است. به نظر می‌رسد به لطف محققان ژاپنی این موضوع به حقیقت پیوسته است.

گروهی به رهبری پروفسور تاکوزو آیدا از دانشگاه توکیو، شیشه‌ای از جنس پلی‌اتر-تیاریز (پلیمر سبک‌وزن) تولید کرده‌اند که فقط با یک فشار دست می‌تواند خود را ترمیم کند. معمولا درست کردن شیشه نیاز به حرارت بالا دارد؛ اما این کشف باعث می‌شود این کار در دمای اتاق هم ممکن شود.

محققان در گزارشی که در مجله‌ی Science و ResearchGate منتشر شده است، در خصوص یافته‌های خود چنین اظهار نظر کرده‌اند:

استحکام مکانیکی بالا و توانایی ترمیم در نوع خود یک ویژگی بسیار منحص‌به‌فرد است.

آن‌ها اذعان دارند مواد سخت قابل ترمیم قبلا درست شده‌اند؛ ولی طبق گفته‌ی آن‌ها:

در اکثر موارد این مواد به گرم شدن تا دمای۱۲۰ درجه سانتی‌گراد یا بیش‌تر نیاز دارند تا بتوانند ساختار خود را از نو سازماندهی و خود را ترمیم کنند.

این کشف به‌صورت کاملا تصادفی رخ داد. دانشجویی به نام یو یاناگیساوا قصد داشت از پلیمر به‌عنوان چسب استفاده کند؛ سپس متوجه شد لبه‌هایی که بریده شده بودند شروع به پیوستن به هم کردند و در عرض ۳۰ ثانیه فقط با فشرده‌سازی خفیف، ورقه‌ای کامل تشکیل شد. بعد از چند ساعت، آن شیشه بدون هیچ لکه یا آسیبی دوباره مثل اول شده بود.

یاناگیساوا که باور نداشت به چه چیزی دست یافته است چند بار این آزمایش را تکرار کرد؛ ولی هر بار نتایج یکسان بود.

او به NHK گفت:

امیدوارم شیشه‌ی قابل ترمیم تبدیل به یک ماده‌ی برای حفظ بیشتر محیط زیست جدید شود و باعث شود دیگر در صورت شکستن شیشه نیازی به دور انداختن آن نباشد.

در صورتی که شرکت‌های دست‌اندرکار از این محصول در طراحی‌های خود استفاده کنند، این کشف برای مصرف‌کنندگانی که مجبور هستند با صفحه نمایش شکسته‌ی گوشی هوشمند خود کنار بیایند، می‌تواند یک مزیت عالی باشد. البته تعمیر و ضمانت‌نامه‌برای این شرکت‌ها پول بیشتری به ارمغان می‌آورد و حذف کردن این مشکل ممکن است برای آن‌ها خیلی محتاطانه نباشد؛ مگر این که قیمت گوشی‌ را به همان نسبت افزایش بدهند.

منبع neowin

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید