مایکروسافت آفیس 2013 را معرفی کرد : اشتراک ماهیانه سیستم ابری، طراحی موزایکی و بهبود عملکرد لمسی

مایکروسافت آفیس 2013 را معرفی کرد : اشتراک ماهیانه سیستم ابری، طراحی موزایکی و بهبود عملکرد لمسی

مایکروسافت شب گذشته طی یک کنفرانس خبری نسخه جدید مجموعه نرم‌افزار اداری Office 2013 را معرفی کرد. نسخه پیش‌نمایش آفیس 2013 نیز امروز در اختیار کاربران قرار گرفت که برروی ویندوز 7 و ویندوز 8 قابل نصب و آزمایش است. مایکروسافت این آفیس را نسخه مدرن نرم‌افزاری می‌داند، که هم اکنون توسط میلیاردها نفر استفاده می‌شود. سیستم ابری و طراحی این سیستم برای عملکرد بهتر بر روی تبلت‌های ویندوز 8، نشان دهنده تغییر نگرش به سمت اسناد اشتراکی و قابل دسترس در تمامی دستگاه‌های هماهنگ با ویندوز 7 و 8 است. در ضمن مایکروسافت سیستم اشتراک ماهیانه ابری بر حسب نیاز را معرفی نموده که به کاربر امکان همگام‌سازی اسناد و تنظیمات در بین ابزارهای مختلف را میسر می‌سازد.

آفیس 2013 بر پایه سیستم ابری

شاید بزرگترین تغییر در آفیس جدید طراحی ظاهری و امکانات آن نبوده، بلکه نحوه ی دسترسی افراد به متون و اسناد و تغییرات زیرساختی آن باشد. مایکروسافت واقعا سعی داشته که کاربران بتوانند فایل‌های مختلف مثلا word را در یک کامپیوتر شخصی ویندوز بسازند و در یک دستگاه ویندوز مبایل، تبلت ویندوز 8 و یا هر کامپیوتر ویندوز 7 و 8 دیگری که به اینترنت متصل است، ویرایش نمایند. کاربران خانگی می‌توانند اسناد و فایل‌ها را در سیستم ذخیره ابری SkyDrive نگهداری نمایند و سازمان‌ها می‌توانند از سیستم SharePoint برای همگام‌سازی استفاده کنند .

نوآوری بزرگ آفیس 2013 این است که بدون کوچکترین تغییر در تنظیمات قبلی به کاربران امکان بارگزاری نسخه کامل آفیس را بر روی هر کامپیوتر شخصی می‌دهد، یک آفیس کامل که در هر زمان که به آن نیاز دارید می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. این یک قدم بزرگ نسبت به نسخه‌های قبلی است که تنها امکان ذخیره اطلاعات برروی فضای ابری (Cloud) را ارایه می‌دادند ولی هیچگاه تمامی آنها را به یکدیگر به صورت یک خدمت یکپارچه ارایه نمی‌کردند. به بیان ساده، شما می‌توانید بر روی کامپیوتر شخصی دوستتان در این سرویس ابری به بخش کاربری خود وارد شده و کاری را که قبلا در حال انجام آن بودید با همان شرایط ادامه دهید و در انتها با خروج از برنامه، کلیه اطلاعات شما از روی کامپیوتر شخص دیگر به طور کامل حذف می‌شوند. با این حال شما می‌توانید نسخه Offline آفیس 2013 را نیز خریداری کرده و از سرویس SkyDrive برای ذخیره ابری و درگاهی برای دسترسی به فایل‌های خود استفاده کنید. با این انتخاب شاید شما برنامه‌های قابل بارگزاری سیستم ابری آفیس 2013 را از دست بدهید ولی از سوی دیگر برای استفاده از آفیس مجبور به پرداخت اشتراک ماهیانه نیز نخواهید بود.

مایکروسافت نسخه های متفاوتی از آفیس 2013 معرفی نموده که بازار هدف آن کاربران خانگی و سازمان‌ها هستند. آفیس 365 که یک سرویس اضافه برای نرم‌افزار آفیس اصلی می‌باشد از آفیس 2013 به عنوان یک خدمت با اشتراک ماهیانه استفاده نموده و برای کسانی مناسب است که مایل به پرداخت قیمت نسخه آفلاین نیستند و قصد استفاده از امکانات بارگزاری بر حسب نیاز آفیس را دارند. آفیس 2013 در نسخه های Home Premium، Small Business Premium، Pro Plus و Enterprise قابل دسترس خواهد بود. به طور مثال نسخه Home Premium قابلیت نصب بر روی 5 کامپیوتر را دارد و 20 گیگا‌بایت فضا را در سرویس SkyDrive به منظور اشتراک گذاری آنلاین فایل ها در اختیار کاربران قرار می‌دهد . این نسخه امکان دسترسی به نرم افزارهای Word،PowerPoint، Excel، Outlook، Access و Publisher توسط یک کامپیوتر شخصی ویندوز 7 یا 8 متصل به اینترنت، را می‌دهد. فایل‌ها و تنظیمات و حتی خود برنامه‌ها در هر کامپیوتری و از طریق آفیس 365 (آفیس مبتنی بر فضای ابری)  قابل دسترسی هستند. نسخه‌های دیگر مانند Pro Plus و بالاتر شامل امکانات حرفه‌ای مخصوص شرکت‌ و سازمان‌ها هستند  که امکان دسترسی به برنامه‌هایی مانند InfoPath و Lync را به کاربران می‌دهند. آفیس 365 همچنین امکان دسترسی به آفیس در کامپیوترهای Mac را نیز دارد.

در تصاویر زیر می‌توانید تغییرات ایجاد شده را مشاهده کنید. زومیت امروز در مقالات جداگانه‌ای تحلیل کاملی از تغییرات ایجاد شده در تمامی ابعاد نرم‌افزارهای آفیس 2013 را ارایه خواهد نمود.

به نظر شما نگرش جدید مایکروسافت یک قدم به جلو است و یا یک راه اثبات نشده؟

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید